Ochutnal som všetky kapsuly Nespresso: Ktoré sú najlepšie?
Po veľkom teste výberových, ale aj komoditných, kapsúl, prichádzam s novou náložou informácií k ďalším kávovým kapsulám. Tentokrát som si posvietil na všetky kapsuly značky Nespresso, ktoré sa nám podarilo objednať. Dovedna ide o 40 rôznych balení, ktoré našu redakciu vyšli na viac ako 220 eur. Ale čo už nespravíme pre túto vášeň.
Na úvod prezradím, že kapsuly boli mimoriadne rôznorodé. V ponuke Nespresso sme našli klasické talianske kávy, špeciálne single origin edície, svetlejšie pražené kávy, bezkofeínové kávy, ale aj kapsuly imitujúce filtrovanú kávu. Vzhľadom na široké spektrum produktov som predpokladal, že každý konzument si nájde niečo, čo mu bude ako ušité na mieru.
Je to však skutočne tak? Sú Nespresso kapsuly ozaj chuťovo pestré a chutné? Všetky som poctivo ochutnal, napísal o nich pár riadkov a rozdelil ich do kvalitatívnych kategórií.
Ako prebiehal test kapsúl Nespresso Original?
Celý proces trval pomerne dlho, pretože ochutnať 40 rôznych káv, posúdiť ich, ohodnotiť a zadeliť do kvalitatívnej kategórie, nie je také jednoduché. Hrozí predávkovanie kofeínom, ktoré by zhoršilo senzorické schopnosti.
Pre potreby testu som používal dva rôzne kapsulové kávovary, pričom každý typ kapsúl som ochutnal na oboch. Tým prvým bol klasický kávovar Delonghi Nespresso, tým druhým špičkový Morning umožňujúci nastavovať recepty a upravovať parametre prípravy nápoja.
Tu treba poznamenať, že kávovar Morning má vo svojej aplikácii uložené recepty pre väčšinu kapsúl od značky Nespresso. Vďaka tomu som ich mohol ochutnať presne tak, ako si to ich výrobcovia predstavujú.
V prípade kapsúl, ktoré boli určené pre konzumáciu s mliekom alebo ľadom, som ochutnal aj kávu samotnú a aj jej verziu s mliekom, poprípade na ľade. Každej kapsule som následne venoval niekoľko viet. Prvých pár viet vždy obsahuje informácie o káve, ktoré som našiel na jej obale.
Upozornenie na začiatok
Dať tieto kapsuly do rovnakého rebríčka, ako výberové kapsuly Nespresso, ktoré sme už testovali, nebolo možné. Je medzi nimi pomerne výrazný kvalitatívny rozdiel a produkty Nespresso Original by sa pri výberových kapsuliach nepresadili. Sú to dva odlišné svety, ktoré nemožno miešať.
Aj preto som v tomto prípade zvolil iné hodnotenie, ktoré nemožno nijako prirovnávať k predchádzajúcej recenzii kapsúl nachádzajúcej sa v článku s názvom “Veľký test: Ktorá pražiareň má najlepšie kapsuly Nespresso?” Všeobecne však verím, že tento test vám poskytne užitočný prierez širokým spektrom káv od giganta vo svete kapsúl a vy si jeho základe vyberiete tú správnu, ktorá vám sadne.
Kapsuly Nespresso som rozdelil do štyroch kvalitatívnych tried:
1: Zaujímavé a chutné kávy
2: Príjemné a nadpriemerné kávy
3: Priemerné a podpriemerné kávy
4: Kávy, ktoré rozhodne neodporúčam
Slovné zhodnotenie jednotlivých kapsúl Nespresso Original:
Galapagos (kvalitatívna trieda 3)
Na obale špeciálnej edície kapsúl nájdete okrem iného aj informácie o pôvode kávy. Bola dopestovaná na sopečnej pôde súostrovia Galapágy. V chuti kávy by mali prevládať sladké cereálie a sušienky. Okrem toho obal spomína nádych horkosti kakaa, ktorý zvýrazňuje pražený charakter tejto kávy. No, a tieto slová presne reflektujú realitu. Prvé, čo som pocítil, boli cereálie a potom nie úplne príjemnú horkú dochuť. Od kapsúl s titulom Špeciálne by som očakával viac. Na druhej strane chutia presne tak, ako Nespresso sľubuje, čo je vlastne pozitívum.
