Najlepšie cappuccino: Tri recepty, ktoré musíte vyskúšať
Vo svojom okolí by ste asi veľmi ťažko našli človeka, ktorý nikdy nepil cappuccino. Existuje taký? Avšak ako barista som sa veľmi často stretával s názormi typu: Ja cappuccino ani iné mliečne nápoje nepijem. Pijem už len čisté espresso, som na vyššej úrovni! Respektíve také niečo. Samozrejme, piť kávu bez mlieka je najlepší spôsob, ako odhaľovať čaro a krásu rozmanitých chutí a aróm. Ale na druhej strane, prečo si občas nedopriať spojenie mlieka a chutného espressa? Práve kombinácia týchto dvoch surovín môže vytvoriť zaujímavé chuťové variácie. Mám pre vás tri recepty na najlepšie cappuccino.
Čo je to cappuccino?
Cappuccino predstavuje nápoj pozostávajúci zo singleshotu espressa a napeneného mlieka. Výsledný objem nápoja by sa mal pohybovať niekde v rozmedzí medzi 150 a 180 ml.
Na najlepšie cappuccino budete potrebovať okrem technických zručností pri príprave espressa a napeňovaní mlieka aj dve ďalšie, podľa možností čo najkvalitnejšie, suroviny – mlieko a kávu. S kávou, ale rovnako aj mliekom, sa dá pri cappuccine do sýtosti vyhrať. Cappuccino tak zďaleka nemusí byť nuda.
Keď nám do labu prišla obrovská zásielka káv z pražiarne Coffeein, rozhodol som sa, že medzi nimi nájdem tie najlepšie na cappuccino. Pripravil som pre vás tri nadupané cappuccina, ktoré vám určite ulahodia.
Môj tip: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Zásobte sa kvalitnou kávou.
Cappuccino a miešanie mliek
Mlieko tvorí väčšinu celkového objemu cappuccina. Práve preto by sme nemali podceňovať jeho kvalitu a chuť. Pri príprave troch ukážkových kapučín som používal dve rôzne mlieka. Obe by sa dali zaradiť medzi špičku toho, čo na Slovensku v supermarketoch bežne zoženiete.
Prvým mliekom je Rajo Barista, ktoré v našom nedávnom mliečnom teste s názvom „Z ktorého mlieka si pripravíte najlepšie cappuccino?“ obstálo najlepšie. Preto bolo pre tento pokus jednoznačnou voľbou. Rajo Barista dokáže vytvárať veľmi peknú a dlhotrvajúcu štruktúru mikropeny a okrem toho skvelo chutí.
Aj keď je Rajo Barista aj samo o sebe pomerne sladké, cappuccino by si žiadalo ešte viac sladkosti. Sladkosť mlieka tak spríjemní a vyzdvihne chute espressa. Práve preto som pre každé z troch ultimátnych kapučín miešal Rajo Barista s plnotučným bezlaktózovým mliekom taktiež od značky Rajo. A nie, s touto značkou nemáme žiadnu spoluprácu. Ale pokojne by sa mohli ozvať, haha.
Bezlaktózové mlieko vyniká svojou sladkosťou, ale problém nastáva v momente, keď je ho už príliš veľa. Cappuccino len s bezlaktózovým mliekom môže chutiť až príliš sladko. Avšak zmiešaním bezlaktózového a klasického mlieka môžete dosiahnuť ten správny balans. Optimálne namiešané mlieko a vhodne zvolená káva môžu spoločne vytvoriť úžasný chuťový zážitok.
Aká káva sa najviac hodí do mlieka?
Počas svojho “baristovania” som sa stretával s dvomi typmi ľudí:
Prvá skupina preferovala cappuccino so sladkými, orieškovo-čokoládovými kávami. Najčastejšie som pripravoval cappuccino z brazílskych káv a káv z iných krajín Južnej a Strednej Ameriky. Sladké kávy s chuťovými prvkami čokolády a orieškov sa s mliekom jednoducho nebijú. Cappuccino chutí v takomto prípade poväčšine sladko, čokoládovo, nutelovo.
Druhá skupina ľudí si do cappuccina vždy vyberala čo najuletenejšie a najovocnejšie espressá. Experimenty s ovocnými kávami mohli dopadnúť dvojako: buď si káva s mliekom sadli ako riť na šerbel alebo sa ich chute bili.
