Nezaradené

Nechcete cez sviatky pribrať? Musíte si dať štyri kávy denne…

Informácie o tom, že káva pomôže naštartovať metabolizmus a tým pádom zhodiť niekoľko kilogramov, potvrdilo už viacero vedeckých výskumov a štúdií, pričom o pozitívnom vplyve kávy na chudnutie sme už písali aj v Blogu o káve. Teraz sa k ním pridal ďalší projekt, ktorý realizovali odborníci z americkej University of Illinois.

Štúdia, ktorá bola vykonaná na potkanoch ukázala, že na kompenzovanie ťažkého jedla, ktorým cez Vianoce zväčša nepohrdneme, je potrebné denne vypiť štyri šálky kávy. Môže za to kofeín, ktorý do krvi nepustí nadmerné množstvo tukov a ani bunkám neumožní ukladať ho v nekontrolovanom množstve.

Po káve sa priberá pomalšie

Vedci pozorovali potkany počas štyroch týždňov, pričom im „naordinovali“ stravu, ktorá bola bohatá na tuk a cukry. Jednej skupine pridali kofeín rovnajúci sa ekvivalentu štyroch šálok kávy (pochopiteľne prerátaný na váhu malého zvieraťa), druhá skupina fičala bez kofeínu.

Finálne výsledky boli pozoruhodné: potkany z kofeínovej skupiny nabrali o 16 percent menšie množstvo váhy, ako potkany z druhej skupiny a okrem toho sa im v tele vytvorilo o 22 percent menej telesného tuku. Rovnaké výsledky vykázal aj bylinný čaj maté (bylina yerba maté – Cezmína paraguajská – je mimochodom aj v káve Cafézia).

Okrem kávy pomáha s chudnutím aj yerba maté

„Vzhľadom na naše nálezy je zrejmé, že čaj maté a kofeín môžu byť považované za pomocníkov v boji proti obezite,“ povedala autorka Elvira González de Mejiová, pričom výsledky jej štúdie boli publikované v renomovanom magazíne The Journal of Function Foods a odvoláva sa na ne napríklad aj New York Post.

„Výsledky tohto výskumu môžu byť prenesene aplikované aj na ľudí, vďaka čomu vieme, že čaj maté a kofeín môžu fungovať ako potenciálne stratégie, ktorými zabránime nadváhe a obezite, ako aj ďalším metabolickým problémom, ktoré sú s nimi priamo prepojené,“ dodala de Mejiová.

Kofeín pomáha znížiť množstvo lipidov v tukových bunkách

Zaujímavá informácia hovorí aj o tom, že potkany dostávali syntetický kofeín i kofeín extrahovaný priamo z kávy, ale výsledky boli v oboch prípadoch rovnaké. Jedna i druhá metóda ukázali, že kofeín pomohol znížiť akumulovanie lipidov (v najširšom zmysle slova tukov) v tukových bunkách o 20 až 41 percent.

Finálnym výsledkom experimentu je skutočnosť, že množstvu telesného tuku v tele potkanov z kofeínovej a bezkofeínovej skupiny bolo „výrazne odlišné“.

Odborné výrazy a čísla…

Jednak za to vraj mohla skutočnosť, že u potkanov z kofeínovej skupiny boli o 31 až 39 percent menej aktívne gény syntézy mastných kyselín, vďaka čomu telo premieňalo na tuky menšie množstvo cukru.

Okrem toho boli o približne 51 až 69 percent menej aktívne gény lipoproteínovej lipázy, čo takisto pomáha znižovať množstvo vytváraného tuku.

Káva pomáha obmedzovať produkciu cholesterolu

Nuž a aby toho nebolo málo, tak potlačenie týchto génov spôsobilo aj menšiu produkciu cholesterolu v pečeni.

Takže nezabudnite: k bohapustému (nielen) vianočnému obžerstvu patria aj štyri šálky kávy denne. Na zdravie!

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close