Kávovary

Náš test: Čo ponúka zbrusu nový De’Longhi La Specialista Maestro?

Keď plánujete kúpu domáceho kávovaru a možno vás mätie široká ponuka, máme pre vás horúci – a vlastne aj studený – tip. Spoločnosť De’Longhi predstavila vynovenú verziu svojej vlajkovej lode spomedzi domácich pákových kávovarov – La Specialista Maestro. Nový kúsok zvláda okrem klasických teplých kávových nápojov pripravovať aj za studena extrahované drinky. Jeden stroj ponúkne horúcu i ľadovú kávu.

Poďme si ho predstaviť.

Vybavenie La Specialista Maestro

Nový La Specialista Maestro sa vyznačuje robustným telom a kvalitnými materiálmi. Kávovar už na prvý pohľad nevyzerá ako žiadna hračka. Telo je zostrojené z kovu doplneného o kvalitné plasty. Aj keď ide o poriadne robustnú mašinu, vďaka šikovnému dizajnu nezaberá zbytočne veľa miesta. Tento fakt určite ocenia majitelia menších kuchýň, medzi ktorých sa radím aj ja.

Zásobník na vodu

V zadnej časti kávovaru sa nachádza veľmi dobre prístupný zásobník na vodu. Plnenie zásobníka tak môžete vykonávať pootvorením horného krytu a naliatím vody priamo do zásobníka. Druhou možnosťou je zásobník z kávovaru vybrať, naplniť a vrátiť naspäť. Kapacita zásobníka je dostatočne veľká na to, aby ste nemuseli vodu dopĺňať každú chvíľu. Ja však odporúčam vodu pravidelne meniť a zásobník za každým umývať. Vyhnete sa tak zbytočným stratám na kvalite vody v stroji a následným menej chutným nápojom. Vo vode sa okrem toho môžu množiť baktérie, takže ponechanie väčšieho množstva vody dlhší čas neodporúčam.

Vstavaný mlynček

La Specialista Maestro disponuje zabudovaným mlynčekom, ku ktorému sa dostanete z vrchnej strany kávovaru. Vo vrchnej stene kávovaru je zabudovaný zásobník na kávu, ktorý vedie priamo ku kónickým mlecím kameňom. V spodnej časti zásobníka nájdete stupnicu pre nastavenie hrúbky mletia. Zmenu hrúbky mletia je možné vykonať jednoduchým posúvaním otočného ovládača po stupnici. Na stupnici nájdete celkovo osem stupňov hrúbky mletia. Za malý mínus mlynčeka považujem stupňovitosť hrúbky mletia, a teda nie jej kontinuálnosť. Jednotlivé zmeny mletia predstavujú určité malé skoky v hrúbke. To bráni pri vylaďovaní hrúbky mletia do najjemnejších detailov.

Pozor: Každá zmena hrúbky mletia si vyžaduje odomletie aspoň jednej dávky kávy. V útrobách mlynčeka totiž môžu ostávať namleté čiastočky kávy o veľkosti predošlej hrúbky mletia. Úspešne sa ich zbavíte len minimálne jednou novou namletou dávkou, ktorú nepoužijete na prípravu espressa. Zmena hrúbky mletia sa vám naplno prejaví až po tomto odomletí. Vy sa tak pri nastavovaní receptu nezamotáte pri rôznych hrúbkach mletia. Každú zmenu mletia si tak dobre premyslite. Ušetríte tým kávu, a tým pádom aj peniaze.

Pri tomto vám môže pomôcť aj úprava vstupnej dávky namletej kávy (Dose). Mlynček La Specialista Maestro totižto disponuje otočným ovládačom slúžiacim pre nastavenie vstupnej dávky. Ovládač nájdete v prednej časti kávovaru, hneď pod zásobníkom na kávu. Pomocou neho dokážete mlynčeku odovzdať informáciu o tom, aké množstvo kávy by mal do páky namlieť. Teoreticky tak môžete nastaviť nižšie množstvo a odomeliete len toto.