Paris espresso (3)
Arabika z Latinskej Ameriky a robusta z Vietnamu s intenzitou 6 z 13. Obal znovu popisuje cereálne tóny. Káva je chuťovo nepríjemná, horká, plochá, s cereáliami v pozadí a výraznou horkosťou, ktorá prevažuje aj v dochuti. V Paríži majú podľa Nespressa podľa všetkého radi mlieko a cukor. Mám však aj pozitívum: v tomto konkrétnom prípade musím oceniť dizajn obalu i kapsúl.
Corto (4)
Obal ma už vopred varoval, že ide o silný nápoj z africkej robusty a arabiky, vhodný hlavne do mlieka. Potvrdilo sa. Ako čisté espresso ide o fakt veľmi ťažký nápoj. Chutí spálene, gumovo, drevito a veľmi výrazne. Dochuť je extrémne horká a dlhotrvajúca. Siaham teda po mlieku, ktoré však nepomáha. Nepríjemná dochuť spálenej gumy dominuje aj mliečnemu nápoju. Tieto kapsuly jednoznačne neodporúčam kvôli príliš tmavému praženiu a s tým spojenými nepríjemnými chuťami.
Tokyo lungo (2)
Etiópska a mexická arabika s kvetinovými tónmi a štipkou acidity. Znie to zaujímavo, ale z pripraveného lunga mám zmiešané pocity. V chuti je reálne cítiť štipku acidity a kvetinovosti, ktoré však strieda zvláštna drevitosť až kartónovosť vytvárajúca zvláštny pocit na jazyku. Prítomnosť acidity a kvetinovosti však hodnotím pozitívne. Prejavia sa hlavne v prípade, keď kapsuly pripravíte ako espresso. V lungu sa jednoznačne stratia a výsledný nápoj je pomerne plochý a prázdny. Pozitívne chute naopak vystúpia v koncentrovanejšom a kratšom espresse.
Hawaii Kona (3)
Ďalšia zo špecialít značky Nespresso. Káva vypestovaná na svahoch Mauna Loa s orieškovou chuťou a guľatou, hodvábnou štruktúrou. V chuti však dominuje praženie. Espresso ponúka aj štipku pražených mandlí či lieskovcov, ktoré však preráža chuť samotného praženia. V dochuti znovu cítiť hlavne praženie, ktoré nie je obzvlášť nepríjemné, avšak od špeciálnej edície by človek čakal oveľa viac ľúbivé chute.
Rio de Janeiro espresso (4)
Zmes arabiky, ktorá pochádza výhradne z Brazílie. Sľubuje intenzitu 9 z 13 a drevité a bylinné tóny. Espresso z tejto kávy má ťažké telo, je chuťovo plné, no chute sú ťažké a drevité. Znovu siaham po mlieku. V mliečnom nápoji je horkosť trochu potlačená, no drevitosť až zemitosť vytvárajú výraznú dochuť. Brazílska káva vie určite ponúknuť aj viac.
Filter style intense (4)
Pomocou týchto kapsúl si môžete pripraviť nápoj, ktorý by mal pripomínať filtrovanú kávu. Týmto sa od tradičných jednoznačne odlišujú. Pred prípravou musíte kapsulu najskôr zbaviť špeciálnej membrány, pod ktorou sa skrýva perforovaná membrána. Filter style intense sľubuje hrejivé cereálne a silné pražené tóny. To som už niekde počul. Na klasickom Nespresso kávovare pripravíte filter style kapsuly stlačením espresso módu a po ukončení programu spustíte program lungo. Vôňa nápoja je zemitá, nepríjemná a rovnakými slovami by som opísal aj chuť. Veľmi trpká a horká, zemitá a zemiaková, akoby ste zahryzli do čerstvo vykopaného zemiaku zašpineného od zeminy.
