Zaujímavosti o káve

Ako funguje kofeín? Neuveriteľné tajomstvá za pár sekúnd

Kofeín je známy ako stimulant centrálnej nervovej sústavy. Jeho účinky mnohí z nás dennodenne využívajú a často je označovaný za „drogu“, aj keď toto slovo vyznieva veľmi tvrdo. V každom prípade má povzbudzujúce účinky a aj preto je súčasťou mnohých obľúbených nápojov. Ako funguje kofeín?

„Kofeín mnohí z vás pravdepodobne poznajú preto, lebo pijete kávu, energetické nápoje alebo napríklad Coca-Colu,“ uviedol známy český youtuber Martin Rota v náučnom videu a skonštatoval, že „kofeín je v skutočnosti najpoužívanejšou stimulačnou drogou na svete.“

Ako funguje kofeín a ako zaskakuje adenozín?

„Počas klasického denného fungovania mozgu neuróny vypúšťajú neurotransmiter, ktorý sa volá adenozín,“ vysvetľoval ďalej Rota. „Adenozín následne pláva v mozgu a je zachytávaný receptormi. Je to spôsob, ktorým telo spozná, že je unavené. Neuróny počas dňa vyplavujú ďalší a ďalší adenozín, ktorý sa tak v mozgu koncentruje.“

Ak by sa ho nazbieralo veľmi veľa, bol by to pre naše vnímanie jasný signál únavy. Náš interný podvedomý systém by nás vtiahol do postele, aby sme si oddýchli. Tu však do hry vstupuje kofeín.

„Kofeín má podobnú molekulárnu štruktúru ako adenozín. To znamená, že kofeín sa na tieto receptory naviaže a zablokuje ich. V tú chvíľu je mnoho z receptorov slepých k adenozínu a telo si vďaka tomu myslí, že nie je také unavené, ako v skutočnosti je. Nevidí toľko adenozínu, koľko sa tam reálne nachádza.“

Odstavenie adenozínu otvorí cestu pre dopamín

„Ďalšie receptory mozgu sú naďalej schopné prijímať neurotransmitery, ako napríklad dopamín, ktorý nám dáva dobrú náladu, ale aj adrenalín, ktorý naše telo nabudí,“ pokračoval Martin Rota. „To znamená, že ak sa nám kofeín dostane do mozgu, tak sa cítime byť menej unavení. Súčasne sa cítime byť šťastnejší, prípadne sa cítime o trochu lepšie a zároveň sme nabudenejší.“

„Kofeín začína pôsobiť asi 30 minút po tom, ako sa dostane do tela. Polčas rozpadu kofeínu je zhruba šesť hodín, čo znamená, že po šiestich hodinách už účinkuje len spolovice. Ľudia teda musia počas dňa piť viac kávy, aby sa dostali späť na svoju hladinu.“

Ako funguje kofeín po stránke tvorby závislosti?

Často sa však hovorí o tom, že na kofeíne môže byť človek závislý a potom už nemá taký účinok, ako mal spočiatku. Závislosť so sebou navyše môže prinášať aj ďalšie negatíva. Je to skutočne tak?

Youtuber, prevádzkujúci napríklad seriál Vedecké kladivo, má iný názor: „Čo sa týka stimulačných drog, tak kofeín je výnimočný, pretože na ňom nevzniká fyzická závislosť. Ak kofeín vypustíte, tak možno vás bude deň bolieť hlava, prípadne sa budete cítiť trochu blbo, ale do týždňa budete absolútne v poriadku a nebudete pociťovať žiadne ďalšie negatívne následky.“

Predávkovanie kofeínom: Je táto hrozba reálna?

Pozitívom je aj skutočnosť, že s kofeínom by ste nemali byť schopní predávkovať sa. V šálke kávy ho máme približne 80 miligramov, ale telo ho zvládne oveľa, oveľa viac.

„Je veľmi ťažké kofeínom sa predávkovať. Napríklad bežný energetický nápoj môže obsahovať veľmi veľké množstvo kofeínu, pokojne aj okolo 160 miligramov. Na to, aby sa človek kofeínom mohol predávkovať, by do seba potreboval dostať aspoň 6 až 7 gramov (6 000 až 7 000 miligramov, pozn. autora).“

„Za deň by som teda musel vypiť zhruba 40 takýchto plechoviek (ukázal na energetický nápoj, ktorý držal v ruke), no a popravde 20 litrov čohokoľvek by vás pravdepodobne zabilo ešte predtým, ako by vás zabil ten kofeín…“ dodal Martin Rota, ktorého video prikladáme nižšie.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close