Keď potom ladíte recept a nájdete správnu vstupnú dávku kávy, mlynček ju pri  ďalšom mletí automaticky zopakuje. Maličkými zmenami vstupnej dávky môžete doladiť aj tie najmenšie chuťové nedostatky nápoja. 

Smart Tamping – inteligentná utláčacia stanica

Obrovským plusom La Specialista Maestro je to, ako celý proces mletia a tampovania prebieha. Po tom, čo nastavíte hrúbku mletia a vstupnú dávku kávy, stačí páku zasunúť do tampovacej stanice. Mlynček spustí mletie priamo do páky. V prípade, že nemá dostatok kávy, vopred vás upozorní pomocou červenej kontrolky zrnka. Vy tak stíhate proces zachrániť dosypaním ďalšej kávy. Ideálna kontrolka pre zábudlivcov.

Keď máte kávu namletú v páke, na displeji prislúchajúcom mlynčeku zhasne svetielko “grinding” (mletie) a rozbliká sa svetielko “tamping” (tampovanie/utláčanie). Tamping nikdy nebol jednoduchší. Nemusíte vlastniť žiadny tamper ani tampovaciu podložku. Nemusíte sa báť, že kávu v páke utampujete nerovno. La Specialista Maestro disponuje inteligentnou utláčacou stanicou označovanou aj ako “Smart tamping”. Na ľavej stene kávovaru sa nachádza veľká páka, ktorá slúži na tampovanie. Páku po dokončení mletia jednoducho stlačíte smerom nadol a tamper zabudovaný priamo v mlynčeku kávu utlačí. Technológia je veľmi konzistentná. Kávu utampujete zakaždým rovnakou silou a rovno. Pre najlepšie výsledky odporúčam tampovať dvomi stlačeniami páky až nadol. Následne portafilter vyberte z tampovacej stanice ešte počas toho, čo držíte tampovaciu páku stlačenú. 

Tip: Aj v prípade La Specialista Maestro môžete vykonávať prípravu kávového puku pred tampovaním. Keď vlastníte WDT alebo iné distribútory, stačí portafilter po namletí vybrať z tampovacej stanice, vykonať prípravu puku a vrátiť ho naspäť. Kávovar si zapamätá, v ktorej fáze prípravy kávy sa nachádzate a bude vás ďalej sprevádzať tampovaním: viete ho však vykonať aj “naprázdno” a automaticky sa posuniete do ďalšej fázy prípravy kávy.

Mimochodom, príslušenstvu slúžiacemu k zlepšeniu prípravy kávového puku a následne aj samotného espressa sme sa venovali aj v samostatnom článku. Nájdete ho pod názvom „Ako zlepšiť prípravu espressa?

De'Longhi La Specialista Maestro - inteligentná utláčacia stanica

Portafilter a hlava kávovaru

Čo by to bol za pákový kávovar, keby nemal portafilter? Portafilter La Specialista Maestro je z kvalitných materiálov, je ťažký a dobre padne do ruky. De’Longhi vám k portafiltru pribalí hneď dve sitká. Sitko pre prípravu dvojitého espressa a sitko pre prípravu jednej dávky espressa. Odporúčam využívať výhradne dvojité sitko. Jeho anatómia zabezpečuje rovnomernejšiu extrakciu kávového puku. V dvojitom sitku budete zaručene dosahovať chutnejšie a chuťovo vyrovnanejšie espressá. 

Pozor: Keď používate dvojité sitko a dvojitú dávku kávy, nezabudnite stlačiť tlačidlo “2x” na ovládacom paneli kávovaru. Tlačidlo slúži pre upravenie množstva vody použitej pre extrakciu dvojitej dávky espressa.

Portafilter držíte v ruke. Zasúvate ho do mlynčeka. Tampujete. Neostáva vám už nič iné, ako umiestniť portafilter s pripraveným kávovým pukom do hlavy kávovaru. 

