Najlepšie kaviarne na Slovensku

Na káve v BØLGE.

Dnes Vás prevedieme kaviarňou, ktorá v Košiciach vyvolala ošiaľ výberovej kávy a právom nesie neoficiálny titul prvej skutočnej košickej kaviarne s výberovou kávou.

“S otázkou, čo vlastne znamená BØLGE., sa stretávame bežne. Ide o dánske slovo, ktoré v preklade znamená vlna. Odkazujeme tým na novú vlnu vo svete výberovej kávy, na ktorej sa snažíme držať kvalitu našich produktov.” Takto začína náš rozhovor s majiteľom kaviarne Matúšom Varádym, ktorý sa popri
riadení prevádzky venuje aj akademickej pôde. Na stole mi medzičasom pristála šálka plná voňavej filtrovanej kávy na Matúšove odporúčanie a šálka zamatového cappuccina s takmer dokonalým latte artom.

cappuccino v BØLGE.

Sme iní, chceme byť najlepší…

“Kaviareň som založil v roku 2018 s potrebou vytvoriť miesto pre skutočných nadšencov specialty coffee a víziou vzdelávať široké okolie. Mojim cieľom bolo posunúť lokálnu kultúru o tri kroky vpred,” vysvetľuje Matúš. Začiatky boli podľa neho ťažké. O výberovú kávu v Košiciach nebol absolútne žiaden záujem a keď
sa to končne pohlo, museli ju kvôli covidu predávať cez okienko.

BØLGE. naozaj pôsobí výnimočne. Kaviareň má neuveriteľne uvoľnenú atmosféru porovnateľnú s prevádzkami zo “západnej” kávovej civilizácie. Neprehliadnuteľnou dominantou sú police plné balíkov čerstvej kávy od najrôznejších pražiarov naprieč Európou.

“Od prvého dňa sme chceli do Košíc priniesť niečo viac. Na našich poličkách sa striedajú najrôznejšie pražiarne výberovej kávy, ktoré si poctvivo vyberáme. Nájdete u nás mená ako The Barn, Five Elephants, Casino Mocca, April Coffee, Manhattan, ale aj skvelé kávy z lokálnej produkcie. Samozrejme, dávame
priestor aj novo vzniknutým pražiarňam, ktoré potrebujú dostať šancu uplatniť sa na trhu kávy.”

BØLGE. - atmosféra

Výnimočný na BØLGE. je aj fakt, že ide asi o poslednú kaviareň, kde nedostanete batch brew, pretože každá filtrovaná káva je pripravovaná ručne. “Dávame veľký dôraz na každú šálku kávy, ktorú naši zákazníci dostanú. Rovnako, ako na poličkách, aj na našom bare sa kávy veľmi často striedajú. Zákazníkom tak inú kávu ponúkame takmer každý deň a recept každej z nich je poctivo pripravený,” dodáva Matúš.

Na espresso mlynčekoch sú vždy dve alternatívy. “Naše espresso mlynčeky voláme kyslý a horký,” dodáva s troškou nadsázky Matúš, čím zároveň veľmi stručne opisuje možnosti výberu.

Pri filtrovanej káve je možností o niečo viac. “Začíname kávami, ktoré označujeme ako BASE. Je to taký základ, skvelá káva, ktorá ničím neprekvapí. Kávy s označením ADVENTURE sú o niečo málo drahšie, no nájdete v nich viac zaujímavých tónov a pestrejší chuťový profil. SPECIAL označujeme kávy, ktoré nie sú vôbec bežné. Najčastejšie ide o odrody Geisha alebo rôzne experimentálne spracovania.”

Matúš dodáva, že práve tieto kávy majú svojich skalných zákazníkov doslova striehnucich na to, kedy v kaviarni otvoria novú špecialitu, aby ju mohli prísť ochutnať.

filtrovaná káva v BØLGE.

Exteriér – Nie je jednoduché nás nájsť

Košická ikona výberovej kávy je špeciálna ešte skôr, ako do nej vstúpite. Nachádza sa v odsadenej časti centra Košíc a na prvý pohľad netušíte, že prechádzate okolo gastronomického zariadenia. Stará budova popri frekventovanej ceste pôsobí tak minimalisticky ako kaviareň samotná. Prevádzke chýba letná terasa, čo však nebráni zákazníkom vybehnúť na ulicu a vychutnať si šálku svojej obľúbenej kávy v autentickom ruchu mesta medzi panelákmi.