Filter style mild (4)
Druhé kapsuly určené pre prípravu “filtra” sľubujú ľahké telo a tóny jasmínu a kvetov pomaranča s broskyňovou aciditou a ľahkými cereálnymi tónmi (znovu). Aróma tejto kávy je oveľa ľahšia a príjemnejšia ako v prípade Filter style intense. Chuti však bohužiaľ znovu dominuje zvláštna horkosť a cereálnosť. Niekde vzadu sa objavuje aj malá štipka acidity, ktorá sa však veľmi ťažko identifikuje, keďže ju preráža množstvo nepríjemných vnemov. Tieto kapsuly sa určite približujú filtrovanej káve viac ako Filter style intense, avšak len veľmi veľmi podpriemernému filtru pripravenému z málo kvalitnej suroviny.
Caramel crème brûlée (2)
Arabika z Latinskej Ameriky, ktorej pražené chuťové tóny zjemňuje pridaný karamel. Jedná sa teda o ochutené kapsuly. Karamel a akási koláčovosť je výrazne prítomná už v aróme. V chuti najskôr pocítite výrazné pražené tóny kávy a karamel nastupuje až neskôr, dominuje v dochuti a na jazyku ostáva ešte dlhú chvíľu. Taká šálka si priam žiada pridať lyžičku či dve cukru. Nie úplne s cieľom potlačiť horkosť, skôr s cieľom dotvoriť spomínanú “koláčovosť”. Vnímam to ako šikovný spôsob ako Nespresso zakrylo chuť kávy v týchto kapsuliach. Paradoxne mi to vyhovuje. Samozrejme sa pri týchto kapsuliach vôbec nemôžeme baviť o chuti a kvalite samotnej kávy ale aróma, ktorá je v tomto prípade do kávy pridaná, sa k samotnej káve veľmi dobre hodí.
Vanilla Èclair (4)
Druhé zo skupiny ochutených kapsúl sa skladajú z arabiky z Latinskej Ameriky a vanilkovej arómy. Vanilku je výrazne cítiť v aróme aj v chuti. Aróma vanilky bohužiaľ pôsobí trochu umelo. Prítomnosť dodanej arómy však znovu šikovne zakrýva negatívne chute kávy. Osobne mi vanilková aróma sadla o čosi menej ako karamelová, a preto by som preferoval karamelové kapsuly pred tými vanilkovými. Čo však treba podotknúť je, že rovnako ako karamelová, tak aj vanilková aróma, veľmi príjemne vynikli v spojení s mliekom.
Esperanza de Colombia (2)
Kapsuly zo špeciálnej edície Reviving origins zameranej na obnovu kávových oblastí a podporu miestnych farmárov konečne sľubujú ovocné tóny a intenzitu 5 z 13. Konkrétne sa jedná o oblasti Caqueta a El Rosario na predhorí Ánd v Kolumbii, ktoré v dôsledku nepokojov a konfliktov ostávajú, čo sa týka pestovania kávy, nevyužité (palec hore za transparentnosť). V nápoji je skutočne prítomná broskyňová ovocnosť. Káva má smotanové telo. Tam však pozitíva končia. Znovu je tu prítomná horkejšia dochuť, ktorá to vo výsledku celé kazí.