Tip: Pred každým použitím kávovaru odporúčam prepláchnuť hlavu a sprchu kávovaru pomocou tlačidla určeného pre preplachovanie. Zbavíte sa tak zbytočných nečistôt a navyše hlavu kávovaru predhrejete a teplotne zastabilizujete.

Po zasunutí portafiltra do hlavy vyberte nápoj, ktorý chcete pripravovať. Na výber ich je hneď niekoľko, ale ja tentoraz volím espresso. Pri extrakcii máte na výber z niekoľkých teplotných stupňov použitej vody. Teplotu vody môžete znovu jednoducho upravovať pomocou príslušného tlačidla. Pre svetlé praženia odporúčam najvyššiu teplotu, pre tmavé zase najnižšiu. Posledným krokom pri príprave je stlačenie tlačidla pre začatie extrakcie. 

La Specialista Maestro začína extrakciu krátkou predextrakciou pri nižšom tlaku a následnou extrakciou pomocou vyššieho tlaku.

Barometer

Tlak v páke môžete počas extrakcie sledovať jednoducho, na barometri. Barometer je umiestnený v úplnom strede ovládacieho panelu kávovaru. Ručička vám bude počas celej extrakcie napovedať, čo sa deje vo vnútri páky. Ak tlak vystúpa do príliš vysokých hodnôt a kávovar kávu nedokáže pretlačiť, kvôli bezpečnosti extrakciu predčasne ukončí. V takom prípade musíte upraviť svoj recept (hrubšie mletie / menšia vstupná dávka). V opačnom prípade sa môže stať, že tlak nenaberie dostatočné hodnoty. Voda vtedy doslova preletí kávovým pukom. V takýchto podmienkach z kávy nedostanete všetky tie príjemné chute, ktoré v sebe ukrýva. Pomôže vám jemnejšie mletie alebo väčšia vstupná dávka kávy. Prítomnosť barometra hodnotím veľmi pozitívne. Ručička barometra vám pomôže lepšie pochopiť proces extrakcie a “poradí” vám pri nastavovaní vášho receptu.

nový De'Longhi La Specialista Maestro

Odkvapkávacia miska a vyklápacia plošinka pre šálky

V spodnej časti kávovaru nájdete nie veľmi zaujímavú, no o to dôležitejšiu časť: odkvapkávaciu misku. Tá veľmi efektívne zachytáva všetok odpad. Či už je to voda, ktorou premývate hlavu kávovaru alebo čiastočky namletej kávy opadávajúce z mlynčeka, miska sa o to postará. Disponuje aj šikovným červeným “plavákom”, ktorý slúži pre indikáciu jej naplnenia. Keď je miska plná vody, plavák vypláva a dá vám tak na známosť, že potrebuje vyčistiť. Celú misku viete jednoducho spredu vysunúť a umyť ju v umývadle.

Okrem samotnej tácky je pod hlavou kávovaru umiestnená vyklápacia plošinka pre šálky. Tá po vyklopení slúži pre bližšie umiestnenie šálok k výpustom portafiltra. Espresso vďaka tomu nedopadá do šálky až z takej výšky. To zabezpečí menej “fŕkancov” a krajšiu cremu. Ja som La Specialista Maestro využíval dvoma spôsobmi. V prípade, že som nepoužíval váhu pre meranie výstupu kávy, šálky som umiestnil na vyklápaciu plošinku. Keď som však chcel monitorovať každú jednu premennú, používal som váhu, ktorú som umiestnil priamo na odkvapkávaciu misku. V podstate je to len a len na vás. La Specialista Maestro vám poskytne dostatok priestoru pre všetko vaše príslušenstvo a aj pre tie najväčšie šálky a “to-go” hrnčeky.

Systém penenia mlieka  

Pre milovníkov mliečnych kávových nápojov prináša La Specialista Maestro dve možnosti penenia mlieka.