Povedal by som, že keď sa chcete púšťať do experimentovania s ovocnými kávami, držte sa jednej rady. Premyté kávy, a hlavne tie africké, sa v mlieku často stratia. Najlepšie a najzaujímavejšie chute dosiahnete pomocou káv, ktoré sú chuťovo plné a výrazné. Preto odporúčam používať kávy spracované naturálnou metódou, poprípade metódou honey a experimentálnymi metódami. Takto spracované kávy majú ťažšie telo a výraznejšie chute.
Tri naturálky od Coffeeinu
Pre ultimátne cappuccino som vybral tri chuťovo plné kávy zo slovenskej pražiarne Coffeein. Všetky tri kávy som nakombinoval s mliekom tak, aby boli ich chute v cappuccine čo najviac vyzdvihnuté. A vyšlo to vynikajúco.
1. Brazil Cerrado Diamond Pulped Natural – Sladké, orieškové cappuccino
Recept espresso na La Marzocco Linea Micra:
16 g vstup (single 8 g)
32 g výstup (single 16 g)
čas extrakcie 25 s
teplota vody 93°C
Recept mlieko:
80 % Rajo Barista
20 % Rajo bezlaktózové mlieko
Prvé cappuccino je zástupcom “klasickejšej” cesty prípravy. Brazil Cerrado Diamond od Coffeeinu je konzervatívnejšou kávou s nízkou aciditou a vysokou sladkosťou. V chuti samotného espressa prevláda horká čokoláda, oriešky a kakao. Už espresso samo o sebe je výrazne sladké.
Práve kvôli tomu som zvolil mix mlieka, v ktorom prevláda klasické mlieko nad bezlaktózovým. Menší podiel bezlaktózového mlieka vyzdvihne sladkosť kávy, no nezatieni ju. V cappuccine tak nájdete množstvo roztopenej mliečnej čokolády a orieškového mlieka.
2. Honduras Jerusalén Geisha Natural – Ovocný jogurt v šálke cappuccina
Recept espresso:
16,5 g vstup (single 8,25 g)
34 g výstup (single 17 g)
čas extrakcie 26 s
Teplota vody 94°C
Recept mlieko:
60 % Rajo Barista
40 % Rajo bezlaktózové mlieko
Druhé ultimátne cappuccino v sebe ukrýva 92-bodovú Geishu z Hondurasu. Geisha je jednou z najkvalitnejších a najvzácnejších odrôd arabiky. Espresso roast z naturálne spracovaných zŕn Geishe svojimi chuťami skvelo ladí so sladším mixom mliek.
Štyridsať percent bezlaktózového mlieka vytvorí dostatočnú sladkosť tak, aby v cappuccine vyniklo sušené ovocie, ktoré sa v Geishi ukrýva. Lyofilizované maliny a sušené marhule spolu s mliekom vytvoria dojem, že sa vám na jazyku rozplýva sladký ovocný jogurt. Sladkosť mlieka vyrovnáva jemnú aciditu kávy, vďaka čomu cappuccino určite sadne aj konzervatívnejšiemu kávičkárovi.
3. Vietnam Lang Biang Natural Anaerobic – Divočina z filter roastu
Recept Espresso:
16 g vstup (single 8 g)
36 g výstup (single 18 g)
čas extrakcie 30 s
Teplota vody 97 °C
Recept mlieko:
50 % Rajo Barista
50 % Rajo bezlaktózové mlieko
Posledné z ultimátnych kapučín je rozhodne to najuletenejšie. Toto cappuccino bude najviac sedieť tým najväčším kávovým experimentátorom. Ukrýva sa v ňom totižto espresso pripravené z filter roastu experimentálne spracovaného Vietnamu. Pre správnu extrakciu svetlejšieho roastu budete potrebovať viac energie. Preto odporúčam predĺžiť čas extrakcie a zvýšiť teplotu extrakcie. Z fermentovaného Vietnamu tak vytiahnete funky espresso plné sušených sliviek, červeného hrozna a melasy spolu s kvapkou rumu.
Espresso sa v mlieku bude správať ako chuťová bomba. Celé mlieko rozvonia ovocnými a rumovými tónmi, ktoré sa rozhodne nestratia.
Fermentovanému Vietnamu som ušil na mieru najsladší mix mliek, ktorý doplní výrazné chute espressa. Celé cappuccino tak predstavuje silný a dlhotrvajúci chuťový zážitok, na ktorý len tak nezabudnete.
Môj tip: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Zásobte sa kvalitnou kávou.