Zaujímavosti o káve

Osem spôsobov, ako netradične využiť kávu: Od boja s celulitídou po farbenie vlasov

Káva je v prvom rade chutný nápoj, ktorý nám spríjemňuje hlavne rána a ktorý nám pomáha naštartovať únavou zbedačené telo. Osloví nás svojou nezvyčajnou chuťou, jeho aróma v nás vyvoláva príjemné pocity, ale to nie je všetko.

Káva má aj mnoho ďalších pozitívnych vlastností. Obsahuje živiny a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť pokožke či vlasom, ale káva vie takisto zlepšiť prietok krvi a prípadne vyvážiť úroveň pH. Okrem toho má aj množstvo pozitívnych vplyvov na zdravie človeka, ktorým sme sa venovali v špeciálnej rubrike zasvätenej káve a zdraviu.

Na stránke Medical News Today si odborníci posvietili na osem celkom nezvyčajných vecí, s ktorými vám káva môže pomôcť. Navyše ich podložili aj výskumom, takže rozhodne nejde o žiadne slová do vetra.

Na aké neobyčajnosti vieme kávu využiť?

Káva a odstraňovanie starej pokožky

Káva má antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, takže vašu pokožku môže ochrániť pred baktériami a mikróbmi. Kávový grunt, prípadne aj nepoužitá mletá káva, vám v tomto smere môžu výborne pomôcť. Káva nie je rozpustná vo vode, takže veľmi dobre poslúži na akési vydrhnutie pokožky a odstránenie odumretých buniek.

Výsledky jednej štúdie z roku 2013 okrem toho potvrdili, že zložky obsiahnuté v káve majú na pokožku blahodarné účinky a pomáhajú ju udržať zdravú. Káva obsahuje antioxidanty, pričom kyselina kávová môže podporiť množstvo kolagénu v tele a spomaliť proces starnutia buniek.

Recept:

  • pohár z jednej štvrtiny naplňte kávovým odpadom, prípadne nepoužitou mletou kávou
  • pridajte rovnaké množstvo hnedého cukru
  • do zmesi pridajte citrónovú šťavu, aby nadobudla potrebnú konzistentnosť
  • všetko to jemne vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť niekoľko minút
  • procedúru v ideálnom prípade po niekoľkých dňoch opakujte.

Náš tip: Podobnej téme sme sa venovali už aj v článku o kávovom peelingu.

Káva a opuchnuté oči

Mnoho ľudí má problém s kruhmi pod očami, prípadne s rôznymi zápalmi v blízkosti samotných očí. Kofeín, ktorý sa v káve nachádza, nám v tomto smere môže veľmi príjemne pomôcť.

Káva vďaka kofeínu stimuluje prietok krvi a rozširuje, respektíve rozťahuje cievy. Vďaka tomu sa telo lepšie prekrví a pokožka bude prirodzene napnutejšia. Práve táto skutočnosť vám môže pomôcť obmedziť množstvo tekutiny, ktorá sa zvykne nahromadiť pod očami.

Nuž a iné látky, ktoré sa v káve nachádzajú, ako napríklad kyselina chlorogénová, napomáhajú oslabeniu zápalov v oblasti okolo očí.

Využite veľmi na jemno pomletú kávu v tuhom skupenstve, ktorú doplňte kvapkou kávy v tekutom stave. Finálny produkt si opatrne naneste okolo očí.

Káva a ochrana proti slnku

Možno ste ani netušili, ale káva obsahuje aj antioxidanty, ktoré môžu pomôcť s ochranou pred pôsobením ultrafialových lúčov. Ide tu hlavne o polyfenoly; tie pomáhajú s UV-ochranou a rovnako aj s bojom proti starnutiu pokožky, ktoré spôsobuje jej priame vystavenie slnečnému žiareniu.

Autori štúdie z roku 2015 prišli na to, že jednotlivci s vyššou spotrebou polyfenolov, či už z kávy alebo iných zdrojov, mali na tvárach menej škvŕn spôsobených starnutím pokožky.

A ako spomínané antioxidanty dostať do tela? Buď budete kávu piť, prípadne si extrakt z nej nanesiete priamo na telo.

Káva a celulitída

Áno, čítate správne: káva môže pomôcť aj v boji proti celulitíde, pričom tento problém trápi veľké množstvo žien; podľa rôznych zdrojov 80 až 95 percent zástupkýň nežnejšieho pohlavia.