1. Automatický systém napeňovania

Prvým spôsobom je automatické napeňovanie. Poslúži hlavne tým menej skúseným milovníkom kávy. Automatický systém napeňovania naplníte mliekom, pripojíte ho k La Specialista Maestro a na displeji zvolíte mliečny nápoj, ktorý chcete pripravovať. Kávovar po zasunutí portafiltra a systému napeňovania vykoná všetko dôležité za vás. Je však dôležité zvoliť správny objem šálky či pohára. Pre automatické, ale aj manuálne, napeňovanie odporúčam používať plnotučné kravské mlieko alebo kvalitné alternatívne mlieka určené pre baristické potreby.

2. Manuálne napeňovanie pomocou trysky

Okrem automatického systému napeňovania sa na pravej strane kávovaru nachádza aj parná tryska. Tryska sa spúšťa pomocou otočného kolieska na pravej stene kávovaru. Trysku môžete polohovať podľa vašich potrieb. Ale pozor: tryskou manipulujte len za pomoci čiernej plastovej ochrany trysky. Tá vás ochrání pred popálením horúcou tryskou. Na ľavom displeji, ktorý vás sprevádza mletím, nájdete okrem iného aj kontrolku, na ktorej je vyobrazená para. Práve táto kontrolka indikuje to, či je váš kávovar pripravený na napeňovanie. Keď bliká, musíte počkať kým nezačne svietiť nepretržite.

Tryska má dostatočný výkon na to, aby ste dosahovali výsledky ako v kaviarni. Má pomalší rozbeh, no po pár sekundách naberie silu a vy môžete veselo napeňovať.

DeLonghi La Specialista Maestro - napeňovanie mlieka

Tip: Správne napenenie mlieka je pomerne náročné. Správnu techniku (nielen) pre domáce kávovary sme popísali na kávovare De’Longhi La Specialista Arte. Techniku a informácie z článku využijete rovnako aj pri La Specialista Maestro: Ako správne napeniť mlieko do kávy?

Pomocou trysky môžete dosiahnuť krásnu štruktúru mikropeny. A pomocou mikropeny si môžete pripraviť moderné mliečne nápoje a cibriť si svoju techniku latte artu. 

Oba spôsoby napeňovania na La Specialista Maestro fungujú presne tak, ako by mali. Tryska La Specialista Maestro má o čosi slabšiu silu ako kaviarenské stroje, čo však nemusí byť nevýhodou. Napeňovanie síce trvá o niečo dlhšie, ale začiatočníkovi môže poskytnúť viac času a priestoru. Počas dlhšieho trvania napeňovania tak môže lepšie vnímať, čo sa v konvičke s mliekom deje. So správnou technikou dosiahnete na vlas rovnaký výsledok ako vo vašej kaviarni.

Chcem upozorniť, že oba napeňovacie systémy si vyžadujú pravidelné čistenie a starostlivosť. Trysku jednoducho prefúknite a dočista utrite pred aj po každom napeňovaní. Automatický napeňovací systém odporúčam poriadne umyť pred a po každej sérii napeňovania. Len tak sa vyhnete nepríjemným chutiam a patogénom, ktoré vznikajú pri pokazení mlieka.

Ako chutia teplé nápoje z La Specialista Maestro?

Postupne sme si predstavili všetky komponenty, ktoré využijete pri príprave teplých kávových nápojov na La Specialista Maestro. Ako však tieto nápoje chutia?

La Specialista Maestro dokáže odviesť veľmi dobrú prácu a pri príprave nápojov vás bude sprevádzať, no veľká časť celku je len na vás. La Specialista Maestro je pákový kávovar, a tak budete musieť nastavenie receptu a prípravu espressa či iných nápojov vykonať vy. 

Veľmi dôležitou premennou pri príprave nápojov bude káva samotná. De’Longhi La Specialista Maestro veľmi dobre zvláda aj moderné výberové espressá. Nebojte sa tak experimentovať a doprajte mu aj tie najlepšie zrnká. S každou kávou sa musíte poriadne pohrať. Nebojte sa upravovať hrúbku mletia a vstupnú dávku kávy. 

