Najlepšie kaviarne na Slovensku

Na káve v Padmé Caffé: Kaviareň v Betliari mimoriadne uchvátila

Padmé Caffé je odvážny projekt. Neviem sa zbaviť pocitu, že sedím v bratislavskej specialty coffee kaviarni, ktorá je už roky zabehnutá a hostí hipsterov zo širokého okolia. Keď však vyjdem na terasu, som späť v realite uprostred nádherného Betliara. 

Padmé sme navštívili cestou okolo Rožňavy. Že v skutočnosti sídlia v Betliari som sa dozvedel až z navigácie, no táto malá zachádzka nám problém nerobí. Keď parkujem auto na ulici pred historickým domčekom, v ktorom sídlia, ešte netuším, aký uchvátený budem o pár sekúnd. 

Padmé Caffé - pohľad zvonku
Vitajte v Padmé Caffé.

Už na prvý pohľad predbiehajú dobu

Ešte pred vstupom do kaviarne mi zrak padol na sample roaster umiestnený hneď pri dverách. Samotný interiér predčil všetky moje očakávania z “kaviarne v Betliari”. Moderné minimalisticko – industriálne vybavenie síce vôbec do koloritu obce nepasuje, no je o to milším prekvapením. Cítim sa ako v dobrej bratislavskej či pražskej third wave kaviarni.

Klenotmi priestoru sú okrem samotného nábytku aj La Marzocco Linea PBX, priznaná reverzná osmóza zavesená nad barom a samozrejme mnoho nádherných rastlín všade v priestore. 

Padmé Caffé - kávovar a mlynčeky

Je čas sa schladiť! 

Keďže sme po dlhej ceste v 30-stupňových horúčavách potrebovali osvieženie, naša prvá objednávka bola liči – grep limonáda, cold brew a samozrejme aj filtrovaná káva. Netušil som, že ma svojou chuťou ešte dokáže prekvapiť “obyčajná” limonáda, no v Padmé sa im to podarilo. Rovnako ma potešilo nekonvenčné cold brew, ktoré hralo všetkými možnými sladkými chuťami. 

O Padmé ste doteraz počuli predovšetkým ako o pražiarni, nie je teda prekvapením, že všetky ich kávy sú z ich vlastnej produkcie. Kávu pražia od roku 2021 a na bare sa tak nemusíte pýtať, od ktorého pražiara pochádzajú zrnká. 

“Čo nedokážeme vyrobiť, hľadáme predovšetkým u lokálnych dodávateľov. Od sirupov, cez koláče až po samotné vybavenie kaviarne. Uprednostňujeme podporu lokálneho trhu a snažíme sa spolupracovať s miestnymi,” hovorí hrdo Michal Bagačka, ktorý je dnes našim hostiteľom. 

Jakub Sobota a Michal Bagačka
Jakub Sobota a Michal Bagačka.

Také iné menúčko

Listujeme v menu a nestačíme sa diviť. Ponuka Padmé je naozaj pestrá a dokonca netuším, z ktorého konca začať listovať. Ponukový lístok je vo forme vzorkovníka a Michal upozorňuje, že na jeho opačnej strane nájdem všetkých lokálnych výrobcov, s ktorými spolupracuje. 

“Sme zástancovia toho, že okrem personálu a vybavenia kaviarne je na predaj všetko v prevádzke,” dodáva s úsmevom Michal.

V duchu si vravím, že bral by som aj to vybavenie. Okrem personalizovanej Linea PBX v čierno čiernej farbe ma potešili aj tri mlynčeky Mahlkönig, automatický tamper PUQpress, reverzná osmóza na stene a Fellow setup pre filtrovanie kávy. Skutočná profi výbava.

Treba podotknúť, že všetky espresso mlynčeky sú plné výberovej kávy a v ponuke nájdete aj decaf. 

“Je pre nás milým prekvapením, že espresso a filtrovaná káva absolútne valcujú mliečne nápoje,” vraví Michal

espresso v Padmé Caffé

Čo sa skrýva za Padmé?

Nedalo mi neopýtať sa na názov a myšlienku, ktorá túto kaviareň sprevádza. Rožňavská pražiareň hľadala vhodný priestor na odprezentovanie svojich produktov širokej verejnosti. Betliar sa javil ako vhodné miesto z hľadiska turizmu, no zároveň je to oáza pokoja. Napriek tomu, že Rožňava nie je veľké mesto, vychutnať si kávu hlbšie v prírode má svoje nenahraditeľné čaro. 

“Padmé pochádza z hebrejčiny, v ktorej vyjadruje lotosový kvet, teda symbol pokoja. Zároveň je to meno postavy zo Star Wars, ktorého sme fanúšikmi. Princezná Padmé pochádza z planéty Naboo, ktorá pôsobí ako raj a vyžaruje z nej pohoda,” vysvetlil nám Michal. 

Pri pohľade na hodinky sme si uvedomili, že hodina a pol v tomto krásnom priestore zbehla ako nič a my nasávame jej skvelú atmosféru, no ešte pred tým ako sa rozlúčime nesmieme vynechať to najpodstatnejšie z ich ponuky. 

kaviareň Padmé Caffé - sedenie

Nekávový trhák z Ázie

Zamiloval som si ho už na našom festivale Fest Čierny Deň, kde sme pozvali aj túto pražiareň. Mochi – japonské ryžové dezerty sú miestnou najslávnejšou drogou rozšírenou naprieč generáciami. Každý z návštevníkov, ktorý zavítal do tejto kaviarne počas našej návštevy, mal jedno na stole. V mrazenej podobe si ho vychutnáte ako zmrzku. Ryžové cesto plnené krémom s najrôznejšími príchuťami je skutočným zážitkom, ktorý si široko ďaleko nedáte nikde.

Do Padmé v Betliari sa teda určite oplatí zavítať aj v prípade, že nie ste práve kávový nadšenec. Zážitok Vám osobne garantujem. 

Mochi v Padmé Caffé
Mochi.

Padmé budem ospevovať ešte dlho

Lúčime sa, na cestu sme do seba kopli doppio z Kene Nyeri, Michal nás zásobil skvelým muštom z neďalekej domácej muštárne a s úsmevom na tvári za sebou zatvárame dvere. 

Celú cestu do Banskej Bystrice na Slovak AeroPress Championship premýšľam nad tým, aký neskutočný dojem na mňa zanechala návšteva v Michalovej kaviarni. Toto sa mi nestalo už naozaj dlho. 

Táto kaviareň je odvážny projekt, ktorý by sa bez mihnutia oka zaručene uživil v akomkoľvek veľkom meste na Slovensku či v Európe. Napriek tomu, že prevádzka je otvorená asi tri mesiace, všetko funguje hladko a príjemne.

Padmé Caffé - nekávová ponuka
V Padmé Caffé nechýbajú ani takéto dobroty.

Nie je jej škoda v takom malom meste? Veru nie. Padmé je presne tam, kde si ho ľudia dokážu vychutnať najviac. Napriek tomu, že predbiehajú lokálnu kultúru o niekoľko rokov, sú presne na svojom mieste. 

Váš najbližší voľný víkend odporúčam stráviť návštevou kaštieľa Betliar, ale hlavne potešiť všetky zmysly v kaviarni Padmé. Zážitok je zaručený!

Kaviareň Padmé Caffé nájdete na Námestí J. Pavlíka 618 v Betliari. Viac informácií nájdete na instagramovom konte @padmeroastery.

Michal Bagačka a Iveta Kovácsová - Padmé Caffé
Majitelia Padmé Michal Bagačka a Iveta Kovácsová.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close