utorok, 16 decembra, 2025
sk Slovenčina cs Čeština
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Defekty
  • Agtron
  • O nás
Nenašli sa žiadne články
View All Result
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Defekty
  • Agtron
  • O nás
Nenašli sa žiadne články
View All Result
Blog o káve
sk Slovenčina cs Čeština
Nenašli sa žiadne články
View All Result
Domov Nezaradené

Náklady na technologické vybavenie kaviarne: Koľko to stojí?

Ladislav Király Od Ladislav Király
18. októbra 2021
náklady na technologické vybavenie kaviarne

Šimon Staš sa v podcaste roast different rozhovoril o mnohých zaujímavých témach. Pristavil sa aj pri nákladoch na technologické vybavenie kaviarne. (Foto: Simonelli Group Showroom Slovakia)

Share on FacebookShare on Twitter

Hosťom československého kávového podcastu roast different bol Šimon Staš. V rozhovore s Máriom Adamčíkom odpovedal na viacero zaujímavých otázok a pristavil sa aj pri téme minimálne náklady na technologické vybavenie kaviarne.

Šimon je majiteľ firmy Stacomb, ktorá zastrešuje komplexné poradenstvo v HORECA segmente. A nielen to: je to aj slovenský distribútor značiek Nuova Simonelli, Victoria Arduino, Modbar či FETCO a na slovenskej kávovej scéne má značné renomé.

Prečo Hamilton získal sedem titulov?

Tak teda: Koľko je potrebné investovať do optimálnej technologickej výbavy? Aké sú náklady na technologické vybavenie kaviarne? Je potrebné kúpiť si drahé high-end zariadenie? „Je to ideálne,“ usmial sa veľký fanúšik Formuly 1. „Opýtam sa takto: Vieš prečo Lewis Hamilton vyhral v F1 sedem titulov majstra sveta? Lebo sedí v najlepšej formule. To však samozrejme neznamená, že k dispozícii musí byť nevyhnutne najlepšia technológia.“

Šimon svoje slová následne rozviedol: „My sa s naším potenciálnym zákazníkom musíme baviť aj o tom, čo očakáva od svojho podniku, čo očakáva od kávy a technológie. Ak je ten vzťah dostatočne otvorený – a zväčša hneď od začiatku vieš, či ste si s daným človekom sadli alebo nie – tak si treba na rovinu povedať rozpočet. Takéto obchodné rozhovory a následne aj rozhodnutia mám strašne rád. Ak viem, že kvôli 200 či 300 eurám sa nebudeme baviť o špičkovom kávovare, ale len o priemernom, tak sme ako firma ochotní ubrať na svojej marži. To je taký náš firemný pohľad.“

Priemerný kávovar a špičkový mlynček

V konečnom dôsledku musíme dospieť k záveru, že celú kávovú výbavu je potrebné našiť presne na mieru. Každá kaviareň potrebuje niečo iné. „Pamätám si chvíle, keď sa rozprávalo, že v tom a tom podniku je neskutočne dobré espresso,“ poznamenal jeden z mála slovenských Q Graderov, teda profesionálnych ochutnávačov kávy. „Prišiel si tam a bol tam kávovar typu Appia. Teda jednobojlerový, možno aj repasovaný, šesťročný kávovar. Bola tam však fakt fantastická káva, takže dať sa to dá.“

„Ale určite je lepšie mať lepšiu technológiu a veľmi dôležitým faktorom je aj objem. Ak máš priemerný kávovar a špičkový mlynček, tak máš v rukách dosť dobrú kombináciu. Vieš totiž, že budeš mať dobre pomletú kávu a obaja vieme, že je to veľmi dôležitá vec. Ale akonáhle na tom stroji začneš robiť 300 shotov denne, ale do kaviarne nechodí 300 ľudí po jednom, ale niekedy ich príde behom hodiny 250, tak vtedy ťa ten kávovar začne v úvodzovkách zabíjať. Treba teda myslieť aj na frekvenciu,“ pokračoval Šimon, majiteľ pražiarne Mlsnacava.

