Spôsoby prípravyZaujímavosti o káve

Óda na french press

Ako autori Blogu o káve pri príprave nášho obľúbeného nápoja zväčša využívame filter, na druhom mieste máme french press a ak by vás to zaujímalo, tretie je v tesnom závese koťogo. Tentoraz sa zameriame na čierneho koňa zo strieborného stupienka označovaného aj ako сafetière à piston.

Pochopiteľne, že všetko je vec vkusu a individuálnych preferencií, ale táto alternatíva ponúka pomerne zaujímavé mantinely, v ktorých sa vieme hrať. A sme veľmi radi, že v tom nie sme sami. Tajomstvá french pressu poznajú na celom svete.

Na stránke Business Insider sa objavil článok, ktorý je doslova ódou na french press a akoby nám hovoril z duše. „Na rozdiel od väčšiny ľudí som veľkú časť svojho dospelého života prežil v kávovom priemysle,“ začal so svojím predstavovaním autor Dylan Ettinger, ktorý už počas vysokej školy pracoval v miestnej kaviarni, neskôr káve venoval celý semester štúdia, pomohol otvoriť kaviareň v rodnom meste a následne päť rokov pracoval pre producenta výberovej kávy v Los Angeles.

Príprava kávy cez french press
Takto vyzerá prvý krok prípravy kávy cez french press. Do umytej nádobky nasypeme kávu – v našom prípade to boli dve polievkové lyžice. Ak french press nemáte, kúpiť si ho viete za pár eur.

„Moje štandardy sú možno o niečo vyššie, ako je normál, ale urobiť si dobrú kávu doma je jednoduchšie, ako si mnoho ľudí myslí. Mojou každodennou metódou prípravy kávy je skromný french press,“ prezradil Američan pripomínajúc, že napríklad od „pour-over“ zariadení ako Kalita Wave alebo Hario V60 pri french presse nie je potrebný ani papierový filter.

Pri príprave kávy prostredníctvom tejto nádobky je potrebné mať len namletú zmes, ktorá sa následne zaleje horúcou vodou niekoľko stupňov pod bodom varu. Chvíľku (väčšinou okolo štyroch minút, pozn. autora) sa nechá vylúhovať, pomocou piestu sa sediment stlačí na dno nádoby a do šálky sa vyleje takmer čistá káva len s minimálnym množstvom usadenín. Jednoduché, rýchle a chutné.

French press navyše ponúka priestor pre experimentovanie. Vieme sa hrať s pomerom kávy a vody, avšak aj s časom lúhovania. Všetci si kávu vieme „nastaviť“ tak, ako nám najviac vyhovuje.

Naplnený french press
Tu sme si už french press naplnili vodou, ktorej teplota by ideálne mala byť od 90 do 95 stupňov Celzia. Napokon je to však na vás.

Odporúčané dávkovanie je 6 gramov kávy na jeden deciliter vody, ale nie je to nič pevne stanovené. „Táto metóda prípravy kávy vám ‚odpustí‘ aj to, ak ste nemerali a nedávkovali úplne perfektne,“ skonštatoval Ettinger. „Celý proces sa postará o to, že kávový grunt pošle do spodnej časti nádoby a nič z neho sa teda nedostane do obľúbeného hrnčeka. Manuálne varenie v podstate len sotva môže byť jednoduchšie, ako toto.“

„Väčšina olejov a organických zmesí, ktoré sa pri procese varenia kávy uvoľňujú, sa napokon dostanú aj do finálnej šálky. Nie je teda nezvyčajné, keď na povrchu pohára uvidíte aj jemný odlesk. V spodnej časti možno nájdete aj kúsky sedimentu. Aby ste ho nepožili, posledný hlt vynechajte.“

Ďalšou z výhod french pressu je veľmi jednoduché umývanie. Nádobka a piest nie sú prepojené, takže sa dajú umyť osamote. Postačí prúd vody a všetko je ozaj mimoriadne ľahké. „A aj čo sa týka trvanlivosti, french press zvyčajne vydrží veľa. Ja ten svoj používam už minimálne päť rokov,“ dodal Dylan Ettinger.

Treba povedať, že aj my v kávovej redakcii máme veľmi podobnú skúsenosť. Medzi písaním tohto článku sme si jeden „french“ aj pripravili a prikladáme pár fotiek. Vyobrazený kúsok si viete zakúpiť na tomto eshope s kávou.

Pripravovali ste už kávu vo french presse?

Loading ... Loading ...
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close