Naj, naj, naj recenzií Blogu o káve pre rok 2023
Na konci roku 2022 sme v redakcii Blogu o káve uvažovali o tom, ako by sme mohli ďalej napredovať. Čím takým by sme mohli našu produkciu ozvláštniť, aby sme prilákali nových čitateľov, aby sme ich niečo naučili a aby sme ich súčasne aj bavili? Blog síce postupne napredoval, ale priemerný počet unikátnych návštevníkov niekde medzi 10 000 a 12 000 ma rozhodne neuspokojoval.
Z pôsobenia na Instagrame som vedel, že bežného čitateľa najviac lákajú recenzie káv. A samozrejme hlavne také recenzie, v ktorých si nedávam servítku pred ústa a veci poviem na rovinu tak, ako sú. V záujme vyššej dôveryhodnosti som do recenzného tímu pribral Filipa Lörinca a Gabrielu Drenkovú, spolu s ktorými sme vymysleli unikátny bodový systém a pustili sa do práce.
Štatistiky hovoria za všetko
V tej chvíli sme netušili, že za rok napíšeme v rámci bodovaných recenzií takmer 300 strán textu a návštevnosť Blogu o káve stúpne viac ako trojnásobne. V najlepšom mesiaci roku 2023 sme mali 44 000 unikátnych návštevníkov. Priemerné zotrvanie jedného návštevníka na stránke sme zdvihli zo 67 na 139 sekúnd. Bol to absolútny masaker, ktorý prekonal všetky naše očakávania.
Na úvod poviem, že všetky recenzie, ktoré nájdete v menu ako “RECENZIE KÁV” sme urobili zadarmo. Pre Blog o káve to nebola lacná záležitosť, lebo Filipa i Gabrielu sme za tvorbu férovo platili a každú recenziu sme následne na sociálnych sieťach boostovali za minimálne 100 eur. Keď sme sa už pustili do tvorby kvalitného obsahu, potrebovali sme ho totiž aj dostať k ľuďom.
Ísť do toho alebo neísť? Ešte pár dní pred začiatkom roka 2023 som váhal. Nie je ťažké vyrátať si, že keď chceme recenziu vydať každý piatok, tak za jeden rok to vygeneruje poriadne náklady. Už na konci januára som však vedel, že sme urobili úžasný krok a ono to jednoducho bude fungovať.
Ako ďalej napredovať?
Samozrejme, že teraz mi už hlavou vŕta otázka, ako toto všetko posunúť ešte ďalej a ako z tých 44 000 ľudí za mesiac spraviť 100 000? Ale o tom potom. Teraz by som sa rád vrátil k náročnému recenznému roku a využijem na to aj spomienky a názory Gabriely a Filipa, ktorým som položil niekoľko otázok. Na záver potom pridám aj niekoľko svojich názorov. Toto je Naj, naj, naj recenzií Blogu o káve pre rok 2023.
Ktorá bola najlepšia káva, akú ste v rámci recenzií pre rok 2023 ochutnali a čím sa vám vryla do pamäti?
Gabriela: „Pre mňa bola najväčším zážitkom Kolumbia Nestor Lasso od pražiarne Aurelica. Táto káva bola neskutočná. Chutila doslova ako rozkvitnutý kvetinový sad. Bola som veľmi smutná, keď sme ju dopili.“
Filip: „Na to si spomínam veľmi presne. Najviac ma očaril Yemen z bratislavského LOT-u. Bol čistý, no zároveň neuveriteľne “funky”.“
Ktorá bola naopak najhoršia káva?
Gabriela: „Jednoznačne Dark roast od Starbucks. Neverím, že nájdeme ešte horšiu kávu. Teda dúfam, že nie (smiech).“
Filip: „Dark roast od Starbucks bol zážitok z inej dimenzie. Ešte dnes si jasne spomínam na ten neuveriteľný smrad (prepáčte za expresívny výraz), ktorý sa rozliehal po celom našom byte. Doslova ma šokovalo, ako tmavo to napražili. Nikdy v živote som sa s takou čiernotou nestretol.“
Ktorá káva vás najpozitívnejšie prekvapila?
