Predstavujeme nové kávy

Najlepšie Thajsko, aké sme kedy mali: Blue Magic od Triple Five

Bratislavská pražiareň Triple Five tesne pred Vianocami nasadila funky novinku z exotického Thajska. V redakcii Blogu o káve sme sa po ochutnávke zhodli na jednom. Ide o najlepšiu kávu, akú sme z tejto menej tradičnej krajiny mali. Thajsko Blue Magic je primárne určené na prípravu filtrovanej kávy, no experimentom vo forme espressa sa medze nekladú. Poďte ho spoločne s nami ovoňať, ochutnať a pripraviť si.

Transparentnosť

V Triple Five si pri výbere káv obzvlášť zakladajú na transparentnosti a čo najmenšom počte medzičlánkov medzi farmárom a pražiarom. Limitku Blue Magic získali od farmára vďaka svojej spojke sídliacej priamo v Thajsku. Odrody Bourbon a Catimor vypestoval oceňovaný farmár na farme Finca Cecrata nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 1250 až 1350 metrov nad morom. 

Thailand Blue Magic od Triple Five
Thailand Blue Magic od Triple Five Coffee.

Fermentácia so špeciálnymi kvasinkami

Vďaka takmer priamemu kontaktu s farmárom majú chlapci z Triple Five vplyv na spracovanie a odrody použité priamo v ich lotoch. Blue Magic prešiel anaeróbnou fermentáciou s malým “tuningom”. Počas fermentácie boli ku káve pridané zámerne vybraté a špecificky šľachtené kvasinky. Tie zapríčinili zmeny v priebehu fermentácie a produkciu chutí a aróm, ktoré by bez ich prítomnosti v káve nevznikli. 

Elegantná aróma

Po tom, ako otvoríte veľmi peknú, dizajnovú krabičku, vám do nosa vrazí “supersladká” vôňa. Sladkosť vo vôni je výrazne ovocná. Pripomína ovocný cheesecake a čučoriedkový džem. Pri degustácii sa nám vôňa Blue Magic spájala s jedným slovom: bola elegantná. Aróma totižto nie je na prvý dojem príliš výrazná. Nastupuje pomaly a pomaly si podmaňuje vaše čuchové bunky. Vo vôni nenájdete žiadne výrazné fermentované prvky, ktoré by jej eleganciu narúšali. 

Thailand Blue Magic od Triple Five - zrná

Chute Etiópie v Thajsku?

Kávu ste namleli, zaliali a čakáte, kým vychladne. Keď si priložíte šálku k ústam, chuťový zážitok bude naďalej sprevádzať elegantná sladká vôňa. A presne taká je aj chuť. 

Úprimne, naslepo by sme pri ochutnávke nikdy nepovedali, že ide o fermentované Thajsko. Chuťovo nám Blue Magic najviac pripomenul naturálne a fermentované Etiópie. Sladké čučoriedky, jogurt s lesným ovocím a čučoriedkový cheesecake totálne oklamú vaše zmysly a vy sa na diaľku ocitnete v Etiópii. Pri správnej príprave má káva krásne zamatovú štruktúru, plné telo a dochuť pripomínajúcu zelený čaj. Sme si istí, že to bude jeden z najlepších lotov, aké ste z Thajska ochutnali. Ak nie najlepší 🙂

Kalita Wave

Na to, aby ste dosiahli zamatovú štruktúru, sladučké chute lesného ovocia a čajovú dochuť, budete potrebovať správny recept. Keď ste niekedy navštívili kaviareň pražiarne Triple Five, určite viete, že filtrovanú kávu pripravujú na dripperoch značky Kalita. Preto sme pre vás pripravili recept na prípravu na Kalite. Fotografie z priebehu prípravy a aj detailnejšie zábery Kalita Wave nájdete nižšie.

Thailand Blue Magic od Triple Five Coffee - príprava

Náš tip: Kalita Wave je dripper s plochým dnom, v ktorom sa nachádzajú tri malé dierky. Predáva sa vo viacerých prevedeniach a veľkostiach. Viac o Kalite Wave a porovnanie s Hario V60 si môžete prečítať v článku s názvom “Hario V60 alebo Kalita Wave: Ktorý dripper je lepší?”. Pri príprave Blue Magic sme používali najmenšiu verziu (155) vyrobenú z kovu. Dripper Kalita Wave, ale aj iné príslušenstvo, si môžete spolu s Thajskom Blue Magic zakúpiť priamo na eshope Triple Five

Recept na Blue Magic

Recept, ktorý sme si pre vás pripravili, je pomerne jednoduchý. Skladá sa len z dvoch nálevov. Prvý nálev (60 ml) nalievajte krúživo a rýchlo. Druhý naopak nalievajte veľmi pomaly a rovnomerne. Počas celého receptu odporúčame kávu nemiešať. Celkový čas extrakcie by nemal presiahnuť dve minúty a teplota vody 90 stupňov Celzia. Nemáte doma kanvicu s nastaviteľnou teplotou? Nevadí! Uveďte vodu do varu a niekoľko minút počkajte, kým teplota klesne. Celý recept a detailné premenné nájdete nižšie.

Recept Kalita Wave 155 v skratke:

12 g —> 200 ml (85*C)
12 klikov na mlynčeku Comandante (jemné až stredne jemné mletie)
0:00 – 0:40 60 ml (krúživý nálev bez miešania)
0:40 – 1:20 140 ml (pomalý krúživý nálev bez miešania)
finálny čas extrakcie 1:55 – 2:00 

Chuť: čučoriedkový cheesecake, jogurt lesné ovocie a čučoriedkový džem so zamatovou štruktúrou a dochuťou zeleného čaju

Zbiehajú sa vám slinky? Tak rýchlo utekajte na eshop alebo do predajne Triple Five a užite si Šťastné a Čučoriedkové! V Thajsku Blue Magic tých čučoriedok nájdete skutočne nekonečne veľa.

Keď chcete mať kávu na Vianoce doma, na triplefivecoffee.com si ju musíte objednať do 18. decembra. Potom bude k dispozícii v kaviarni na Jozefskej ulici v Bratislave, ktorá bude sviatkovať len od 24. do 26. decembra. Kaviareň na Turbínovej bude sviatkovať od 23. decembra do 2. januára.

Postup prípravy:

postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five - váženie zŕn
Váženie.
postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five - mletie zŕn
Mletie.
Kalita Wave - pohľad zhora
Kalita Wave zhora.
postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five - Kalita Wave - pohľad zdola
Kalita Wave zdola.
postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five - papierový filter v Kalita Wave
Papierový filter v dripperi Kalita Wave.
postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five - nasypaná káva v Kalita Wave
Šup dnu kávu.
postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five - zalievanie
Zalievanie.
postup prípravy Thailand Blue Magic od Triple Five
Chvíľka čakania.
Thailand Blue Magic od Triple Five - hotová káva
Káva je hotová.
filtrovaná káva Thailand Blue Magic od Triple Five
Mňam.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close