Exkluzívne

Kaviarne chcú zadarmo kávovar a mlynček: Slovenský neduh

Menšie pražiarne kávy sa na Slovensku často boria s nezvyčajným problémom. Keď chcú rozširovať svoje pole pôsobnosti a svoj dosah, tak pri kontaktovaní nových kaviarní narážajú na neobyčajný neduh. Kaviarne chcú zadarmo kávovar a mlynček.

Stretol sa s tým azda každý pražiar. Veľké značky ako Lavazza, Illy či Segafredo ponúkajú nechutnú, horkú a prepraženú kávu, ibaže spolu s ňou dodajú aj kompletnú výbavu. Kaviareň dostane kávovar, mlynček, šálky, cukor a vlastne úplne všetko. Lacná komoditná káva je vďaka tomu v podstate všade a kvalitu vytláča do ústrania.

Bežný zákazník, ktorý do sveta kávy až tak nevidí, dostane na stôl marketingovo pretlačenú značku a má pocit, že pije kvalitu. Skutočnosť je však mnohokrát úplne inde a pražiarom ozaj kvalitnej výberovej kávy ostáva pre ich produkt len veľmi ohraničené publikum. A ťažko sa dostávajú ďalej.

Otvorenie nepríjemnej témy

Situácia vytočila aj Lukáša Kubínyho, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí svojej pražiarne Illimité Roasters uverejnil zaujímavé slová. Tvrdé, ale priame a trefné. Napísal, že občas treba „otvoriť aj témy, ktoré nám nie sú až také príjemné“.

To, že kaviarne chcú zadarmo kávovar a mlynček, je podľa neho narastajúci trend. „Vnímam ho ako niečo, čo pomaly zabíja pravú filozofiu ‚Specialty grade‘. Tento trend u nás navyše zaviedli silné komerčné spoločnosti, ktorých náklady na kávu sa rovnajú zhruba desatine nákladov spojených s pražením výberovej kávy,“ uviedol Lukáš Kubíny.

Komoditná vs výberová káva

Až taký neuveriteľný je rozdiel medzi lacnou komoditnou kávou, pri ktorej nedokážete vystopovať jej pôvod a kvalitnou výberovkou so všetkým, čo od špičkovej kávy očakávame. Teda aj o etike v práci s kávou a o vytváraní dlhodobých a udržateľných partnerstiev. Nie je to len o obchode, biznise a zarábaní.

Lukáš pridal aj zaujímavý príklad, ktorý by čitateľa mohol lepšie vtiahnuť do problematiky. „Predstavte si, že pražiar oznámi farmárovi alebo importérovi, že jeho kávu bude nakupovať len v prípade poskytnutia podpory vo forme vybavenia pražiarne potrebnou technológiou. Pričom sa rádovo bavíme o desiatkach tisíc eur…“

Kubíny: Pracujme kvalitne a s kvalitou

„Pre mňa je to čosi absolútne absurdné a vylúčené,“ zdôraznil. „Technológia potrebná na praženie či prípravu kávy je bremeno, ktoré sa týka len mňa.  Predsa len producent má dosť svojich výdavkov spojených s výsadbou, starostlivosťou, zberom, spracovaním a exportom. Nemôže dotovať ešte aj pražiara, ktorý je „ochotný“ od neho kávu nakúpiť.“

Silné boli aj záverečné slová: „Prosím, buďme k sebe ohľaduplnejší a pracujme kvalitne a s kvalitou preto, že chceme rásť. Nie len preto, že chceme kontinuálne zvyšovať svoje zisky.“

Candies and Nuts od Illimité Roastery
Candies and Nuts je sezónny blend od Illimité vhodný na espresso aj batch brew. Sladké espresso so zamatovým telom, dochuťou zrelých jabĺk a hrozna. Kúpiť si ho viete na kakawcoplus.com.

Koľko kaviarní automaticky žiada veci zadarmo?

Keď sme na tieto slová narazili, spoločnosť Illimité Roasters sme okamžite kontaktovali. To, že kaviarne chcú zadarmo kávovar a mlynček, je z uvedeného zrejmé. Ale koľko ich je? Vieme to vymedziť aj číselne?

„Keď sa bavíme o domácej scéne, tak z tých, ktorí má oslovia s dopytom na kávu, je to asi 20 percent,“ odpovedal Lukáš Kubíny na otázku Blogu o káve. „Ale keď oslovujem potenciálnych odberateľov ja sám, je to viac ako 50 percent. U zahraničnej klientely som sa s týmto fenoménom pritom ešte nestretol.“

Absurdity vedúce k otvoreniu vlastného coffee shopu

Keď sme ďalej vyzvedali a pokúšali sme sa prísť na to, či vieme tento neduh vymedziť aj nejako regionálne, dostali sme nasledujúcu odpoveď: „Je to individuálne, no pozorujem to hlavne medzi majetnejšími majiteľmi. Akýsi paradox, že čím viac mám, tým menej budem investovať.“

„Okrem toho ma veľmi mrzí, že túto nehoráznosť zavádzajú aj novšie pražiarne, a to samé od seba. Doviedlo ma to až k tomu, že po ôsmich rokoch podnikania už neostanem len pri pražení, ale otváram si vlastnú prevádzku, coffee shop. Z týchto veľkoobchodných absurdít som už unavený,“ smutne poznamenal Lukáš Kubíny.

„Ale aby som nepôsobil až tak negatívne, chcel by som povedať, že som nesmierne rád a vďačný za svojich stálych klientov. Mnohí so mnou spolupracujú už roky a ich odhodlanie pracovať s výberovou kávou aj napriek vyššej cene každým mesiacom rastie,“ dodal skúsený pražiar zo Svätého Antona pri Banskej Štiavnici.

Illimité nájdete na Facebooku ako Illimité Specialty Coffee a na Instagrame ako Illimité Roasters.

Kaviarne chcú zadarmo kávovar a mlynček
Aký je váš názor na to, že mnohé kaviarne chcú zadarmo kávovar a mlynček? Vyjadrite ho v diskusii.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close