Peru organic (2)
Tieto kapsuly sú naplnené kávou vypestovanou v peruánskych Andách, ktorá je držiteľom certifikátu Organic. Káva je pestovaná udržateľným a šetrným spôsobom, čo vnímam veľmi pozitívne. Z obalu ma však znovu straší slovíčko OBILNINY. Okrem obilnín však Nespresso spomína aj ovocné tóny, ktoré sa v nápoji skutočne prejavia. V chuti je znovu cítiť príjemná acidita a ovocnosť, ktorú pociťujem na jazyku ako prvú. Tá je neskôr nahradená nepríjemnou horkosťou. Organický certifikát a náznaky zaujímavých chutí však považujem za pozitíva.
India (4)
Zrná robusty pochádzajúcej z Indie, ktoré sa nachádzajú v kapsuliach, boli sušené za pomoci monzúnového vetra. To napomáha rozvinutiu korenistých a ťažkých chuťových tónov tejto kávy. Na škále intenzity si India zaslúžila 11 z 13 bodov. Nič pozitívne sa v tomto prípade v nápoji nájsť nedá. Už vôňa je neskutočne nepríjemná, spáleninovo-gumová. Chuť je extrémne horká, ťažká, s olejovým telom. Jednoducho nie. Jedny z najhorších kapsúl, ktoré Nespresso ponúka.
Ethiopia (1)
Sucho spracované zrná arabiky vypestovanej v Etiópii dostali štyri body intenzity (z 13). Priznám sa, že pri ochutnaní tejto Etiópie som si zakričal KONEČNE. Konečne som v kapsuliach od Nespresso pocítil zaujímavé chute, ktoré nie sú úplne potlačené pražením. V chuti je možné nájsť karamelovú sladkosť a kvetinové tóny sprevádzané ovocnosťou lesného ovocia. Dochuť je mierne horká, menej nepríjemná. Veľmi podarené.
Freddo intenso (4)
Kapsuly Freddo Intenso sú špeciálne navrhnuté pre prípravu kávy na ľad. Obsahujú arabiku z Peru a Indonézie. V Nespresse ich pražia tmavo a vraj presne tak, ako sa to hodí na ľad. Tu by som pridal veľký úsmev. Vkladám ľad do dekantéru, teším sa na ľadovú kávu a zrazu – bum – dekantér praskol. Snáď to bude stáť za takúto obetu. Ale bohužiaľ. Chuť je horká, akoby zatuchnutá. Nič pozitívne nenachádzam. Káva je bez duše, nezaujímavá a horká.
Ristretto decaffeinato (1)
Bezkofeínová verzia toho, čo by podľa Nespressa malo reprezentovať šálku talianskej kávy. Na stupnici intenzity reprezentuje táto káva stupeň 10 (z 13). Chuťovo ma káva prekvapila. Sľubuje intenzívne tóny praženia, no v skutočnosti je veľmi jemná. V chuti cítiť tabak a pražené orechy. Dochuť nie je nepríjemná, dokonca v nej cítiť sladkosť mandlí. Telo kávy je stredne ťažké až ťažké. Chuťovo konzervatívna, no veľmi vyvážená a sladká káva.
Ristretto (1)
Kofeínová verzia ristretta od Nespressa je popísaná prakticky rovnako ako bezkofeínová. Jediný rozdiel by mal byť v prítomnosti kofeínu. Káva je tak, ako aj pri bezkofeínovej verzii, pomerne príjemná. Na rozdiel od toho, čo naznačuje popis kávy, nepôsobí prepražene. V chuti taktiež dominuje tabak a orechová sladkosť, telo je stredne ťažké. Dochuť nie je bohvieako príjemná, ale nie je ani nepríjemná. Táto káva skvelo funguje s mliekom. Pre konzervatívneho konzumenta kávy sú tieto kapsuly ako stvorené.
Cocoa truffle (2)
Tretie kapsuly zo série ochutených arabík z Latinskej Ameriky sú tentokrát obohatené o kakaovú arómu. Kakao nastupuje spolu s chuťou kávy a obe chute sa zlievajú – v prípade vanilky a karamelu arómy nastupovali až po chuti kávy a boli dobre oddeliteľné. Pravdupovediac, neviem sa rozhodnúť, či na mňa tento nápoj pôsobí pozitívne alebo negatívne. Kladne hodnotím súlad chutí kakaa a kávy a negatívne akúsi zvláštnu pachuť, ktorá chute sprevádza.