Nuž a napokon treba uvažovať aj komplexne a myslieť na celkový objem. „Nie som úplne nadšený z toho, keď príde človek, ktorý chce alebo má potenciál predávať 50 káv denne a zrazu si ide kúpiť veci za 25 000, lebo nie úplne ich potrebuje. Takže do toho treba ísť s rozumom a snažiť sa míňať aj na základe priorít. Teda na veci, ktoré človek potrebuje.“

Rozpočet na technologické vybavenie kaviarne

O akom najnižšom rozpočte sa teda môžeme baviť? „Nedávno sme otvárali zákazníka, ktorému sme dodali kávovar s mlyncom, s filtráciou a so všetkými vecami potrebnými na to, aby vedel robiť dobrú kávu, do 6 000 eur s daňou,“ odpovedal Šimon Staš.

Hrdý Banskobystričan vzápätí prezradil aj to, že kaviarni dodal len úplne nové veci. „Bola to kompaktná Appia, Mythos jednotka a také veci, ako kanvice Barista Space a podobne, pričom spolu to vyšlo na 5 000 eur bez DPH.“

„Upozornili sme na to, v čom by mohol byť problém, ale podľa mňa sú to presne tie peniaze, za ktoré sa s novou technológiou dá začať pracovať. Samozrejme od toho nemôžeš čakať, že dáš dva mlynce a budeš robiť s dvoma rozdielnymi kávami. Takže jednobojlerová mašina a k tomu fantastický mlynček. Sú už nejakú dobu otvorení a ani raz nám nevolali, že by niečo nestíhali. Celkovo ideme radšej cestou, pri ktorej si povieme, že ‚poďme to trošku podhodnotiť‘. Ak by sa to potom začalo chytať, ľudia by chodili a malo by zmysel viac zainvestovať – veď na káve má kaviarnik fantastickú maržu – tak vieme kávovar zobrať naspäť a človek môže ísť o triedu vyššie,“ dodal Šimon Staš.

Očkovanie? Určite áno…

Jedna zo zaujímavých tém podcastu prišla v samom závere. Bolo ňou očkovanie. Šimon aj Mário otvorene povedali, že sú očkovaní a patria medzi fanúšikov očkovania. Zrodila sa takáto debata:

Šimon Staš: „Som veľký zástanca očkovania a poviem tu možno takú kontroverznú vec, aby si mal viac poslucháčov: my očkovaní budeme stále môcť cestovať a bude to celkovo o niečo jednoduchšie, ako pred rokom.“

Mário Adamčík: „Na tom nie je nič kontroverzné. Aj ja som očkovaný a v tomto smere všetci poznajú môj názor.“

Šimon Staš: „Hej, no. Len keď sa pozriem na ten svet okolo nás, tak sa to už normálne aj bojím hovoriť.“

Netreba sa báť. Veď aj my v Blogu o káve sme už zaočkovaní, cítime sa o trochu bezpečnejšie a navyše sme ohľaduplnejší k ľuďom okolo nás.

0x Super článok
Zľavové kódy

Štítky: podcast o káveroast differentŠimon Staš
Ladislav Király

Ladislav Király

Káva mi dlho nechutila. Bol to pre mňa len horký a nepríjemný nápoj, s ktorým som sa nevedel zblížiť. Až som raz čistou náhodou ochutnal výberovú kávu a pochopil som, že káva nemusí byť len horká. Káva môže chutiť.

Veľmi som túžil vykričať to do sveta a dať o tom vedieť všetkým. Preto som si v roku 2019 bookol doménu blogokave.sk a založil tento web.

Záleží mi na tom, aby ste ochutnali kávu zo slovenských pražiarní a touto cestou ich podporili. Tuto nájdete ZĽAVOVÉ KÓDY do najlepších z nich.

Potrebujete poradiť? Napíšte mi na IG @ladislavkiraly.