Gabriela: „Asi to bude Lavazza Qualita Oro. Tá káva síce naozaj nebola dobrá, no veľmi ma prekvapila jej celkom príjemná acidita. Bola to asi fakt jedna z tých lepších komoditiek.“
Filip: „U mňa to v tomto smere vyhral Pink Bourbon od Tchiba. Tchibo sa odhodlalo napražiť svetlejší roast kvalitného zrna. Považujem to za zaujímavý a správny krok od veľkej kávovej spoločnosti zameranej na masy.“
A čo najväčšie sklamanie?
Gabriela: „Všetky kávy, pri ktorých šlo o naozaj tmavé roasty. Povedala by som, že najťažšie boli začiatky. S Filipom sme boli zvyknutí na naozaj ovocné a svetlé kávy, a pamätám si, že prvé komoditné kávy ma veľmi zaskočili. Úplne som zabudla, ako zle môže káva chutiť, no recenzie ma rýchlo vrátili do reality.“
Filip: „Všetky tie chutné výberovky, ktoré som musel po teste posunúť Lacimu a nemohol som si ich nechať pre seba (smiech).“
Ktoré recenzie vám dali najviac zabrať?
Gabriela: „Určite recenzie tmavých komoditných káv. Do každej ochutnávky som sa púšťala s tým, že to bude zas zlé a že už ďalšiu horkosť nezvládnem, haha.“
Filip: „Najnáročnejšie vnímam recenzie, okolo ktorých vznikol “beef”. Taká recenzia Štrbského Pressa alebo kávy od Markízy rozbúrila v ľuďoch vášne. Jedna recenzia a reakcie na ňu tak doznievali ešte niekoľko dní po vydaní.“
Opýtam sa ešte na obaly. Hodnotili sme aj dizajn obalov, ale v tejto kategórii rozhodovali ľudia. Ktorí obal bol najkrajší a najškaredší podľa vás?
Gabriela: „Najkrajší obal mal určite Yemen od LOT-u. Je to jednoduchý minimalistický obal s krásnymi farbami. A musím sa priznať, že celkom sa mi páčil aj obal Holiday Blend od Starbucks. Jeho obsah však už menej. Škaredých obalov bolo naozaj veľké množstvo. Určite by som (ne)vyzdvihla Štrbské presso, Tchibo, Popradskú Extra špeciál či Milenial Café.“
Filip: „Mojím favoritom bude pravdepodobne krabička od Diamond’s roastery. Je ľahko odlíšiteľná od väčšiny obalov a často nesie vtipné popisky, ktoré človeka zaujmú na prvý pohľad. Najškaredších mám vo svojom zozname viac. Všetky však spája jedno slovo: retro. Keď na mňa už z obalu káva kričí: “Budem zastaralý dark roast!” Ako príklad uvediem kávu od Marlenky.“
Zo zákulisia
Ďakujem za odpovede a opäť si beriem slovo. Prezradím vám aj trochu zákulisného uvažovania. Keď sme s recenziami začínali, trochu som sa bál toho, ako na to budú reagovať Filip a Gabriela. Ja som na pozíciu redaktora internetových stránok nastúpil ešte 1. októbra 2002 a mám za sebou viac ako dvadsať rokov skúseností. Prežil som obdobie, kedy sa na internete nadávalo a urážalo viac ako dnes. Ľudia sa radi skrývali za rúško anonymity, za každú hrúbku som bol minimálne “Maďar Király” a miestami to bolelo, ale vďaka tomu som si vypestoval hrošiu kožu. Dnes ma už len tak niečo nezlomí.
Ibaže čo na to Filip a Gabriela? Čo keď príde kritika a bude sa ich to nejako bytostnejšie dotýkať? Aj túto otázku som si kládol a rozhodol som sa, že budem ako múr, do ktorého všetka zloba zvonku narazí a ktorý ich ochráni. Napokon však k ničomu extrémne negatívnemu neprišlo a všetko bolo v pohode.