Livanto (2)
Stredne pražená zmes brazílskych, kolumbijských a guatemalských káv s, citujem, “klasickými cereálnymi a karamelovými tónmi” na stupni intenzity 6. Svetlejšie praženie sa prejavuje aj v chuti samotného nápoja. Káva má ľahšie telo, chute sú ľahšie a menej agresívne. V nápoji ucítite karamelovú sladkosť s tónmi praženia v pozadí. Dochuť je aj vďaka svetlejšiemu praženiu menej horkastá a kratšie trvajúca.
Kazaar (4)
Káva inšpirovaná mestom Palermo. Tmavo pražená s vysokým obsahom robusty, výnimočne intenzívna, sirupová, drevitá, korenistá s veľmi tmavou a bohatou cremou a intenzitou 12 z 13. Chvíľu mi trvalo nabrať odvahu a vložiť kapsulu do stroja. Káva chutí presne tak, ako Nespresso na svojich obaloch píše, čo znovu hodnotím pozitívne. Všetky tie slová by sa však dali preložiť ako extrémne koncentrovaná dávka nepríjemnej a výraznej horkosti, po ktorej mi pokrivilo celú tvár. Ak takýto nápoj niekto pije bez kvanta mlieka a cukru, tak ho úprimne obdivujem.
Vienna lungo (4)
Lungo na viedenský štýl je naplnené svetlejšie pražnou arabikou z Kolumbie a Brazílie. Čuduj sa svetu, viedenské lungo má tiež chutiť cereálne s intenzitou 6 z 13. Káva je chuťovo prázdna, plochá, chuťovo pripomína obilniny, nenájdete v nej žiadnu ovocnosť či príjemnú sladkosť.
Arpeggio decaffeinato (4)
Kapsuly inšpirované Florenciou majú spájať ovocné tóny obľúbené na severe Talianska a kakaové tóny z juhu. Realita je skôr na strane kakaa. V káve je cítiť tmavšie praženie (intenzita 9 z 13), a to v chuti dominuje. S prižmúreným okom tam to kakao nájdete, žiadna ovocnosť však prítomná nie je. Chuť je plochá, telo stredne ťažké a dochuť horká.
Arpeggio (4)
Kofeínová verzia Arpeggia je chuťovo o čosi plnšia, no chuti dominujú výrazne horké chuťové tóny pripomínajúce tabak a drevo. Káve dominuje praženie a okrem neho sa v jej chuti prakticky nič príjemné či zaujímavé neobjavuje.
Volluto decaffeinato (1)
Svetlo pražená (intenzita 4 z 13) brazílska a kolumbijská arabika zbavená kofeínu, pri ktorej môžete vďaka svetlému praženiu pocítiť sušienky a CEREÁLIE, spolu s ovocnými tónmi. Káva je ľahká a svieža. V chuti sa reálne objavujú sušienky (ja by som ich prirovnal k vianočným korenistým sušienkam) a v pozadí ovocnosť pripomínajúca marhule. V káve sa nevyskytuje takmer žiadna horkosť, dochuť kávy je príjemná, sušienková. Veľmi podarená šálka kávy, ktorá by nemusela sklamať ani náročnejšieho konzumenta.
Volluto (1)
Volluto s obsahom kofeínu taktiež predstavuje blend brazílskej a kolumbijskej arabiky praženej svetlejšie (intenzita 4 z 13) s cereálnymi a ovocnými tónmi. V nápoji pôsobí o čosi ťažšie ako jeho bezkofeínový brat. Prevládajú skôr sušienkové tóny ako tie ovocné, no káva je znovu príjemne sladká, takmer bez horkosti.