ĎALŠÍ ČLÁNOK
Brad Pitt v reklame De'Longhi

Otestujte sa: 10 otázok k reklame De'Longhi s Bradom Pittom

Please login to join discussion

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

  • Audioblog
  • Druhy kávových nápojov
  • Exkluzívne
  • Kaviarne
  • Kávovary
  • Kávové drinky s Vlčie sirupy
  • Kávové trendy sociálnych sietí
  • Kávový bloger
  • Nezaradené
  • Poď ochutnať remeselnú pražiareň
  • Predstavujeme nové kávy
  • Recenzie káv
  • Recenzie kávových kapsúl
  • Recepty
  • Spôsoby prípravy
  • Zaujímavosti o káve
  • Zdravie

VAŠE ZĽAVOVÉ KÓDY

SOCIÁLNE SIETE

rýchle praženie a pomalé praženie

Experiment: Prečo pomalé praženie produkuje nah*vno kávu

15. decembra 2025
Brazília Chocolate z pražiarne Rýdze

Rýdze pripravilo parádnu akciu: Výberovka za 22,95€/kg a darčeky k tomu

11. decembra 2025
Zlaté Zrnko - vianočný špeciál - hotové espresso

Vianočný Špeciál od Zlatého Zrnka: Tradičné espresso so zníženým obsahom kofeínu

9. decembra 2025
Idylika - Kávové Vianoce - detail prípravy espressa

Kávové Vianoce od Idyliky: Kokos a škorica v sladučkom espresse

8. decembra 2025
kávovary De'Longhi na Vianoce 2025

10 tipov na vianočné darčeky od De’Longhi: Od plnoautomatov po čajovú kanvicu

7. decembra 2025
vianočná akcia COFFEEIN

Vianočná nádielka COFFEEINu: Dvojitá zľava a darčeky k objednávke až za 53 €!

5. decembra 2025
Blog o káve

Na Slovensku máme viac ako 120 pražiarní kávy. Poďte ich spolu s nami ochutnať.

Naše sociálne siete

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

  • Audioblog
  • Druhy kávových nápojov
  • Exkluzívne
  • Kaviarne
  • Kávovary
  • Kávové drinky s Vlčie sirupy
  • Kávové trendy sociálnych sietí
  • Kávový bloger
  • Nezaradené
  • Poď ochutnať remeselnú pražiareň
  • Predstavujeme nové kávy
  • Recenzie káv
  • Recenzie kávových kapsúl
  • Recepty
  • Spôsoby prípravy
  • Zaujímavosti o káve
  • Zdravie

ZNAČKY

Alter-Nativ anketa Barista Coffee Roasters Barista Roasters Be:café cappuccino Coffeein Coffia cold brew De'Longhi ekológia espresso festival kávy filtrovaná káva Goriffee jednorazové poháre kaviarne kofeín koronavírus káva káva a chudnutie káva a zdravie káva na chudnutie Kávoholik kávovar kávové kapsuly kávové nápoje kávový bloger Marián Takáč mlynček na kávu pestovanie kávy Pozitívne vlastnosti kávy praženie kávy pražiareň kávy príprava kávy Ready After Ready After Coffee recenzia kávy recepty rozhovor starbucks Verticcio video výberová káva zaujímavosti o káve

TOP ČLÁNKY

rýchle praženie a pomalé praženie

Experiment: Prečo pomalé praženie produkuje nah*vno kávu

15. decembra 2025
Brazília Chocolate z pražiarne Rýdze

Rýdze pripravilo parádnu akciu: Výberovka za 22,95€/kg a darčeky k tomu

11. decembra 2025
Zlaté Zrnko - vianočný špeciál - hotové espresso

Vianočný Špeciál od Zlatého Zrnka: Tradičné espresso so zníženým obsahom kofeínu

9. decembra 2025
Idylika - Kávové Vianoce - detail prípravy espressa

Kávové Vianoce od Idyliky: Kokos a škorica v sladučkom espresse

8. decembra 2025
  • Cenník
  • Ochrana osobných údajov
  • Štatút

Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL

Spravovať Súhlas

Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje.

Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
  • Spravovať možnosti
  • Správa služieb
  • Spravovať {vendor_count} dodávateľov
  • Prečítajte si viac o týchto účeloch
Spravovať
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Nenašli sa žiadne články
View All Result
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Defekty
  • Agtron
  • O nás

Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL