Exkluzívne

Nômad: Považskobystrická pražiareň kávy je o čerstvosti, cenovej dostupnosti i ekológii

Pražiarne kávy dnes nájdeme v rôznych kútoch Slovenska a výnimkou nie je ani Považská Bystrica, kde sme objavili pražiareň s názvom Nômad. Vlastní ju manželský pár, ktorý pochádza z rôznych kútov Slovenska. Jaro je pol na pol z Bratislavy a Považskej Bystrice, Veronika je podľa vlastných slov hrdá východniarka narodená v Košiciach.

Prečo Nômad?

Na nezvyčajný názov Nômad (odvodené od slová nomád – kočovník) stavili podľa vlastných slov preto, lebo pravidelne pendlujú medzi Bratislavou a Považskou Bystricou. No a písmenom ô chceli vyzdvihnúť krásu slovenčiny a berú ho aj ako symboliku odkazujúcu na vrch Kriváň. Lebo kým si svoj sen splnili, museli prekonať poriadny kus cesty.

„Viem, že príbehy sú v dnešnej dobe dôležité a rozpoviem vám ten náš. Neviem, či bude pre širokú skupinu ľudí zaujímavý, ale určite bude pravdivý a reálny,“ uviedla v rozhovore pre Blog o káve Veronika. „Manžel bol, je a bude milovník kávy. Vždy ho fascinovala. Začal skúšať praženie len pre nás, raz pražil na panvici, potom v popkornovači. Bavilo ho to, postupne začal zásobovať rodinu i známych a ich reakcie boli vlastne prvým krokom k splneniu nášho sna.“

Čerstvosť na prvom mieste

Tým snom bolo založenie vlastnej pražiarne a podarilo sa. Prevádzka je už zabehnutá a majitelia nám prezradili, že veľký dôraz kladú na čerstvosť. „Je to tak. Chceme predávať čerstvo praženú kávu a chceme ju predávať bežným ľuďom, ktorí vedia oceniť čerstvosť, ale aj chuť a prácu ľudí, čo za tým stoja.“

„Ak sa našich zákazníkov, prípadne kohokoľvek, kto s Nômadom spolupracuje, opýtate, aký máme prístup a aký Jaro je… tak bez ohľadu na to, že som jeho manželka, určite vyzdvihnú ľudský prístup, ochotu vyhovieť, skromnosť a precíznosť,“ skonštatovala Veronika, ktorá k svojej práci takisto pristupuje s pokorou: „Stále tvrdím, že k veľkým veciam nepremáva výťah. Treba použiť schody…“

Nômad a ekologický podtón

Jej prístup a hodnoty dobre vystihujú aj ďalšie slová. „Venujem sa aj recyklovaniu vriec od kávy, šijem zástery, tašky či obliečky na vankúše. Myslíme ekologicky a aktuálne spolupracujeme s viacerými bezobalovými obchodíkmi v rámci celej Slovenskej republiky. Bezobalový prístup si mimoriadne vážime a sami kávu nosíme buď osobne, aby sme minimalizovali množstvo obalov, prípadne si použité obaly vymieňame.“

pražiareň kávy Nômad

Chvályhodné, čo poviete? Veľmi fajn sú pritom aj ďalšie hodnoty, ktoré z prezentácie Nômadu cítiť. „Našou pointou je predávať čerstvú kávu bežným ľuďom. Veľmi si vážim, keď k nám príde 70-ročná babka s vlastnou nádobkou a každý mesiac si kúpi 300 gramov kávy. Dokonca povie, že chutí inak a vnuk už inú nechce,“ usmiala sa Veronika.

Cenová dostupnosť

„Kávu nepredávame za 40 eur a myslím si, že sme cenovo dostupní. Chceme, aby si ju ľudia vedeli kúpiť. A áno, aj nám sa stane, že ľudia spomenú lacnejšiu cenu komerčnej kávy v obchode, no keď im vysvetlíme, čo to všetko obnáša od kúpy zelenej kávy, cez praženie a balenie, plus koľko to chce energie, tak pochopia vyššiu cenu, ako možno nájdu bežne v obchode.“

„Máme skúsenosť, že keď ľudia našu kávu ochutnajú, radi sa vrátia. Povedia, že cítia rozdiel a tešia sa. Samozrejme ani nebudem hovoriť, akí šťastní sme potom my. Nejdeme cestou, že naša káva je najlepšia a musíte ju kupovať. Nám však nesmierne chutí a ľudia, ktorí ju kupujú, chápu rozdiel a vedia, o čom to je,“ pokračovala Veronika.

Káva pražená na objednávku

Jednou z výsad, na ktorých Nômad stavia, je už spomínaná čerstvosť. A nie je to len pojem. „Kávu do obchodov pražíme len na objednávku. Na sklade nemáme napražené a nabalené zásoby. Keď niekto zavolá, že chce kávu, tak spravíme maximum, aby bola hotová čo najskôr. Manžel musí ísť v prvom rade ku pražičke a napražiť ju. Malé množstvo, ktoré máme pripravené, je určené len pre náš malý obchodík.“

Kde si môžete zakúpiť kávu Nômad?

Veronika nám prezradila, že ak chce niekto ochutnať kávu Nômad, môže prísť buď osobne do kontajnerového obchodíku pri Tescu v Považskej Bystrici, prípadne do vybraných obchodov v rámci celého Slovenska, napríklad do Gazdovského dvora v Bratislave a v Banskej Bystrici, do obchodu U babičky v Bratislave, prípadne do Sanus Vita v Žiline alebo do vybraných prevádzok Kočkovskej pekárne.

Rovnako ich nájdete v bezobalových obchodíkoch v rámci celého Slovenska. Od Bezobalova v Bratislave až po Na kôpke v Košiciach. Nuž a ľudia z ostatných kútov Slovenska môžu využiť internetovú stránku nuomad.sk.

Odporúčame aj sociálne siete:

Instagram: @nomad_kava

Facebook: @Praziaren.kavy.nuomad

pražiareň kávy Nômad
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close