Indonesia (2)
Tieto kapsuly sú naplnené arabikou z Indonézie spracovanou metódou wet hulled, čo v preklade znamená, že sú kávovníkové čerešne po zbere mechanicky zbavované šupiek i dužiny a následne sušené. Indonézia sa na stupnici intenzity pohybuje na čísle 8. V chuti je cítiť tabak, telo je stredne ťažké a dochuť nie je nijak nepríjemná. Aciditu v tejto káve nenájdete žiadnu, no pre milovníkov konzervatívnej kávy by mohla byť táto kapsula potešením.
Milano intenso (2)
Zmes arabík prevažne z Latinskej Ameriky sľubuje chuť tmavej čokolády a CEREÁLIÍ v rovnováhe s džemovými ovocnými tónmi a štipkou korenia. Priznám sa, že džemové ovocné tóny som nenašiel, aj keď som sa všemožne snažil. Káve znovu dominujú zvláštne zadymené cornflakes. Veľmi všedné a nezapamätateľné kapsuly, v rámci Nespresso kapsúl priemerné.
Cape Town lungo (4)
Kapské mesto kedysi predstavovalo medzizastávku lodí, ktoré viezli kávu vypestovanú v Ázii do európskych prístavov. Preto sú tieto kapsuly naplnené zmesou indickej arabiky a robusty. Sľubujú vysokú intenzitu (10 z 13) a silné drevité tóny a tóny praženia. To sa odráža aj v šálke. Chuť je dymová, drevitá, telo je ťažké a dochuť nahorklá. Realita znovu odráža popis kávy na obale. Keď vám vyhovujú presne takéto chute, káva vás určite nesklame.
Stockholm lungo (2)
Kapsuly imitujúce švédsku kávovú kultúru majú pripomínať kávu, ktorú si bežne užívajú obyvatelia mesta Štokholm. Monzúnová India a arabika z Kolumbie o intenzite 8 z 13, majú predstavovať intenzívnu, sladkú šálku kávy so štipkou horkosti. Ja som v šálke našiel štipku maslového croissantu, ktorý strieda sľubovaná horkosť. Štokholmské lungo je chuťovo vcelku príjemné, v káve nájdete kopec horkosti, no tá nepreráža všetko ostatné, čo káva ponúka.
Nicaragua (1)
Arabika z Nikaraguy bola v tomto prípade spracovaná metódou black honey, vďaka čomu nadobudla sladké CEREÁLNE tóny. Na stupnici intenzity sa nachádza na stupni 5 (z 13). Nápoj je pomerne sladký, marcipánový, s chlebovým podtónom a chlebovou dochuťou. Vo výsledku ide o pomerne príjemnú, sladkú kávu s malým množstvom rušivých elementov.
Shanghai lungo (1)
Za mňa majú tieto kapsuly najsľubnejší popis. Zmes arabiky z Kene, Číny a Indonézie, pražených svetlo (5 z 13) s chuťovou paletou plnou bobuľového ovocia a príjemnej acidity. Ako lungo ma tieto kapsuly sklamali, pretože chuťovo bolo lungo ploché, nevýrazné a prázdne. Rozhodol som sa však pripraviť ich ako espresso. A to už bola iná báseň. Fakt príjemná, sladká, ovocná káva s chuťou lesného ovocia, bez nepríjemných vnemov, so smotanovým telom a karamelovou dochuťou. Skvelé, tieto kapsuly by sa nestratili ani medzi výberovými kapsulami, ktoré sme testovali v predošlom kapsulovom teste.
Roma (2)
Stredne až tmavo pražená (8 z 13) zmes arabiky z Brazílie a Mexika s vybalansovanou intenzívnou drevitosťou a aciditou inšpirovaná hlavným mestom Talianska. Realita napĺňa očakávanie, káva je pomerne vybalansovaná, žiadna z chutí nepotláča a nepreráža tie ostatné, drevitosť nie je ohlušujúca a v pozadí je cítiť sladkosť pečiva. Aciditu v káve nenachádzam žiadnu. Konzervatívna, no vybalansovaná šálka kávy.