Posun o pár poschodí vyššie
Filip a Gabriela sú pre mňa a pre Blog o káve celkovo veľmi cenné aktíva. Ja som sa vždy profiloval len ako domáci kávový nadšenec alebo ako kávový laik, ktorý síce ochutnal už viac ako tisícku rôznych káv, ale predsa len nemá skúsenosti s prácou v kaviarni a s akýmsi profesionálnejším prístupom ku káve. Na druhej strane Filip a Gabriela sú odchovaní top kaviarňou Bolge a sú to najlepšie, čo som “na trhu” mal možnosť získať. Ďakujem, že do toho išli a že svojimi kvalitami posilnili Blog o káve. Posunuli nás o pár poschodí vyššie.
Myšlienkami som sa nechal trochu uniesť, ale vraciam sa späť k veci. Rozhodol som sa, že nebudem odpovedať na rovnaké otázky ako som baristom položil vyššie, ale svoje dojmy z recenzií opíšem inou formou. Toto sú moje naj, naj, naj z recenzií Blogu o káve pre rok 2023.
Najväčší príbeh: Markiza Moda Italiana
Toto bola strašne zlá káva, ktorú sa pravdepodobne nepodarilo predať Kevinovi Futurovi a.k.a. Dr. Arabicovi (synovi pani Markízy), ale príbeh okolo tejto recenzie bol skvelý. Pani Monika rada vystupuje na kameru a je taká svojská, že ju sleduje veľa ľudí. Práve jej videá napokon vyvolali neuveriteľný boom a pritiahli nám tisíce nových návštevníkov a followerov. Tak som neváhal a na záver toho všetkého som jej poslal kyticu. Bola rada. Do tohto okamihu si to pamätám a na to, že sa do nás o pár dní neskôr opäť pustila, som už zabudol.
Najväčší škandál: Štrbské Presso
Z ponuky Štrbského Pressa sme sa snažili vybrať kávy, ktoré by mohli byť najlepšie. Keď sa človek spätne pozrie na rebríček, dostali ozaj dosť bodov a vôbec nepatrili medzi najhoršie, ibaže pán majiteľ, známy hoaxer a bludár Michal Pollák, to akosi neuniesol. Dokonca ešte aj Startitup o tejto kauze napísal článok s názvom “Király sa obul do kávového giganta, odpoveď netrvala dlho”. V odpovedi pána majiteľa mimochodom stálo, že naša recenzia je plná klamstiev, ako aj falošných fotografií.
Ale keď to povie človek, ktorého nástenka na sociálnej sieti je plná klamstiev, bludov a nezmyslov, tak je to vlastne asi všetko v poriadku. Človek, ktorý nadáva na EÚ a velebí Rusko, ale svoju pravú slovenskú kávu veľmi rád praží v Taliansku, vďaka nášmu členstvu v EÚ ju dováža bez náročných papierovačiek či bez cla a platí za ňu v eurách. Ale o tomto už nič nenapíše. Neviem, ako takého človeka nazvať. Vlastne viem, ale nepoviem.
Najtrápnejší pokus o zviditeľnenie
Po recenzii Štrbského Pressa sa udiala ešte jedna vec. Naše slová vyslovene pohoršili kávového fenoména, matuzalema Oldřicha Capricornio Holiša, ktorý sa rozhodol, že sa do nás pustí a trochu sa priživí. Urobil tak prostredníctvom Medzinárodného kakaového inštitútu, ktorého predstavenstvo tvoria štyria Holišovci a Nikola. Práve tú napokon využil na vydanie druhého stanoviska, ktoré mal na našu adresu potrebu napísať.
