Nezaradené

Nový hit: Biodegradovateľné okuliare vyrobené z kávy!

Pravdepodobne už viete o tom, že obal kávy Cafézia je z biodegradovateľného materiálu, ktorý sa v prírode do štyroch rokov úplne rozloží. Kúpou tejto bio organickej kávy teda netvoríte odpad.

Vedeli ste však o tom, že na trh prichádzajú biodegradovateľné slnečné okuliare vyrobené z kávy? Horúcou novinkou sa prezentovala ukrajinská spoločnosť Ochis Coffee, ktorá garantuje, že tieto okuliare sa v prírode úplne rozložia v priebehu desiatich rokov, teda stokrát rýchlejšie, ako bežné okuliare.

Dostupné zdroje hovoria o tom, že len v Amerike sa ročne stratí približne 1,6 miliardy slnečných okuliarov. O veľkú časť z nich prídu majitelia na plážach, takže tvoria plastový odpad, ktorý putuje priamo do mora.

Ak by sme porátali váhu stratených slnečných okuliarov, ktoré celosvetovo každoročne skončia v mori, dostaneme sa na neskutočné číslo 12,7 miliónov ton! Takto to aspoň tvrdí stránka springwise.com.

Predstavitelia spomínanej ukrajinskej spoločnosti Ochis Coffee uvažovali nad tým, ako túto situáciu zmeniť. Vyvinuli okuliare, ktorých rám je vyrobený z kávových zrniek a ľanu, vďaka čomu vytvára akýsi prírodný biopolymér.

Reycklovateľné sú aj sklíčka, ktoré sú zasa vyrobené z recyklovanej bavlny. UV ochranu vraj zabezpečujú vďaka filtru, ktorý mení úroveň tienenia podľa vonkajšej úrovne svetla.

Na okuliaroch sa okrem toho nachádza hydrofobický film, vďaka čomu sú sklíčka odolné voči vode i špine a nie je na nich vidieť dokonca ani odtlačky prstov. Nuž a aby toho nebolo málo, špeciálny film sa postará aj o blokovanie „modrého svetla“ pri práci s počítačom.

Viac informácií o nových typoch okuliarov nájdete na stránke ochiscoffee.com.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close