Capriccio (2)
Jedna z prvých kapsúl firmy Nespresso, ktorej receptúra pochádza ešte z roku 1986. Svetlo pražené arabiky z Brazílie a Kolumbie spolu so štipkou vysoko kvalitnej robusty vytvárajú bohatý profil s príjemnou aciditou a CEREÁLNYMI tónmi o intenzite 5 z 13. Capriccio je v šálke veľmi neutrálne, žiadna z chutí výraznejšie nevystupuje. Je pomerne sladké a s nízkou horkosťou, no bez zaujímavých chuťových tónov.
Cosi (2)
Cosi je ďalšou z najstarších kapsúl od firmy Nespresso. Svetlo pražená, sladká a CEREÁLNA arabika z Kostariky a Kene. V roku 2015 bola ich receptúra prehodnotená na základe feedbacku od konzumentov, ktorým nevyhovoval silný citrónový charakter, ktorý vystriedala skôr ovocnosť červeného ovocia s menej výraznými citrusovými tónmi. Nápoj je do istej miery ovocný, ale ovocnosť je málo výrazná, potlačená. Skôr som v káve pocítil sladké pečivo (asi najviac pripomínajúce croissant). Dochuť je mierne horká, ale inak sú to kapsuly, ktoré neurazia ani náročnejšieho konzumenta.
Venezia (4)
História Benátok ako prístavu po stáročia spätého s dovozom káv z celého sveta v jednej kávovej kapsuli, ktorá je naplnená arabikou z Kolumbie a Brazílie upraženou na intenzitu 8 z 13 s vyváženými karamelovými tónmi a ťažkým telom. To, čo však v reále z benátskych kapsúl vytečie, je dominantne horké, drevité a ťažké. Sladkosť v mojej šálke úplne absentovala. Káva pôsobila ťažko a zanechávala trpký pocit na jazyku a balvan na žalúdku.
Buenos Aires Lungo (2)
CEREÁLNA a popcornová arabika z Kolumbie doplnená o robustu z Ugandy o intenzite 4 z 13. Očakával som, že robusta bude v chuti výraznejšia a do nápoja prinesie ťažké chuťové tóny. To sa však v praxi nedeje a nápoj je aj vďaka svetlejšiemu praženiu pomerne ľahký a sladký. Mne najviac pripomenul chuť sladkého müsli s jemnou horkosťou v dochuti.
Istanbul espresso (3)
Mandle, ovocie a intenzívnu chuť praženia nájdete v popise zmesi etiópskej arabiky a indickej robusty nazvanej Istanbul espresso. Praženie je tmavšie o intenzite 8 z 13. Chuti dominuje horkosť indickej robusty, spoza ktorej sa snažia aspoň čiastočne vykuknúť ovocné tóny etiópskej arabiky. Horkosť bohužiaľ prehlušuje všetko ostatné, a preto je chuť pomerne nepríjemná a nevybalansovaná.
Colombia (2)
Pri zbere kolumbijskej arabiky od Nespressa si dávajú farmári v Kolumbii obzvlášť na čas a všetky čerešne zbierajú až vo chvíli, keď sú dozreté. Nespresso následne kávu praží stredne tmavo, na stupnici intenzity 6 z 13. V chuti sa celkom príjemne dopĺňa jemná hroznová acidita s praženými chuťami. Vo výsledku pomerne šťavnatá a chutná káva s príjemnou textúrou.
