Oravakafe: Múzeum kávy v ľúbeznom kúte Slovenska
Na Slovensku funguje mnoho kvalitných kaviarní, ale aj pražiarní kávy. Máme viacero špecializovaných predajní i kávových eshopov, ale vedeli ste o tom, že máme aj kávové múzeum? Volá sa Oravakafe a už názov napovedá, kde sa nachádza. Za jeho založením treba hľadať chlapca menom Roman Florek.
„Pochádzam z malej dedinky Krušetnica na Orave,“ povedal Roman v rozhovore pre Blog o káve. „Asi netreba hovoriť, že žijem vášňou pre najobľúbenejší nápoj na svete, pre kávu. Som barista a kávovníkovému zrnu sa venujem už od strednej školy.“
V domčeku po prastarých rodičoch
Krušetnica má necelú tisícku obyvateľov, leží v nadmorskej výške 656 metrov a do okresného mesta Námestovo je to odtiaľ okolo pätnásť kilometrov. „Práve v tejto dedinke sa nachádza kedysi nenápadný domček po mojich prastarých rodičoch. Dnes sa v ňom rozprestiera najväčšia mozaika z kávovníkových zŕn na svete.“
Myšlienka vytvoriť túto expozíciu bola podľa jej autora neplánovaná. „K zbierke prvých exponátov súvisiacich s kávou som sa dostal počas toho, ako som sa vzdelával v oblasti prípravy, spravovania a praženia zrna,“ prezradil nám Roman Florek.
Viac ako 650 exponátov
„Už vtedy ich bolo viac ako 250 kusov a doslova som bol očarený tým, v čom všetkom sa káva dala a dodnes dá pripravovať a spracovávať,“ pokračoval. „Práve toto ma motivovalo zbierku postupne zväčšovať. Dnes máme v expozícii Oravakafe viac ako 650 exponátov, pričom takmer každý jeden z nich je funkčný.“
V zbierke sú mlynčeky z rôznych období a z viacerých rôznych materiálov. Okrem toho si návštevníci môžu pozrieť aj rôzne samovary, pražičky, ale napríklad aj džezvy a espresso šálky.
Najväčšia kávová mozaika na svete
„Spolu s touto zbierkou úplne nečakane a neplánovane vznikla aj jedinečná mozaika. Tá dnes drží mnoho ocenení za najväčšiu mozaiku z kávovníkových zŕn na svete. Jej rozloha je 107 m2 a steny vypĺňa dovedna až 400 kilogramov kávy, čo sú približne štyri milióny zrniek. Z takéhoto množstva by bolo možné pripraviť viac ako 60 000 porcií nápoja!“
Neuveriteľné sú aj ďalšie čísla: na vytváraní mozaiky sa podľa prevádzkovateľa múzea podieľalo celkovo 250 dobrovoľníkov a trvalo to štyri roky. Všetkých týchto ľudí považuje za „súčasť múzea“. Rovnaké označenie pritom používa pre všetkých, ktorí múzeu niečo darovali, prípadne ktorí ho aspoň navštívili.
Dospelí za dve eurá, deti za polovicu
Dodajme, že múzeum Oravakafe je otvorené v utorok až sobotu od 9:00 do 18:00 a v nedeľu od 13:30 do 18:00. Dospelí za vstup zaplatia 2€, deti 1€.
„Možnosť parkovania je 50 metrov od expozície a ochutnávka kávy v približne 300 metrov vzdialenom Penzióne Pohoda,“ prezradil nám Roman Florek. „Všetkým záujemcom radi poskytneme akékoľvek informácie a radi im odpovieme na otázky týkajúce sa prípravy kávy, jej spracovania, ale aj pestovania kávovníkových zŕn.“
Viac informácií o Oravakafe nájdete na internetovej stránke oravakafe.sk, prípadne na Facebooku „Múzeum Oravakafe – Krušetnica“ alebo na instagramovom profile @oravakafe.