Matúš s úsmevom na tvarí potvrdil môj názor, že kaviareň je pre bežného okoloidúceho neviditeľná. “Počas víkendov organizujeme baristické kurzy. Veľmi často sa nám stane, že naši študenti u nás ešte neboli a volajú nám s tým, že kaviareň nevedia nájsť.”

Interiér – Inšpirovali sme sa Škandináviou

Ako som už naznačil, celá kaviareň sa nesie v minimalistickom škandinávskom štýle. Nájdete tu mnoho dreva, biele steny, pár nenápadných rastliniek a množstvo produktov, ktoré si môžete odniesť domov. V BØLGE. nehľadajte farebnosť, tá sa skrýva len vo šálkach kávy s vyladeným receptami. Príjemná podmazová hudba a pocit, že sedíte s priateľmi v obývačke odbúrava bariéru medzi vami a baristami. Pri výbere balíku kávy sú schopní odporučiť na základe vašich požiadaviek presne to, čo hľadáte.

kaviareň BØLGE.

Rozhovor

Prečo táto kaviareň vznikla?

“Samotná idea založenia kaviarne vznikla z potreby priniesť na náš košický trh konečne niečo hodnotné, a tak sme tu. Chceli sme priniesť zážitok z kvalitného produktu bližšie k bežnému konzumentovi a naučiť verejnosť kvalitnej káve, čo sa nám celkom dobre darí.”

Aký je tvoj obľúbený produkt z kaviarne?

“Rozhodne sú to kávy, ktoré ponúkame na filter z kategórie SPECIAL. Keďže ma už bežné kávy neprekvapia a pijem ich viac kvôli kofeínu, práve od týchto výnimočných odrôd a spracovaní mám vysoké očakávania.”

Čo dostanem u vás a v inej kaviarni v meste nie?

“Líšime sa hlavne ponukou. Neviem o žiadnej inej kaviarni v Košiciach a na východnom Slovensku, ktorá ponúka taký široký sortiment kávy od rôznych pražiarní. Máme špecifický prístup ku každej káve ktorú podáme zákazníkovi. Snažíme sa byť ľudskí a na nič sa nehrať, vždy dobre poradiť a vypočuť si každého zákazníka.”

Kto sú vaši zákazníci?

“Jediná spoločná črta našich zákazníkov je záujem o výberovú kávu. Chodia k nám študenti, mamičky s deťmi, seniori. Z množstva našich zákazníkov sa stali naši kamaráti, neskôr dokonca aj zamestnanci. Niektorí nám nosia kávy z dovoleniek, iní k nám posielajú celé rodiny. Naši zákazníci sú skvelí ľudia s
pasiou vo výberovej káve.”

kaviareň BØLGE. - pohľad na bar

Celkový dojem – Sem sa chcete vrátiť!

Že BØLGE. formuje košickú kávovú kultúru, je nespochybniteľný fakt. Podľa Matúšových slov vyšlo z tejto kaviarne mnoho baristov, ktorí sa uplatnili v iných známych prevádzkach na Slovensku aj v zahraničí. Okrem iného, členovia tímu sú organizátori prvého festivalu výberovej kávy v Košiciach – Fest Čierneho
Dňa, ktorému sa za posledné roky podarilo vybudovať si skvelý kredit medzi podobnými festivalmi.

BØLGE. vás vtiahne do svojho vlastného mikrokozmu a hneď, ako opustíte jej brány, viete, že sa sem chcete čo najskôr vrátiť. Priestor ponúka číry zážitok pitia kávy pripravenej skvelými baristami, ktorý nenarúša žiaden neblahý externý vplyv. Absolútna je autenticita. Počnúc objednaním produktu až po posledný dúšok lahodného cappuccina, je všetko tak, ako má byť.

Kaviareň BØLGE. nájdete na Alvinczyho 16 v Košiciach, aktuálne informácie o nej môžete sledovať na instagramovom konte @bolge.kosice.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close