Zaujímavosti o káve

Osobný tréner zomrel na predávkovanie kofeínom

Osobný tréner Tom Mansfield si zle nadávkoval predtréningovú dávku kofeínu a za svoju chybu zaplatil životom. Walesan si kúpil 100-gramové balenie kofeínového prášku a spotreboval ho toľko, koľko by sa nachádzalo v približne 200 šálkach kávy. Zomrel na predávkovanie kofeínom.

Súdny znalec potvrdil otravu kofeínom. Podľa koronera Johna Gittinsa mal chlapík v krvi až 392 miligramov kofeínu na liter. Smrteľne nebezpečné množstvo pritom začína na 78 miligramoch na liter krvi.

Miligramy nie sú gramy

Kofeínový prášok je dostupný a bezpečný, avšak len pri správnom dávkovaní. Aj preto je lepšie užívať kofeín v tabletách.

Dvadsaťdeväťročný otec dvoch detí si neuvedomil, že pri kofeíne ide o miligramy. Svoju dávku vážil na bežnej kuchynskej váhe fungujúcej v spektre od dvoch gramov do piatich kilogramov.

Tlkot srdca a pena z úst

V súdnej správe stojí, že krátko po požití sa začal držať za hrudník a sťažoval sa na intenzívny tlkot srdca. O niekoľko minút neskôr už ležal na zemi a z úst mu išla pena.

Jeho manželka Suzannah okamžite privolala záchranku, no Tomovi sa pomôcť nedalo. Po 45-minútovej neúspešnej resuscitácii neostalo lekárom v Glan Clwyd Hospital v Bodelwyddane nič iné, len konštatovať smrť.

Okolo 200 šálok kávy

Maximálna denná dávka kofeínu je v rôznych krajinách odporúčaná na 300 alebo 400 miligramov. Mansfield použil váhu, ktorá fungovala v rozmedzí od 2 000 miligramov do 5 000 000 miligramov. Bola to osudová chyba.

Nie je zrejmé, koľko práškového kofeínu nebohý požil, existujú len odhady postavené na množstve kofeínu nachádzajúceho sa v krvi. Tie hovoria o tom, že muselo ísť o približne množstvo rovné 200 šálkam kávy.

Neželané dôsledky zlého počítania

„Vyzerá to tak, že si chcel dať strednú hladinu odporúčanej dávky,“ povedal koroner Gittins, ktorého slová cituje BBC. „Zle si to však porátal a bohužiaľ to malo neželané dôsledky.“

Odporúčaná dávka práškového kofeínu bola 60 až 300 miligramov kofeínu dvakrát denne. Vyzerá to teda tak, že osobný tréner sa pri prepočítavaní pomýlil o pár desatinných miest.

Keď si vezmeme, že v jednom espresse z arabiky je okolo 60 miligramov kofeínu, musel užiť okolo 12 000 miligramov.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close