Napoli (4)
Kapsuly inšpirované mestom Neapol dosiahli na stupnici intenzity doposiaľ najvyššiu hodnotu, a to 13 z 13. Ide teda o veľmi tmavé praženie, s pomocou ktorého Nespresso dosiahlo zmes sľubujúcu extrémne ťažké telo a príjemnú horkú dochuť. Priznám sa, že ide asi o najhorkejšiu kávu, akú som kedy pil. Je porovnateľná s dark roastom od Starbucksu, ktorý sme nedávno recenzovali. Ak sa máte aspoň trochu radi, tieto kapsuly na míle obchádzajte.
Scuro (3)
Scuro je zmes kolumbijských a etiópskych arabík navrhnutá tak, aby sa dokonale hodila k mlieku. V mlieku by malo Scuro vyniknúť svojimi cereálnymi a orieškovými tónmi. Samé o sebe by som kapsuly Scuro zaradil medzi priemerné Nespresso kapsuly. V chuti cítiť hlavne praženie a pražené orechy. S mliekom však Scuro veľmi dobre ladí, dodá mlieku príjemnú orieškovú chuť. V spojení s ovseným mliekom mi však trochu prekážala zvláštne “začmudená” dochuť, ktorá v nápoji vznikla.
Sumár:
1: Top, zaujímavé a chutné kávy
Shanghai lungo
Ethiopia
Ristretto decaffeinato
Ristretto
Volluto decaffeinato
Volluto
Nicaragua
2: Príjemné a nadpriemerné kávy
Tokyo lungo
Caramel Crème Brûlée
Esperanza de Colombia
Peru organic
Cocoa truffle
Livanto
Indonesia
Milano Intenso
Stockholm lungo
Roma
Capriccio
Cosi
Buenos Aires lungo
Colombia
3: Priemerné a podpriemerné kávy
Scuro
Galapagos
Hawaii Kona
Paris espresso
Filter style Mild
Vanilla Èclair
Vienna lungo
Arpeggio decaffeinato
Arpeggio
Cape Town lungo
Istanbul espresso
4: Kávy, ktoré rozhodne neodporúčam
Corto
Rio De Janeiro espresso
Filter style Intense
India
Freddo Intenso
Kazaar
Venezia
Napoli
Medzi kapsulami Nespresso original najviac zažiarili tieto dve: 1. Shanghai lungo, 2. Ethiopia. V prípade týchto dvoch kapsúl si dovolím tvrdiť, že by obstojne zabojovali aj v teste s výberovými kapsulami. Ide o veľmi zaujímavé kapsuly plné sladkých a ovocných chutí. Pre nás tento test vyhrávajú.
Keď máte akékoľvek otázky, pýtajte sa v diskusii pod článkom, prípadne mi napíšte na Instagrame na @chlorofilip.
Keď sa vám naša tvorba páči a chcete nás v nej podporiť, môžete tak spraviť cez platformu Buy me a Coffee. Pomáha nám to ísť aj do takýchto úletov. Ďakujeme.
Nemal som moznost skusit vsetky kapsule tak porovnam iba tie co som skusil v min. mnozstve 10
– Shangai lungo – zhodnem sa s Filipom. Aj ked mne chuti aj ako lungo
– Vienna lungo -zhodujem sa s Filipom. Mlieko trochu zlepsuje chut
– Vanilla eclair – ja by som dal 2 (ale pil som ako lungo)
– Ristretto – znovu 2, mna az tak neocarila
– Colombia -zhodujeme sa
– Venezia – dal by som 3. ziadny zazrak ale ani neurazi
– Paris sa zhodujeme
– Cocoa truf. zhodujem sa
Este by ma zaujimalo ci mal Filip mnoznost skusit limitku Miami. Ja som to nedokazal vypit 🙂
Zdravím,
som rád, že sa vo veľa kapsuliach zhodneme.
Miami bohužiaľ (alebo našťastie? 😀) nebolo v ponuke, keď sme kapsule ochutnali. Čiže som nemal tú možnosť ju otestovať.
Ďakujem za skvelú reakciu.
Filip
Nasiel som doma zabudnutu krabicku limitky Limetka on Ice.
Ak chces poslem ti par 🙂