Recenzie kávových kapsúl

Ochutnali sme kapsuly od La Natura. Je značka BIO zárukou kvality?

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly La Natura Costa Rica

La Natura Costa Rica Single Origin

Kadiaľ chodíme, tam hľadáme kapsuly. Naposledy sme v sieti Fresh naďabili na kapsuly La Natura Single Origin Costa Rica. Neváhali sme ani minútu. Kapsuly sa tvárili byť seriózne, akože “výberové” a s kopou certifikátov bio kvality. Čo by sa predsa mohlo pokaziť?

Na obale kapsúl sme našli naozaj veľa informácií ohľadom kávy. Škoda, že takmer žiadne relevantné pre naše recenzie. Dozvedeli sme sa, že ide o single origin kávu, čo je vlastne super. Aspoň vieme, odkiaľ káva pochádza. Zaujímavé však je, že svojich zákazníkov neinformujú o pomere arabiky a robusty. Asi si máme všetci domyslieť, čo to vlastne je. 

Káva je podľa informácií napražená na stupeň 6 z 10 možných. Intenzita kávy 8, acidita 8. Podľa tohto by sme si predstavovali naozaj výraznú kávu, ovocnú a poriadne acidnú. Čo sme naozaj dostali sa dozviete nižšie. 

aróma 1/5

Podľa informácií na obale by mala byť káva ovocná, nie príliš tmavá. Toto všetko by sa malo odraziť aj v aróme kávy. Avšak hneď po tom, čo nám kávovar Morning pripravil prvé espresso, vedeli sme, že je zle. Káva nevoňala pekne ani ovocne, ale skôr začmudene. 

kávové kapsuly La Natura Costa Rica - balenie

ovocnosť 0/5

Kávy z Kostariky sú zvyčajne sladké, ovocné, plné tropického ovocia. V tomto prípade to však okolo výberových káv z Kostariky ani len nešlo. V káve sme nenašli ani len štipku ovocia. 

sladkosť 2/5

Keďže idú Vianoce, cítime, že aj my sme mäkší než po zvyšok roka. Preto sme zažmúrili všetky oči a rozhodli sa káve udeliť 2 body za sladkosť. Sladkosť by sa dala prirovnať ku karamelu, aj keď mierne pripálenému.

acidita 0/5

Nevieme kto a podľa akých kategórií určoval aciditu tejto kávy, ale mal by dostať padáka. Napriek tomu, že spoločnosť La Natura uvádza vysokú aciditu, my jej v nej nevieme nájsť ani za mak. 

horkosť 4/5

Zato horkosti je v káve neúrekom. Nečakali sme nič extra, no zároveň sme nečakali ani tak vysokú horkosť. Nechali sme sa jednoducho obalamutiť informáciami na obale kapsúl. Horkosť kávy bola výrazná. Káva chutila priam spálene. Tým pádom nesedí ani informácia o svetlejšom pražení. Ak v La Natura toto pokladajú za svetlo napraženú kávu, nechceme vedieť, ako chutí káva pražená tmavšie.

kávové kapsuly La Natura Costa Rica a kávovar Morning

štruktúra 2/5

Kapsulu sme pripravili použitím programu Short Dark Roast a Long Dark Roast. V oboch prípadoch káva pôsobila prázdno. V prípade kratšieho nápoja boli chute výraznejšie a o niečo viac pripomínali espresso z pákového kávovaru, no napriek tomu to nebolo ono. 

funky faktor 0/5

V káve sa jednoznačne nedá nájsť nič funky. 

dochuť 2/5

Znovu nás chytila vianočná nálada a štedrosť, preto Kostarike udeľujeme v kategórii dochuť až 2 body. Postupným chladnutím sa horkosť aspoň trošku vytrácala a objavovala sa istá sladkosť. Pri vychladnutí dochuť nebola neznesiteľne horká a káva sa vo svojej podstate dala vypiť. 

komplexnosť 1/5

Kostarike od La Natura za komplexnosť nemôžeme udeliť viac ako 1 bod. Táto káva jednoducho komplexná nie je. Chýba jej ovocnosť, sľubovaná acidita a mnoho ďalšieho. Horkosť je v káve príliš výrazná a kazí to celkový dojem. Telo kávy je príliš ťažké, sirupové. 

kávové kapsuly La Natura Costa Rica - espresso

Záver

Nevieme si predstaviť, komu by sme túto kávu odporúčali. Odporúčame najmä vyhnúť sa jej. Napriek tomu, že z obalu to vyzerá, že pôjde o ovocnú a plnú kávu, nie je to tak. Z tejto kapsule jednoznačne nedostanete acidné a krémové espresso. Značka La Natura so svojimi kapsulami útočí na nevedomého zákazníka, ktorý dôveruje informáciám na obale. Je veľká škoda, že mnohí sa skutočne nechajú oklamať. 

Keď chcete skutočne sladké, krémové a acidné espresso z kapsúl, navštívte radšej stránku kavovekapsule.eu a podporte lokálne pražiarne výberovej kávy.

Recenzie kávových kapsúl vznikajú v spolupráci s eshopom kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close