Recenzie kávových kapsúl

Ochutnali sme kapsuly od Goriffee. Čím zaujali Brazil Caramelo a Brazil San Rafael?

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

Bodovanie

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Goriffee

Pražiareň Goriffee

Goriffee je slovenská pražiareň kávy, ktorá na trhu pôsobí už 10 rokov. Za túto dobu predstavili veľké množstvo kvalitných káv. Produkcia kávy pre nich znamená kultúru, ale aj zodpovednosť voči prírode, komunite, či surovine samotnej. Svojimi aktivitami podporujú udržateľnosť a kvalitu celého procesu od pestovania kávy až po jej pitie. 

Základným pilierom ich prístupu ku káve je kultivácia životov jednotlivcov, ekonomiky, ale aj pomoc komunitám zapojených do produkčného cyklu. Goriffee pravidelne cestuje na kávové farmy, kde nielen nadväzujú osobné vzťahy s ľuďmi, ale takisto sa snažia dbať na férové ohodnotenie pracujúcich jednotlivcov. 

Preto aj v kávových kapsulách od Goriffee nájdete len tie najkvalitnejšie zrná. Dnes si posvietime konkrétne na dve Brazilky – Brazil Caramelo a Brazil San Rafael

recenzia kávových kapsúl Goriffee

Brazil Caramelo

aróma 4/5

Aróma naturálne spracovanej kávy Brazil Caramelo je neuveriteľne sladká, priam budí dojem, že káva už bola osladená. Rozvonia vám celú miestnosť, je naozaj prenikavá. 

ovocnosť 0/5

Kávy pochádzajúce z Brazílie sú známe svojou nižšou aciditou a ovocnosťou. Toto platí aj pre Brazil Caramelo. Ovocnosť v tejto káve nehľadajte.

kávové kapsuly Goriffee Brazil Caramelo

sladkosť 5/5

Brazil Caramelo je jednou z najsladších káv, aké sme v rámci recenzií mali možnosť ochutnať. Doslova pôsobí ako sladká teplá orieškovo-čokoládová nátierka. Nájdete v nej tonu sladkých orechov, čokolády, karamelu a vanilky.

acidita 0/5

Brazílsky charakter sa v tomto prípade prejavuje v nižšej acidite. Práve preto je vhodná pre tých kávičkárov, ktorí nevyhľadávajú acidné chute v káve.

kávové kapsuly Brazil Caramelo od Goriffee

horkosť 4/5

Kategória horkosti je do istej miery rozporuplnou kategóriou. Je veľmi tenká hranica medzi príjemnou a žiadanou horkosťou, a tou nepríjemnou. V tomto prípade horkosť pripomína príjemnú horkú čokoládu a lieskové orechy. 

štruktúra 4/5

Pri príprave kapsúl sme sa rozhodli zvoliť program Short Dark Roast v kávovare Morning. Dostali sme kávu s hutnejšou štruktúrou, krémovým telom a plnými chuťami. Takúto štruktúru by mohlo závidieť nejedno pákové espresso. 

Goriffee - Brazil Caramelo - kávové kapsuly

funky faktor 0/5

Brazil Caramelo jednoducho nie je funky kávou. Je to káva konzervatívnejšia, sladšia, bez funky tónov.

dochuť 3/5

Dochuť kávy je veľmi sladká, čokoládová. V dochuti sa zároveň objavujú horkasté tóny, ktoré pocítite ešte istý čas po dopití.

Goriffee Brazil Caramelo - kávové kapsuly

komplexnosť 3/5

Kapsuly Brazil Caramelo získali v kategórii komplexnosť 3 body. Brazil Caramelo chýba istá ovocnosť a acidita, ktoré by v spojení s vysokou sladkosťou a miernou horkosťou vytvárali vybalansovanú a komplexnú šálku kávy. 

Za veľké plusy kapsúl Brazil Caramelo z pražiarne Goriffee pokladáme jej výrazné sladké tóny a smotanové až krémové telo. Káva výborne vynikne aj v podobe cappuccina. Brazil Caramelo odporúčame najmä konzervatívnejším zákazníkom, ktorí obľubujú sladšie, čokoládové kávy s nižšou aciditou.

bodové hodnotenie Goriffee Brazil Caramelo

Brazil San Rafael 

aróma 4/5

Keď prvýkrát pričuchnete k Brazil San Rafael, nebudete veriť vlastnému nosu. Budete mať pocit, že nejdete piť kávu, ale akýsi drink na báze whisky. Vo vôni výrazne cítiť arómu whisky a sladkého dezertu banány v čokoláde.

ovocnosť 1/5

Ovocnosť kávy je o niečo nižšia, ale napriek tomu v nej nájdete sladké dozreté banány. 

kávové kapsuly Goriffee Brazil San Rafael

sladkosť 4/5

Ďalšia sladká pecka od Goriffee. Ako sme predpokladali už na základe arómy, čokoláda sa spojila s exotickým ovocím a spolu vytvorili ultra sladkú kávu. Sladkosť kávy je zároveň podčiarknutá spracovaním, čiže maceráciou kávy v sudoch od whisky. 

acidita 1/5

Acidita v tejto káve nezohráva veľkú rolu. Celkovo v nej acidné tóny veľmi nehľadajte. 

Goriffee - Brazil San Rafael - kávové kapsuly

horkosť 3/5

Horkosť Brazil San Rafael je veľmi primeraná originu a spracovaniu kávy. Pocítite ju najmä za horúca, a to v podobe horkej čokolády. Postupným chladnutím sa dostáva do úzadia. 

štruktúra 3/5

Štruktúru kávy sme si overili na viacerých programoch a viacerých kávovaroch. Najviac nám sadla na programe menšieho espressa v klasickom kávovare Nespresso, prípadne pri programe Short for Milk v kávovare Morning. Jej telo je ľahšie, mliečne. 

kávové kapsuly Brazil San Rafael od Goriffee

funky faktor 5/5

Brazil San Rafael je funky jazdou. Povedie vás nočnými barmi nasiaknutými whisky. Práve jej experimentálne a zaujímavé spracovanie káve dodáva jej inakosť. Alkohol vás bude sprevádzať celou ochutnávkou tejto nezabudnuteľnej kávy. 

dochuť 3/5

V dochuti najviac vystupovala chuť alkoholu. Chuť whisky je veľmi ľahko identifikovateľná aj pre kávového začiatočníka. Okrem whisky čakajte v dochuti aj tóny horkej čokolády. 

Goriffee Brazil San Rafael - kávové kapsuly

komplexnosť 3/5

Brazil San Rafael je kávou, ktorá vám poskytne nezvyčajný zážitok. Whisky, čokoláda a sladkosť banánov vám vytvoria dojem, že pijete koktail a nie kávu. Jej nie príliš hutné telo ju robí ľahšou. Brazil San Rafael je jednoznačne výraznou a komplikovanou kávou. 

Brazil San Rafael je pre skutočne odvážnych kávičkárov. Keď vyhľadávate rôzne kávové experimenty, tento si vás získa. Experimentálne spracovanie dodáva káve tóny whisky, ktoré výborne dopĺňajú už tak či tak prítomnú sladkosť. Skúste túto kávu využiť aj do rôznych kávových drinkov, určite vašu domácu kaviareň či bar povýši na novú úroveň. 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

bodové hodnotenie Goriffee Brazil San Rafael

Článok vznikol v spolupráci s eshopom kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close