Recenzie kávových kapsúl

Nespresso kapsuly od Pikoly: Ako dopadli Decaf Kolumbia Monte Bonito a Brazília Caixa De Fruta?

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

kapsuly typu Nespresso z pražiarne Pikola

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Pražiareň Pikola

Pražiareň Pikola je rodinná pražiareň pochádzajúca z českého Šumperku. Venuje sa výhradne výberovej káve s čo najvyššou kvalitou. Nájdete v nej kávy pražené nielen na espresso, ale aj na filter. Ich kávy nájdete okrem pražiarne a kaviarne v Šumperku aj v Olomouci alebo Zlíne. 

rodinná pražiareň kávy Pikola

Decaf Kolumbia Monte Bonito

aróma 3/5

Aróma bezkofeínovej Kolumbie Monte Bonito je jemná, nie príliš prenikavá, no zato poriadne sladká. 

ovocnosť 2/5

Ovocnosť je v káve jednoznačne nižšia. V káve nájdete najmä sladké jablko a sušené hrozienka. 

sladkosť 4/5

Sladkosť pokladáme za najväčšie plus tejto kávy. Kolumbia Monte Bonito je výrazne sladkou kávou. Zastupuje ju sladký nugát, lieskové oriešky, trstinový cukor a sušené hrozienka.

Decaf Kolumbia Monte Bonito - kapsuly z pražiarne Pikola
Decaf Kolumbia Monte Bonito

acidita 3/5

V káve nájdete žiadanú aciditu, ktorá výborne ladí so sladkými tónmi. Kávu osvieži šťavnatá jablčná acidita.

horkosť 2/5

Horkosť kávy je nižšia, nebije sa s ostatnými chuťami, ale naopak, dotvára komplexnosť kávy. Pocítite ju najmä v dochuti, a to v podobe pražených lieskových orechov. 

štruktúra 4/5

Kávu sme pripravili použitím programu Short Dark Roast (kávovar Morning). Pri výstupnej dávke 30g a teplote 92°C bola plná a chuťovo výrazná. Jej telo je ľahšie, textúra je hladká a chute sú zaoblené. 

Keďže ide o jemne ovocnú a acidnú kávu, odporúčame vyskúšať ju ako Espresso tonic. Použite ružový tonic a ovocné chute sa tým ešte viac zvýraznia. Výhodou tejto kávy v Espresso tonicu je, že si ho môžete vychutnať aj večer pred spánkom. Dokonalé! 

pražiareň Pikola - kávové kapsuly s výberovou kávou

funky faktor 3/5

Kolumbia Monte Bonito je bezkofeínová káva, v ktorej nájdete sladkosť, ovocnosť a takisto aj aciditu. Práve tieto charakteristické chute z nej robia zaujímavú a nevšednú kávu, ktorej nebudete mať nikdy dosť. 

dochuť 4/5

Dochuť kávy je veľmi príjemná, sladká. Objavuje sa v nej aj štipka horkosti lieskových orieškov. Nie je však príliš dlhotrvajúca.

komplexnosť 4/5

Táto bezkofeínová Kolumbia ponúka (takmer) všetko, čo by malo moderné espresso obsahovať. Nájdete v nej sladké a ovocné tóny doplnené o aciditu zrelých jabĺk a jemnú horkosť. 

bodové hodnotenie Pikola kapsuly decaf

Bezkofeínové kávy stále naberajú na popularite. Potvrdzuje sa, že aj bezkofeínová káva dokáže prekvapiť a svojou chuťou konkurovať kofeínovým kávam. Kolumbia Monte Bonito je toho dôkazom. Keď obľubujete moderné espresso, no dávate si pozor na svoj príjem kofeínu, Kolumbia Monte Bonito od Pikoly je pre vás ako stvorená. 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Brazília Caixa De Fruta 

aróma 4/5

Aróma kávy nápadne pripomína horúcu čokoládu. V pozadí ju dopĺňa aróma pražených orieškov. Je výrazná a cítiť ju budete ešte dlho. 

ovocnosť 1/5

Ovocnosť kávy je nižšia. Objavuje sa najmä chladnutím a pripomína sušené červené ovocie. 

sladkosť 4/5

Čokoláda v aróme kávy sa v chuti len potvrdila. Káva je výrazne čokoládová a oriešková. Sladká mliečna čokoláda a oriešky vytvárajú až nugátový dojem.

acidita 1/5

pražiareň Pikola - kávové kapsuly Brazília Caixa de Fruta
Brazília Caixa de Frutahttps://kavovekapsule.eu/pikola/17365-pikola-decaf.html

Acidita je v káve prítomná len v stopových množstvách.

horkosť 4/5

Horkosť Brazílie Caixa De Fruta je vyššia. Pripomína najmä pražené oriešky a kakao. Najvýraznejšia je za horúca.

štruktúra 3/5

Štruktúra kávy je veľmi príjemná. Jej telo a textúra je však ľahšia, rýchlo sa kĺže po jazyku. Odporúčame ju vyskúšať v kapučíne. Jej sladké tóny sa výborne hodia do mliečnych nápojov.

kávové kapsuly z pražiarne Pikola

funky faktor 0/5

Brazilia Caixa nepatrí do kategórie “zábavných” káv. Je to nepriestrelná klasika.  Sladká, čokoládovo-oriešková, vhodná pre konzervatívnejších kávičkárov.

dochuť 3/5

Dochuť kávy je dlhotrvajúca a výrazná. Najvýraznejšie sa v nej ukazuje horkosť horkej čokolády a sladké sušené ovocie.

komplexnosť 3/5

V Brazílii Caixa De Fruta nájdete súhru sladkej mliečnej čokolády, horkosti a sladkosti pražených orieškov a štipky ovocnej acidity.

bodové hodnotenie Pikola kapsuly Brazília

Brazíliu Caixa De Fruta odporúčame najmä konzevatívnejším kávičkárom, ktorí hľadajú v káve hlavne sladkosť a horkosť, zatiaľ čo acidite sa vyhýbajú. 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close