Recepty

Recept na aeropress: Indonesia Argopuro Walida

Do rúk sa mi dostala Indonesia Argopuro Walida zo slovenskej pražiarne Barista Coffee Roasters z Lučenca. Ide o odrody Red Caturra a Lini S-795 spracované metódou black honey a upražené na filter. Na Slovensko ich mimochodom dováža slovenský farmár Luka Ondrišák, ktorý v Indonézii pomáha aj so spracovaním týchto káv.

Aeropress ako srdcovka

Doteraz som sa s Vami delil hlavne o recepty týkajúce sa prípravy kávy cez dripper Hario V60. V tomto prípade som si však pre zmenu zvolil prípravu kávy cez Aeropress. Ide o veľmi zaujímavé príslušenstvo na prípravu filtrovanej kávy; mimochodom je to prvý kúsok príslušenstva, ktorý som si pri svojich začiatkoch s výberovkou kúpil, sčasti sa teda jedná aj o srdcovú záležitosť.

Aeropress je v podstate jednoduché zariadenie skladajúce sa z komory, piestu a sitka s filtračným papierom. Vďaka svojej jednoduchosti ponúka takmer neobmedzené možnosti akým spôsobom, či receptom si v ňom pripraviť kávu.

Jednoduchý trojnálevový recept

Ja som si pre Indonesiu od Barista Coffee Roasters zvolil obrátenú metódu (viď video) a pomerne jednoduchý trojnálevový recept. Používal som 13 gramov kávy namletej stredne nahrubo (hrúbka 8 na mlynčeku EK 43, čo predstavuje o čosi jemnejšie mletie ako bežne používam pri drippri Hario V60).

Celkový objem použitej vody predstavoval 200 ml. Používal som vodu prefiltrovanú cez kanvicu značky BWT ohriatu na 95 stupňov Celzia a dva filtračné papierové filtre.

Postup prípravy

  • aeropress umiestnite na váhu do obrátenej pozície
  • filtračné papiere umiestnite do sitka a premyte horúcou vodou
  • namletú kávu nasypte do komory aeropressu a môžete zalievať

Prvý nálev: čas 0:00 až 0:30, 30 ml prudký nálev a následné dôkladné premiešanie kávy a vody pomocou miešadla
Druhý nálev: čas 0:30 až 0:45, 70 ml a jemné premiešanie miešadlom
Tretí nálev: čas 0:45 až 1:00, 100 ml

  • následne na aeropress nasaďte sitko s filtračnými papiermi a vytlačte prebytočný vzduch
  • pri čase 1:30 otočte aeropress na nádobku, do ktorej si pripravujete kávu, premiešajte potočením aeropressu (ja miešam skôr cik-cakovitým pohybom ako krúživým)
  • pomocou piestu pretlačte kávu cez filtračné papiere do nádoby. Tlak by pri tomto recepte nemal byť príliš veľký. Tlačte pomaly, ale rovnomerne. Môj výsledný čas bol 2:15 (pretláčal som teda necelých 45 sekúnd).

Aká je Indonesia Agropuro Walida?

Pomocou tohto receptu sa mi z Indonesie Argopuro Walida podarilo vytvoriť veľmi príjemný nápoj. Na mojej vode som v tejto káve cítil hlavne červené hrozno, sušené ovocie a čokoládu. Išlo o menej acidný, skôr sladký filter s mierne korenistou dochuťou.

Túto kávu nepovažujem za niečo, čo by mi ponúklo niečo chuťovo nevšedné či nové, skôr ide o príjemnú a vyváženú kávu, ktorú si viem predstaviť piť niekoľko dní po sebe bez toho aby mi začala prekážať alebo ma nudiť. Práve to bol cieľ môjho receptu, vďaka ktorému boli výsledné chute vyvážené a žiadna z nich výrazne neprevyšovala ostatné, čo by uberalo výslednému nápoju na kvalite.

Určite odporúčam vyskúšať. Užijete si veľmi príjemnú a veľmi dobrú kávu, podporíte slovenskú pražiareň kávy i slovenského farmára.

Prejdite na produktovú stránku Indonesia Agropuro Walida.

Indonesia Agropuro Walida od Barista Coffee Roasters
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close