Zdravie

Nová štúdia: Káva pomáha v boji s kolorektálnym karcinómom

Káva je jeden z najobľúbenejších nápojov na svete a holduje jej obrovské množstvo ľudí. Aj preto je pochopiteľné, že sa jej venuje aj mnoho odborníkov a výskumníkov, ktorí neprestajne prichádzajú s novými a novými poznatkami.

Autori štúdie, ktorá bola pred niekoľkými dňami publikovaná na JAMA Oncology, tvrdia, že pitie kávy môže pomôcť aj ľuďom s kolorektálnym karcinómom, teda s rakovinou, ktorá sa vyvíja v hrubom čreve a konečníku.

Výskumníci študovali celkovo 1 171 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva, prípadne konečníka, pričom tá bola v pokročilom štádiu a nebolo možné operačne zasiahnuť. Skúmané osoby vyplnili dotazníky týkajúce sa ich stravy a životného štýlu, no a rovnako aj spotreby kávy.

Ľudia, ktorí vypili denne jednu šálku kávy, mali oproti tým, ktorí nevypili žiadnu, o jedenásť percent vyššiu šancu na prežitie a o päť percent vyššiu šancu na to, že choroba sa ďalej nebude rozširovať.

Čím viac kávy pili, tým to bolo lepšie, pretože pri minimálne štyroch šálkach denne stúpla ich šanca na prežitie o 36 percent a na to, že sa ich zdravotná situácia nebude zhoršovať, o 22 percent. Skutočnosť, či išlo o kávu s kofeínom, alebo bez neho, zohrávala len zanedbateľnú rolu.

Vedúci štúdie Christopher Mackintosh z Maxo Clinic Alix School of Medicine však v tejto súvislosti zdôraznil, že pitie kávy určite nie je žiadnou vedomou a potvrdenou liečbou. Takto to rozhodne nemôžeme vnímať.

„Ak však pacient konzumuje kávu, môže v tom bez problémov pokračovať,“ skonštatoval. „Neublíži mu to. Určite by som však nikomu len tak neodporúčal, že by mal začať piť kávu a potom by mohol očakávať pomoc s bojom proti rakovine, prípadne s prevenciou.“

Niekoľko slov pridal aj spoluautor Chen Yuan z Dana-Farber Institute, podľa ktorého za nápomocnosť zo strany kávy môžu hlavne antioxidanty, ktoré sa v nej nachádzajú, ale pomáhajú aj jej protizápalové účinky. Toto všetko môže v boji s rakovinou zohrávať aktívnu rolu.

Nuž a ďalšia zo spoluautorov Kimmie Ngová pripomenula, že aj keď je predčasné označovať kávu za pomocníka v boji s kolorektálnym karcinómom, jedna vec je takmer istá: káva človeku neškodí, no vo viacerých prípadoch mu môže pomôcť. Tak prečo si ju teda nedať?

„Ale na to, aby sme dokázali potvrdiť kauzálne prepojenie medzi spotrebou kávy a zlepšením výsledkov pacientov s kolorektálnym karcinómom, je nevyhnutné vykonať ďalší výskum,“ dodala Kimmie Ngová.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close