Zaujímavosti

Najviac kávy vypijú Fíni, Slováci sa vo svetovom rebríčku nestratili

Eshop s kávou

Koľko kávy denne vypijete? Jednu, dve, tri? Prípadne ste si nezvykli na žiadnu pravidelnosť a kávičkujete len v náhodných intervaloch napríklad pri návšteve letných terás alebo kaviarní? Všetci sme veru rôzni.

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, koľko kávy vypije v priemere jeden človek? Ak aj nie, tak vedzte, že my sme už tieto dáta prelúskali. Využili sme servis Medzinárodnej kávovej organizácie (ICO – ico.org) a posvietili sme si na trendy v jednotlivých krajinách.

Vyšlo nám z toho nasledujúce zistenie: najviac kávy sa pije v severských štátoch. Pravdepodobne za to môže chladnejšie podnebie a potreba tamojších ľudí pravidelnejšie sa zahrievať – rána sú v týchto oblastiach krutejšie a poriadne ranné nakopnutie je viac ako žiadané.

Prvé miesto v rebríčku, ktorý bol zostavený k roku 2018, obsadili Fíni. Krajina tisícich jazier si prvenstvo drží už mnoho rokov, pričom priemerný Fín aktuálne spotrebuje 12,2 kilogramu kávy. A rozhodne to nie sú najlacnejšie vzorky, pretože Severania si na kvalite dajú záležať.

Na druhom mieste sú so spotrebou 10,2 kilogramu kávy na osobu susední Švédi, tretiu priečku obsadil Island (8,83 kg), štvrtý je ďalší zástupca Škandinávie, Nórsko (8,69kg). Pre lepšiu predstavu: stránka msm.com uvádza, že priemerný islandský kávičkár vypije až päť šálok denne!

Piate miesto v rebríčku patrí Rakúsku (7,8 kg), ktoré je tak lídrom spomedzi stredoeurópskych krajín. Do top 10 sa pomestili aj Švajčiarsko, Libanon, Dánsko, Kanada a Nemecko.

Na Slovensku sa takisto nemáme za čo hanbiť, pretože priemerný našinec ročne spotrebuje 5,7 kilogramu kávy, čo nás radí na veľmi pekné pätnáste miesto. „Kávová kultúra hlavného mesta Bratislavy sa prejavuje hojným výskytom vyberaných kaviarní ponúkajúcich všetko od espressa po cold drip,“ píše spomínaný zdroj.

Veľmi zaujímavý je aj údaj týkajúci sa toho, že ešte v roku 2005 sme na Slovensku spotrebovali v priemere len 3,3 kilogramu kávy na hlavu, ale situácia sa postupne rok čo rok zlepšovala. Podobný trend sa dá očakávať aj v budúcnosti, pričom u Slovákov zachytávame aj iný obyčaj: postupne zabúdajú na najlacnejšie kávy a čoraz častejšie sú ochotní dopriať si kvalitu.

Top 20 kávičkárskych krajín sveta (spotreba v kilogramoch na hlavu a rok):

Fínsko 12,2 kg

Švédsko 10,2 kg

Island 8,83 kg

Nórsko 8,69 kg

Rakúsko 7,8 kg

Švajčiarsko 7,63 kg

Libanon 7,2 kg

Dánsko 6,9 kg

Kanada 6,67 kg

Nemecko 6,5 kg

Cyprus 6,1 kg

Izrael 6 kg

Brazília 5,9 kg

Grécko 5,8 kg

Slovensko 5,7 kg

Taliansko 5,6 kg

Slovinsko 5,5 kg

Holandsko 5,3 kg

Chorvátsko 5,3 kg

Estónsko 5,3 kg.

Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close

Máte Adblock :(

Spravodajské stránky nemajú šancu prežiť bez reklamy. Preto by sme vás radi poprosili o to, aby ste si u nás vypli Adblock. Ďakujeme za pochopenie.