Recenzie káv

Ochutnali sme kávu s 24-karátovým zlatom: Luxus alebo zavádzanie?

Nie je luxus ako luxus. Keď ste tento rok nadmieru poslúchali, možno si pod stromčekom nájdete darček, ktorý sa len tak nevidí. Predstavte si šálku kávy, v ktorej plávajú kúsky zlata. Sci-fi? Možno ani nie. Pri brázdení internetom sme totiž našli produkt zvaný 24K Gold Luxury coffee. Ide o skutočné bohatstvo a nevídaný zážitok, alebo sme sa nechali lacno nachytať? 

Pofidérny obal

Ešte pred otvorením balíčka sme si samozrejme omrkli obal a dizajn kávy. Káva je uzavretá v nekvalitne pôsobiacej nádobe z tenkého kovu s plastovým viečkom. Úprimne, materiály krabičky nesršia žiadnym luxusom. Honosnosti obalu nepridáva ani jeho dizajn. Okrem troch slov “Zlato” a jedného slova “Luxus” je etiketa chaotická a nezaujímavá.

káva so zlatom - obal

Je to skutočné zlato?

Aj vás zaujíma, čo sa v plechovej krabičke skutočne ukrýva? Na obale stoja takéto slová: “ANI 24K Gold coffee je káva skvelej chuti, ktorá má mimoriadne priaznivé účinky na ľudský organizmus. Má intenzívnu vôňu jemne vyladenej chuti.” 

Aha, takže vôňa jemne vyladenej chuti. Chuťového profilu a informácií o pôvode sa zjavne nedočkáme. Priaznivé účinky na organizmus, ktoré nie sú nijako hodnoverne podložené, sa asi aj škoda baviť. 

Výrobca ďalej uvádza: “Zloženie: Instantná káva – 98,5 %, Zlato – 1,5 %.” Keďže balenie obsahuje sto gramov produktu, tak medzi čiastočkami instantky by sme mali násť 1,5 gramu zlata. Nuž a keďže gram 24-karátového zlata stojí v čase písania tohto článku 59,67€ (použili sme túto kalkulačku), mali by sme mať v káve v zlate okolo 90 eur. Ibaže káva stála len 29€, takže ono je to všetko inak.

káva so zlatom - informácie na obale

Podľa všetkého v tomto prípade ide o jedlé plátkové zlato. Knižka takéhoto zlata, ktorá obsahuje 25 listov, stojí v maloobchode približne 70 eur a keby sme to prepočítali, tak do jedného balenia kávy by išlo zlato v hodnote približne troch eur. Problém je však v tom, že takéto zlato nie je 24-karátové.

Prvý dojem z kávy so zlatom

Ale dosť bolo výpočtov a skúmania informácií na obale, veď sme tu hlavne kvôli ochutnávke. Otvorenie plechovky v nás vyvolalo veľmi zmiešané pocity. Prvé, čo si na tejto “luxusnej” instantke všimnete, sú jednoznačne zlaté trblietky. Tých už na prvý pohľad vôbec nie je málo. 

V kávovom prášku sú žiarivé kúsky zlata roztrúsené nerovnomerne. To vytvára dojem, že sa práve pozeráte na nočnú oblohu plnú hviezd. Efekt temnej oblohy len podčiarkuje prášok instantnej kávy, ktorý je pomerne tmavý. 

káva so zlatom - pohľad do obalu

Prvý aromatický stret s 24K Gold coffee nebol ani zďaleka príjemný. Vôňa kávy nápadne pripomína najlacnejšie instantné kávy, ktoré dostanete v bežných supermarketoch. 

Príprava kávy

S nepríjemným pocitom z arómy sršiacej nekvalitou, no plní nadšenia z blyšťavých kúskov zlata, sme sa pustili do prípravy kávy. Výrobca odporúča pomer tri gramy instantky na 150 mililitrov horúcej vody. Vodu treba zohriať na 80 stupňov Celzia, zaliať ňou kávu, zamiešať a užívať si luxus.

káva so zlatom - váženie

Húsenková dráha pocitov

Začnime pozitívami. Zlato vytvára v káve neskutočne zaujímavý vizuálny efekt. Po zaliatí sa na povrchu kávy vytvorí pena podobná creme na espresse. Tá je posiata kúskami zlata, ktoré sa blyštia a vám sa prekvapivo začnú zbiehať slinky. 

káva so zlatom - zalievanie

Aj napriek zápachu, ktorý sa nepríjemne šíri všade naokolo, zoberiete lyžičku a kávu zamiešate. “Wau!” (To z nás pri miešaní nápoja skutočne vypadlo.) V čiernom mori kávy pláva húf malých lesknúcich sa kúskov. Tie spoločne vytvárajú až magický výjav. 

So spadnutou sánkou si prikladáte šálku k ústam. S pocitom, že ste sa práve stali minimálne prezidentom Spojených štátov amerických, sa ešte raz nadýchnete. Ten posledný nádych v momente oľutujete. Z Bieleho domu sa okamžite teleportujete niekam do Jelšavy (bez urážky tohto mesta). Smog a ponuré banské mestečko. Na stole “neska” v babkinej porcelánovej šálke a vedľa nej popolník s uhasenou “marskou”. Sŕknete si. Okamžite zabudnete na všetko zlato. V tejto bani už žiadne drahé kovy nie sú. Len uhlie a horkosť. 

instantná káva so zlatom

Chuťové NIE, vizuálne ÁNO

Vráťme sa však do reality. 24K Gold coffee je káva, na ktorú sa oplatí len pozerať. Zážitok krásny, ale viac ako dva glgy sme z nej nezvládli. V chuti dominuje horkosť a nepríjemná zatuchnutosť. Luxus sa nekoná. 

Takejto bežnej a hlboko podpriemernej komoditnej instantke by nepomohli ani diamanty. Po chuťovej stránke vám káva neponúkne absolútne nič. Efektnosť jej však odoprieť nemôžeme a zážitok si rozhodne zapamätáme.

káva so zlatom - detail
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close