Recenzie kávových kapsúl

Nespresso kapsuly The Miners Colombia Condor Decaf a Office Blend Dark príjemne prekvapili

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

recenzia kávových kapsúl The Miners

Pražiareň The Miners

Pražiareň The Miners sme si predstavovali nedávno v rámci recenzií kávových kapsúl Colombia Bubblegum a Brazil Fazenda Sequoia. Ide o českú pražiareň s viacerými pobočkami v Prahe a Barcelone. The Miners sa snažia rozvíjať kávovú komunitu skrze verejné cuppingy či swapy. Ich kávové kapsuly sme pred časom spoločne zhodnotili a skutočne vychválili. Bude tomu rovnako aj pri kapsulách Colombia Condor Decaf a Office Blend Dark

Colombia Condor Decaf

aróma 3/5

Aróma Kolumbie od The Miners nie je príliš výrazná. Je z nej naozaj ťažké vytušiť, čo vás asi bude čakať. Vyvolá vo vás zvedavosť a chuť zistiť, čo je zač.

ovocnosť 4/5

Bezkofeínové kávy zvyknú byť vo všeobecnosti menej ovocné, skôr sladké a iba mierne acidné. Táto bezkofeínová Kolumbia však búra všetky mýty. Výsledný nápoj je ovocný, plný a šťavnatý. Nájdete v ňom sladké marhule a zrelé broskyne. 

kávová kapsula The Miners Colombia Condor Decaf

sladkosť 2/5

Sladkosť kávy je o niečo nižšia, vyniká najmä za tepla. Pripodobniť by sa dala k sladkosti trstinového cukru.

acidita 4/5

Ako sme spomínali už vyššie, káva je skutočne acidná a šťavnatá. Acidita je skôr mliečna a výrazná. Výborne dopĺňa vysokú ovocnosť kávy. 

horkosť 1/5

Horkosť v káve je nízka a vôbec nie je výrazná. Káva bola pražená pravdepodobne svetlejšie, a to sa odzrkadlilo aj v chuti a neprítomnosti horkosti. 

štruktúra 5/5

Štruktúru Kolumbie Condor považujeme za jej najväčšie plus. Káva pôsobí od začiatku do konca plno, šťavnato. Má plné krémové telo, ktoré budete cítiť na jazyku po celý čas vychutnávania. Textúra kávy je džúsová, zaoblená. Ak ste fanúšikmi výrazných chutí a plnšieho tela, odporúčame pripraviť si túto kávu ako Short Dark Roast (kávovar Morning) alebo espresso (kávovar Nespresso – program pre kratšie espresso). 

kávové kapsule The Miners Colombia Condor Decaf

funky faktor 2/5

Napriek tomu, že káva nie je spracovaná experimentálne či inak nezvyčajne, mohli by sme ju označiť ako čiastočne funky. Kávičkárovi, ktorý je zvyknutý na konzervatívnejšie kávy, bude pripadať príliš funky, no skúseného experimentátora neprekvapí. Predsa len si zaslúži aspoň dva body za svoju ovocnosť a vyššiu aciditu. 

dochuť 4/5

Dochuť kávy je veľmi príjemná, nenájdete v nej žiadne nepríjemné chuťové prvky. Je však krátkotrvajúca, a preto budete hneď pripravení na ďalšiu a ďalšiu kapsulu z tejto bezkofeínovej Kolumbie. 

komplexnosť 4/5

Vo všeobecnosti je Kolumbia Condor Decaf kávou, ktorá ponúka komplexný zážitok. Ponúkne vám vyššiu ovocnosť, aciditu, istú dávku sladkosti a veľmi príjemnú štruktúru. Bodík strhávame za nižšiu sladkosť. 

Colombia Condor Decaf je úžasnou voľbou pre tých, ktorí chcú obmedziť svoj príjem kofeínu. Voči bezkofeínovým kávam má mnoho ľudí predsudky. Táto vás donúti prehodnotiť ich. Ide o skutočne moderný prístup ku káve a kávovým kapsuliam vo všeobecnosti. Dajte jej šancu, určite si vás získa. 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

bodové hodnotenie Colombia Condor Decaf od The Miners

Office Blend Dark – Brazil Patricia M1

aróma 3/5

Aróma blendu od The Miners je málo výrazná. Napriek tomu v nej dominuje vôňa sladkých pražených orieškov. 

ovocnosť 2/5

Káva vás milo prekvapí svojou ovocnosťou. Tmavšie pražené kávy nezvyknú byť vo všeobecnosti ovocné. Office Blend od The Miners taký nie je. Káva je jemne ovocná, nájdete v nej sladké kiwi a marhule. Tie výborne osviežia výsledný nápoj a zvýraznia ostatné chute. 

sladkosť 4/5

Office Blend vyniká svojou sladkosťou. Trstinový cukor, med a čokoláda. Všetky tieto vnemy vytvárajú vynikajúcu sladkú kávu. 

kávová kapsula The Miners Brazil Patricia M1 Dark

acidita 1/5

Pri tmavšom blende sme neočakávali žiadnu aciditu. Avšak, ostali sme zas a znova prekvapení. The Miners naozaj vedia, čo robia. Do malej kapsuly schovali nielen tonu sladkosti a jemnú ovocnosť, ale taktiež aj veľmi príjemnú aciditu. Tá sa ukazuje najmä v okamihoch, keď káva vychladne. 

horkosť 3/5

Horkosť kávy nie je vysoká ani rušivá. Horká čokoláda dotvára celkový dojem kávy. 

štruktúra 4/5

Samotná textúra kávy je hladká, na jazyku vytvára pocit, že pijete sirup. Telo kávy je plnšie. Vo všeobecnosti ide o ťažšiu kávu, ktorá vám obalí celé ústa. Odporúčame ju vyskúšať aj v spojení s mliekom – budete mať pocit, že pijete čokoládový milkshake. 

funky faktor 0/5

Office Blend určite nie je funky káva. Nenájdete v nej žiadne funky prvky, no zato vás príjemne prekvapí svojou komplexnosťou. 

kávové kapsuly Brazil Patricia M1 od The Miners

dochuť 4/5

Dochuť kávy je dlhotrvajúca. Po dopití budete ešte dlhší čas pociťovať jej výrazné chuťové tóny. 

komplexnosť 4/5

Brazil Patricia M1 od The Miners je pre nás obrovským prekvapením. V káve sme našli sladkosť, ovocnosť, aciditu a taktiež aj príjemnú horkosť. Táto šálka kávy má jednoducho všetko, čo od nej očakávate a ešte niečo navyše. 

Office Blend Dark (Brazil Patricia M1) z portfólia pražiarne The Miners je neobvyklou kávou pre celú “kanceláriu”. Každý si v nej nájde presne to, čo potrebuje. Odporúčame ju nielen konzervatívnejším kávičkárom, ale taktiež aj milovníkom modernejšieho espressa.

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

bodové hodnotenie Brazil Patricia M1 od The Miners
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close