Zaujímavosti o káve

Novoročné desatoro kávičkára

Začína sa nový rok 2020 a opäť je tu čas tradičných novoročných predsavzatí. Isto to poznáte; na týždeň budú preplnené posilňovne, ľudia holdujúci alkoholickým nápojom, prípadne fajčiari, sa budú premáhať možno dva týždne a človek, ktorý si za cieľ stanovil schudnúť, bude po mesiaci už len nechápavo krútiť hlavou nad tým, či sa chcel zabiť a prečo si krutou diétou tak bohapusto ubližoval.

Takmer všetko sa jednoducho skôr či neskôr tak či tak vráti do starých koľají. Predsavzatia totiž zväčša nemajú dlhú životnosť.

My vás, drahí naši kávičkári, na podobnú tyraniu nechceme nahovárať a pripravili sme pre vás milučké desatoro, vďaka ktorému sa z vás stanú überkávičkári. Navyše sme ho veľmi citlivo a so značnou dávkou chochmesu nastavili tak, aby ste všetko s prehľadom zvládli.

Bratia a sestry, spočiňme pri nasledujúcej kávovej prísahe:

Prečítaním tohto článku potvrdzujem, že v období od 1. januára 2020 do môjho odchodu z tohto sveta si budem ctiť všetkých kávičkárov a vo všetkých voľných chvíľach budem šíriť kávovú osvetu tak, ako to pri svojom najlepšom vedomí a svedomí dokážem.

Pred pomyselným oltárom tohto jedinečného blogu pritaKÁVAm, že sa budem držať nasledovného desatora:

1. Budem piť len kvalitnú kávu

So záujmom som si prečítal články o kvalitnej káve i o výberovej káve, tým pádom som v obraze a nezhreším viac nekvalitným tuctovým produktom, ktorý nemá čo robiť na regáloch predajní vyspelej spoločnosti.

2. Vyskúšam nové druhy káv

Nebudem do smrti verný jednej jedinej značke a nebudem sa tváriť, že nič iné na trhu neexistuje. Dobre totiž viem, že k dispozícii je množstvo druhov kvalitných káv, po ktorých by moja duša pookriala a po ktorých by sa mi na tvári zaiste objavil blažený úsmev.

3. Vypijem štyri šálky kávy denne

Naštudoval som si všetky dostupné články o pozitívnych vlastnostiach kávy a dobre viem, že v záujme svojho fyzického i psychického blaha by som mal denne vypiť štyri šálky fajnovej kávy. Je mi jasné, že ak si ich dám menej, nevyužijem dostatočne celú liečivú silu, ktorú mi tento jedinečný nápoj ponúka.

4. Skúsim to s kávou bez mlieka a cukru

Aj keď to môže byť veľmi ťažké, ba priam nepríjemné, vyskúšam i chuť pravej a čistej kávy bez toho, aby som ju okresal zbytočným použitím mlieka či cukru a dostal sa tak na úroveň maškrtníkov vyššej kávovej kasty.

5. Aspoň raz za týždeň navštívim kaviareň

Postarám sa o to, aby som si kávu nepripravoval vždy len doma a rovnakým spôsobom a minimálne raz do týždňa dám šancu vyniknúť šikovným rukám niektorého z dobre vyzbrojených baristov. Posedenie v príjemnom prostredí kaviarne mi navyše určite prospeje.

6. Nebudem piť instantné a bezkofeínové atrapy

Prekonám svoju pohodlnosť a nesiahnem viac po instantnej kávovine, ktorá nemôže naplniť potreby môjho gurmánskeho ja. Okrem toho sa definitívne vykašlem aj na akúkoľvek úvahu o bezkofeínovej kvázi-káve, veď dobre viem, že s Caféziou, ktorá má kofeín, sa žiadne problémy nedostavia a môžem sa ňou nalievať aj pri problémoch s intoleranciou na kofeín.

7. Obstarám si aspoň jednu kávovú publikáciu

V záujme svojho neustáleho vzdelávania si zakúpim publikáciu venovanú káve. Viem, že existuje viacero kníh o káve a máme i kvalitný slovenský kávový magazín Standart. Ak nedisponujem dodatočným rozpočtom, budem aktívne fungovať aspoň vo facebookovej skupine Kávomilci.

8. Budem sa správať udržateľne

Vďaka prečítaniu niekoľkých článkov erudovaných odborníkov tvoriacich Blog o káve dobre viem, čo to znamená „udržateľnosť“. Preto si dám pozor na to, aby som nikdy viac nezhrešil pitím kávy z jednorazového pohára, keď sú k dispozícii aj rozložiteľné, prípadne jedlé alternatívy. Okrem toho dozriem aj na to, aby bola mnou kupovaná káva balená v biodegradovateľnom obale a budem sa zasadzovať za pitie káv s certifikátom fairtrade, ktoré sú podľa možností bio i organické.

9. Zapracujem na kvalitnejšej príprave kávy

Spravím všetko pre to, aby som si v súlade so svojimi osobnými možnosťami zmodernizoval môj domáci „kávový park“. Budem starostlivo šetriť, aby som svoj útulný príbytok mohol vylepšiť kvalitným kávovarom (skúste Delimano alebo TPD), vďaka ktorému by sa mi v ústnej dutine neprestajne zbiehali nezbedné slinky.

10. Budem sa permanentne kávovo vzdelávať

Všetky voľné chvíle zasvätím poctivému študovaniu noviniek, ktoré dennodenne vychádzajú na fundovanej stránke blogokave.sk.

Tak pritaKÁVAm!

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close