Všetci vieme, o čo mu išlo. O zviditeľnenie. Gargamel toho na slovenskej kávovej scéne dokázal veľa, ale jeho sociálne siete ani web nikto nečíta, tak skúsil. A my sme mu prezdieľaním odkazu na jeho vášnivý text sen o chvíľke slávy aj splnili. Autorku druhého stanoviska sme už nepotešili. Zachytili sme však, že počas kurzov, ktoré vedie, nás sem-tam spomína, takže možno nás má radšej ako my ju. Ktovie. V každom prípade, srdečné pozdravy do Serede.
Najväčšia krivda
Keď sa na recenzný rebríček pozerám spätne, vidím hneď niekoľko značiek, ktoré voči nám môžu cítiť krivdu. Možno necítia, neviem, ale mám taký zvláštny pocit. Niektorí jednoducho nedostali toľko bodov, ako teoreticky mohli. Narážam tým hlavne na značku Kávoholik, ktorej jahodová káva dostala 36,5 bodu, ale pili sme od nich aj kávy, ktorým by sme dali okolo 45. Len nám jednoducho do recenzie neprišlo to, čo malo najväčší potenciál a takto nevyzneli najlepšie. V ponuke pritom majú aj parádne skvosty.
Druhou značkou, pri ktorej mám podobný pocit, je Coffeein. Od nich sme hodnotili takisto len jednu kávu, ale spracovanú dvoma rôznymi metódami. Dostali 40, respektíve 41,5 bodu, ale iné kávy z ponuky Coffeeinu by mali potenciál nazbierať viac. Nemáme však kapacitu na to, aby sme robili viac takýchto obsiahlych recenzií. Jednoducho to nie je možné.
To isté napokon platí aj o ďalších značkách, napríklad INCUPLE a Barista Coffee Roasters. Aj oni majú v ponuke kávy, ktoré by s prehľadom prekročili 40 bodov a pravdepodobne by sa blížili k 45.
Najčítanejšie recenzie
Najviac vás bavili a najlepšie sa čítali recenzie najznámejších značiek. Keď nahliadneme do štatistík, tak absolútne najúspešnejšia bola recenzia Popradskej kávy (23 000 prečítaní), za ktorou nasledovala recenzia Tchibo (21 000) a recenzia Starbucks (19 000).
Na ďalších miestach sa umiestnili recenzie kávy Bellarom z Lidla, Kostariky Las Lajas od Coffie (najvyššie umiestnená malá pražiareň), Kávy pre ženy od Markízy Moda Italiana a Štrbského Pressa. Silná skupina, čo poviete?
Najsrdečnejší pozdrav
V rámci tohto odstavca by som chcel čo najsrdečnejšie pozdraviť človeka, ktorý sa rozhodol, že pod rúškom anonymity nás začne zhadzovať a degradovať. Vo facebookovej skupine Kávomilci uverejnil príspevok, v ktorom stálo: “Caute, pocul som od viac majitelov praziarni, ze Ladislav Kiraly z blogokave.sk si pyta okolo 300€ za pozitivnu recenziu na kavu. A ze kriticky je iba na kavy, ktorym to je jedno, lebo predavaju celosvetovo tony kavy alebo nezaplatia.”
Možno by bolo rozumné takýto blud ani neuverejňovať, ale rád sa k veci postavím čelom. Rád aj zopakujem, že všetky recenzie sú zadarmo a keď majú slovenské pražiarne záujem o bodovanú recenziu, môžu nás kontaktovať na redakcia@blogokave.sk.
Viac informácií som zahrnul do instagramového postu, ktorý tu prikladám:
Záver
Gratulácia napokon patrí bratislavskej pražiarni LOT Roastery, ktorej káva nazbierala najviac bodov a ovládla tak recenzný rebríček pre rok 2023. Ide o pražiareň, ktorú vlastní majster sveta v príprave kávy cez aeropress Lukáš Lot. V jej ponuke je viacero vynikajúcich káv a ide o jednu z aktuálne najlepších slovenských pražiarní.
To je zatiaľ všetko, vidíme sa pri recenziách pre rok 2024.
Finálny recenzný rebríček pre rok 2023:
Rada by som prečítala Váš názor na pražiareň Rye Island z Dunajskej Stredy. 🙂