Jedna zo štúdií sa venovala zaujímavému porovnaniu: jednej skupine žien na problémové miesta nanášala produkt obsahujúci kofeín a niekoľko ďalších aktívnych ingrediencií, nuž a ako sa ukázalo, bol efektívnejší, ako produkt, ktorý fungoval len na báze placeba. Práve ten dostala druhá skupina žien.

A ako postupovať? Odporúčame pozrieť sa na skorší bod tohto článku týkajúci sa odstraňovania starej pokožky a skúsiť podobný recept. Budeme veľmi radi, ak sa s výsledkami, prípadne vlastnými skúsenosťami s bojom proti celulitíde, podelíte v diskusii pod článkom.

Káva a akné

Akné je podľa Wikipedie jedným z najčastejších chronických ochorení kože, pričom v pubertálnom veku je vôbec najčastejšie. Vzniká v dôsledku uzatvorenia vývodov mazových žliaz, čo následne vedie k ich zápalu.

Káva obsahuje antioxidanty, stimulanty a rovnako aj kyselinu chlorogénovú, pričom všetky tieto zložky môžu pomôcť s aktívnym bojom proti akné. Tvár si treba potrieť kávovou zmesou, ktorá pomôže odstrániť odumreté bunky a súčasne otvoriť zablokované póry.

Kyselina chlorogénová vie následne veľmi účinne zabojovať so vzniknutými zápalmi a súčasne ochrániť pred účinkom rôznych nepríjemných baktérií a mikróbov.

Káva a chodidlá

Káva môže byť mimoriadne efektívna aj pri čistení chodidiel, vďaka čomu ich budete mať hladké a jemné. Platí to isté, čo sme spomínali už pri predchádzajúcich bodoch: s kávou dokážete odstrániť odumreté bunky a kofeín sa súčasne postará o lepšie prekrvenie problémových oblastí.

Ako si pripraviť kávový kúpeľ?

– uvarte si veľké množstvo kávy a nalejte ju do lavóra

– pridajte kávový grunt, respektíve kávový odpad, ktorý vám ostal.

– počkajte, kým celá zmes vychladne, aby ste sa nepopálili.

– v káve si močte nohy, umývajte si ich a kávový odpad využite na ich dokonalé očistenie.

Káva, vlasy a jemná pokožka hlavy

Pri tomto bode si treba uvedomiť, že vlasové vlákna majú pH len 3.67 a jemná pokožka hlavy má pH 5.5. Voda z vodovodu má však pH okolo 7, čo je pomerne značný rozdiel.

Aj tu nám však môže pomôcť bežná káva, ktorá je prirodzene kyslá a jej pH sa pohybuje okolo 5, aj keď pri rôznych typoch káv sa toto číslo môže líšiť.

„Keď používate vlasové produkty s vyšším pH, môže to viesť k matným, nepekne zvlneným, prípadne poškodeným vlasom,“ konštatujú odborníci. „Aplikovaním kávy na vlasy si však môžete lepšie vyvážiť úroveň pH tak vlasov, ako aj jemnej pokožky hlavy.“

Vlasy si treba umývať vychladenou kávou a pomleté zrná jemne vmasírovať ku korienkom.

Káva a farbenie vlasov

Veľmi zaujímavá je aj téma týkajúca sa toho, že kávou si môžete vlasy mierne prifarbiť, respektíve stmaviť.

Potrebujete k tomu uvariť poriadne silnú kávu a nechať ju vychladnúť na izbovú teplotu. Následne si ju treba zodpovedne naniesť na vlasy, jemne ich vyžmýkať a nasadiť si na nich niečo na štýl sprchovej čiapky.

Káva by mala pôsobiť minimálne 30 minút, ale pokojne to môžu byť aj tri hodiny. Vlasy treba následne opláchnuť, pričom v záujme dosiahnutia tmavšieho odtieňa treba proces opakovať viackrát.

Pár slov na záver

A čo dodať na záver? Azda len to, že čerstvo pomleté zrná kvalitnej kávy majú lepší účinok, ako zrná, ktoré boli dlhšie skladované v možno nie práve najlepších podmienkach, prípadne sú už dlhšie pomleté. Instantná káva na tieto procedúry nie je ideálna. Naopak, ideálne je použitie bio, prípadne organickej kávy.

Kto si niektorou z procedúr nie je celkom istý, prípadne má rôzne typy alergií, mal by sa najskôr poradiť so svojim dermatológom alebo alergológom.

Na nadobudnuté poznatky a skúsenosti netrpezlivo čakáme, prispejte do diskusie pod článkom.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close