Program My

Poslednou dôležitou premennou, ktorá ovplyvní chuť vášho nápoja, je množstvo vody použitej pri extrakcii. Množstvo vody má priamy vplyv na výsledný objem nápoja. Objemy jednotlivých nápojov môžete jednoducho upravovať pomocou tlačidla “My”. Program My si inteligentne zapamätá váš preferovaný výsledný objem nápoja. Následne ho bude opakovane používať aj pri ďalších prípravách. 

Tip: Väčšie množstvo vody použitej pre extrakciu môže pomôcť pri svetlých moderných espressách. Za pomoci väčšej masy horúcej vody jednoduchšie vydolujete ovocné a sladké chute aj z tých najsvetlejších roastov. Vyhnete sa tak nepríjemne ostrej acidite, avšak na úkor tela a štruktúry kávy. 

Najväčšia novinka vynoveného La Specialista Maestro – Technológia studenej extrakcie

Obrovskou vychytávkou nového La Specialista Maestro je schopnosť prípravy cold brew. Cold brew je nápoj, pri ktorom je káva na rozdiel od väčšiny nápojov extrahovaná za pomoci studenej vody. Voda, ktorá nie je zohriata, však v sebe neukrýva ani zďaleka toľko energie ako horúca voda. Práve kvôli tomu extrakcia za studena prebieha bežne po dobu niekoľkých hodín.

Technológia studenej extrakcie od De’Longhi využíva dva triky, pomocou ktorých dokáže z kávy extrahovať chute oveľa rýchlejšie aj bez ohriatia vody. Nemusíte teda čakať 10 až 24 hodín ako pri klasickej príprave cold brew.

De'Longhi La Specialista Maestro - príprava cold brew

Trik č. 1 Jemné (espresso) mletie

Pri bežnej príprave cold brew sa využíva hlavne poriadne hrubé mletie. De’Longhi však k príprave cold brew pristupuje úplne z opačnej strany. Cold brew je v De’Longhi La Specialista Maestro pripravované veľmi podobne ako klasické espresso. Káva je namletá priamo do portafiltra a extrahovaná vo vnútri páky – v sitku. Čo je takisto rovnaké, je mletie. Jemné mletie má za následok väčšiu styčnú plochu kávy a vody v páke. Vďaka tomu je extrakcia kávy urýchlená a zjednodušená.

Trik č. 2 Pomalé pumpovanie vody cez kávový puk (pod zníženým tlakom)

Vo väčšine bežných prípadov sa pri príprave cold brew nevyužíva žiadny tlak. Avšak zvýšený tlak napomáha extrakcii kávy, a to nie len pri espresse. La Specialista Maestro využíva tlak pri extrakcii za studena podobne ako pri extrakcii za horúca. Jediným rozdielom je to, že tlak využívaný pri studenej extrakcii dosahuje oveľa nižších hodnôt ako pri horúcej. Voda je tak kávovým pukom pumpovaná pomalšie, po dobu niekoľkých minút. 

Vďaka týmto dvom trikom si v La Specialista Maestro pripravíte cold brew, ktoré je prakticky na nerozoznanie od cold brew, na aké ste zvyknutí. A to za pár minút. Stačí namlieť kávu, utampovať, vložiť páku do stroja a zvoliť program pre cold brew. 

Tip: Technológii studenej extrakcie a cold brew v La Specialista Maestro sme sa venovali aj v osobitnom článku s názvom „La Specialista Maestro: Ako De’Longhi heklo prípravu cold brew?“. V článku sa okrem detailnejších informácií o technológii studenej extrakcie dočítate aj o užitočných radách týkajúcich sa prípravy cold brew v pákovom La Specialista Maestro. Nájdete tam dokonca aj dôvod, prečo mi cold brew z La Specialista Maestro chutilo viac ako klasické cold brew.

Pre koho je nový De’Longhi La Specialista Maestro?

