Recenzie kávových kapsúl

Nové kapsuly Nespresso od Incuple: Recenzia Ethiopia Worka a Brazil Cerrado

Z pražiarne kávy Incuple sme nedávno recenzovali kapsuly Honduras Bella Vista. Pražiareň z obce Kamanová funguje od roku 2016 a orientuje sa na výberovú kávu, ktorú sa snaží dostať medzi čo najširšie publikum. Dôraz kladú na prepojenie výberovej kávy a vytváranie komunity v ich kaviarňach. Okrem praženia sa venujú aj edukácii skrze baristické a latte art kurzy. Tentoraz si posvietime na dve nové kapsuly, ktoré si pre svojich zákazníkov pripravili – Ethiopia Worka a Brazil Cerrado.

Náš tip: Viac recenzií kapsúl typu Nespresso nájdete v rubrike „Recenzie kávových kapsúl„.

kávové kapsuly Ethiopia Worka a Brazil Cerrado Mineiro od INCUPLE

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: kávové kapsuly typu Nespresso si viete kúpiť na eshope kavovekapsule.eu. Pri nákupe môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

kávové kapsuly od INCUPLE

INCUPLE Ethiopia Worka

aróma 3/5

Etiópia Worka je naturálne spracovaná káva. Jej aróma je nenápadná, no sladká a príjemná. Pocítite v nej pražené oriešky s tónmi sladkých jahôd v pozadí. 

ovocnosť 3/5

Etiópie bývajú vo väčšine prípadov sladké a ovocné kávy so značnou dávkou acidity. Tento predpoklad sa pri Etiópii Worka od Incuple len potvrdzuje. Ovocnosť zastupujú jahody a iné lesné plody. Komplexne vytvára pocit, že pijete jahodový jogurtový nápoj. 

sladkosť 3/5

V káve nájdete nielen ovocnú sladkosť, ale takisto aj sladkosť medových rezov. Doslova ako by ste si ku káve dopriali tento veľmi obľúbený zákusok. 

acidita 2/5

Acidita kávy nie je príliš výrazná, a tak si na káve pochutí aj konzervatívnejší kávičkár. Je mliečna a dotvára krémový mouthfeel kávy. 

horkosť 2/5

Horkosť v káve zastupujú pražené oriešky a kakao. Pocítite ju najmä v dochuti kávy, no postupným chladnutím sa vytráca.

kávové kapsuly Ethiopia Worka od INCUPLE

štruktúra 4/5

Práve štruktúru kávy by sme chceli osobitne vyzdvihnúť. Telo kávy je smotanové, plné, textúra veľmi hladká, priam sa rozplýva na jazyku. Krémovosť sa nesie celým pitím tejto Etiópie od Incuple. Doslova sladký jahodový jogurt, mňam!

funky faktor 1/5

Etiópia Worka nie je príliš funky kávou. Napriek tomu však dostáva v kategórii funky faktor 1 bod za prítomnú ovocnosť a aciditu, ktoré sa výborne dopĺňajú. 

dochuť 3/5

Dochuť kávy je dlhotrvajúca a pripomína čierny čaj dosladený medom. Objavuje sa v ňom istá horkosť, no tá chladnutím postupne ustupuje. Po prehltnutí vám na jazyku ostane krémovosť a chuť jogurtu. 

komplexnosť 3/5

Etiópia Worka ponúka všetko, čo by výberová káva ponúkať mala. Príjemná ovocnosť však nie je tak výrazná, ako by sme si predstavovali, preto jej sťahujeme 1 bod. Ďalší bod stratila pri nižšej acidite a výraznejšej horkosti v dochuti. Vo všeobecnosti je to však príjemná sladká naturálna Etiópia, ktorá sa vyznačuje krémovosťou a tónmi lesného ovocia. 

Ethiopia Worka od pražiarne Incuple je káva “pre každého”. Pochutí si na nej nielen znalý kávičkár, ale aj kávičkár-nováčik, ktorý chute moderného espressa ešte len objavuje. 

bodovanie kapsúl Ethiopia Worka od INCUPLE

Náš tip: kávové kapsuly typu Nespresso si viete kúpiť na eshope kavovekapsule.eu. Pri nákupe môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Brazil Cerrado

aróma 3/5

Vôňa Brazílie od Incuple nie je príliš prenikavá. Cítiť v nej budete mandle a horkú čokoládu. Brazil Cerrado je rovnako ako Ethiopia Worka naturálne spracovaná káva.

ovocnosť 1/5

Incuple nás už na obale kapsúl upozorňuje, že ide o “typický brazílsky charakter”, čo vlastne znamená, že v káve nájdeme nižšiu ovocnosť a aciditu, no vyššiu sladkosť. Napriek tomu sa však Incuple s chuťami v káve pekne vyhralo. V káve je zastúpená aj ovocnosť vo forme sladkých sušených marhúľ.

sladkosť 4/5

Sladkosť kávy je skutočne vysoká. Pripomína čokoládové cookies, med a sušené ovocie. 

kávové kapsuly Brazil Cerrado Mineiro od INCUPLE - extrakcia

acidita 1/5

Acidita kávy je nižšia, no je napriek tomu prítomná. Objavuje sa najmä pri vychladnutí a pripomína žlté kôstkové ovocie. 

horkosť 4/5

Horkosť je naopak o niečo vyššia. Ako sme predpokladali na základe arómy, v chuti sa objavujú najmä kakaové nibsy a čierny čaj. 

štruktúra 3/5

Telo kávy je ľahšie, čajové, čo zvýrazňuje chuť čierneho čaju v káve. Textúra je hladká a chute zaoblené. Káve mierne chýba plnosť chutí a výraznejšie chuťové nuansy.

funky faktor 0/5

Brazil Cerrado je jednoducho typická “brazilka”. Je sladká, orieškovo-čokoládová a konzervatívna. Preto jej v kategórii funky faktor udeľujeme 0 bodov.

INCUPLE - kávové kapsuly

dochuť 3/5

V dochuti Brazílie Cerrado sa odzrkadľuje vyššia horkosť a sladkosť kávy. Pocítite v nej karamel, kakao a pražené mandle, ktoré sa spoločne výborne dopĺňajú. Postupným chladnutím sa v dochuti objavuje aj štipka marhuľovej acidity. 

komplexnosť 3/5

Brazil Cerrado je sladká káva plná mandlí a čokolády. Čokoládu dopĺňajú sušené marhule a jemná acidita. Práve tieto nuansy robia z Brazílie Cerrado komplexnejší zážitok. 

Brazil Cerrado od pražiarne Incuple je vhodnejšia práve pre nováčikov a ľudí vyhľadávajúcich sladšie chute v káve. Výborná je aj ako základ do mliečnych kávových drinkov, prípadne do espresso toniku. Predstavivosti sa medze nekladú. 

bodovanie kapsúl Brazil Cerrado Mineiro od INCUPLE

Náš tip: kávové kapsuly typu Nespresso si viete kúpiť na eshope kavovekapsule.eu. Pri nákupe môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close