La Specialista Maestro je vďaka svojim funkciám a schopnostiam veľmi všestranným strojom. Zvláda prípravu komoditnej, ale aj výberovej kávy. Nezáleží na tom, aký typ kávičkára ste, La Specialista Maestro vám poslúži spoľahlivo a dobre.

De’Longhi La Specialista Maestro predstavuje vďaka zabudovanému mlynčeku a tampovaciemu mechanizmu prakticky celú espresso stanicu v tele jedného kávovaru. V podstate nepotrebujete na svojej kuchynskej linke alebo v domácej kaviarni nič naviac. Všetko potrebné pre prípravu espressa, mliečnych nápojov a cold brew nájdete v samotnom La Specialista Maestro. Vo výsledku vám tak jeden robustný stroj na linke ušetrí kopec miesta. 

nový DeLonghi La Specialista Maestro - cappuccino

Kompaktnosť a inteligencia ako výhoda

Kompaktnosť a inteligencia De’Longhi La Specialista Maestro môžu byť výhodou hlavne pre začínajúcich a “lenivých” (ospravedlňujem sa za výraz) kávičkárov. Konzistentne chutné výsledky totižto môžete vďaka La Specialista Maestro dosahovať aj bez špeciálnych zručností či skúseností. Na druhej strane sa s týmto kávovarom určite vyhrá aj skúsenejší a náročnejší zákazník. Aj napriek zabudovanému tampovaciemu mechanizmu totiž La Specialista Maestro nijak nebráni v dodatočnej príprave puku, váženiu vstupu a výstupu kávy. 

Veľmi oceňujem prítomnosť automatického mechanizmu napeňovania mlieka a manuálnej trysky zároveň. V mliečnych nápojoch sa tak nájde aj zručnejší a odvážnejší “latte artista”, no rovnako sa bude dariť aj konzervatívnejšiemu kávičkarovi zvyknutému na viac oldschoolové mliečne nápoje. Obe možnosti napeňovania sú navyše dostatočne výkonné a spoľahlivé.

Ako je to už pri kávovaroch značky De’Longhi zvykom, nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť program My. “Customizácia” programov pre jednotlivé nápoje je skvelým doplnkom všetkých strojov, ktoré tento program obsahujú. La Specialista Maestro nie je výnimkou. Vďaka programu My si každý z vás môže veľmi jednoducho upraviť množstvo vody použitej pre extrakciu daného nápoja. La Specialista Maestro tak následne veľmi konzistentne použije rovnaké množstvo vody pri ďalších pripravovaných nápojoch. Vďaka tomu môže konzistentne dosahovať chutnejšie nápoje aj kávičkár, ktorý sa nechce zdržovať vážením vstupu a výstupu každého nápoja.

Technológia studenej extrakcie v pákovom kávovare

Poslednou vychytávkou, ktorú by som rád vyzdvihol, je technológia studenej extrakcie. S prípravou cold brew v pákovom kávovare som sa doteraz nikdy nestretol. Aj napriek počiatočným pochybnostiam ma La Specialista Maestro vyviedol z omylu. Cold brew z La Specialista Maestro je skvelým letným nápojom, ktorý sa minimálne vyrovná klasickému cold brew. Pri použití kvalitných zŕn sa pripravte na extrémne chutné a osviežujúce cold brew. La Specialista Maestro tak v lete nebude smutne stáť a čakať, kým sa znovu ochladí a vy dostanete chuť na teplé kávové nápoje.

Vďaka všetkým týmto vychytávkam sa pri príprave kávy na De’Longhi La Specialista Maestro nestratí ani menej skúsený domáci barista. Na druhej strane sa so strojom určite vyhrá aj ten najnáročnejší. La Specialista Maestro si tak odo mňa vyslúžil prívlastok – Spoľahlivý stroj pre každého a do každého počasia.

V prípade, že Maestro vlastníte, nezabudnite do komentára napísať, či ste spokojní. Ak sa rozhodujete a máte ďalšie otázky, som tu pre vás na mojom instagramovom profile @chlorofilip.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close