Zdravie

Podľa vedcov môže káva znižovať riziko vzniku viacerých typov rakovín

Americké združenie venujúce sa rakovine (American Cancer Society) vydalo nové smernice, podľa ktorých môže pitie kávy znižovať riziko vzniku rakovín pečene, maternice, ústnej dutiny, hltana a hrtana, ako aj riziko vzniku rakoviny kože. Dobré správy, nie?

Mnohí z nás svoje dni začíname dobrou kávou, ktorú si následne doprajeme ešte niekoľkokrát. Nuž a publikovaný materiál nasvedčuje tomu, že je to tak dobré a môže nám to pomôcť v boji s viacerými typmi rakoviny.

„To, či má spotreba kávy vplyv na zníženie alebo zvýšenie rizika vzniku viacerých typov rakovín, bolo predmetom aktívneho výskumu,“ uviedla vedúca výskumného tímu doktorka Cheryl Rocková, ktorej slová cituje Mirror.

„Štúdie napokon ukázali, že spotreba kávy pravdepodobne znižuje riziko rakoviny pečene a maternice. Existujú pritom aj dôkazy týkajúce sa toho, že káva znižuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, hltana, hrtana i rakoviny kože u mužov i žien, avšak aj potenciálneho zhubného melanómu u žien.“

Príčiny toho, prečo má káva takýto dobrý vplyv, naďalej nie sú celkom pochopené. Existujú však hlavní podozriví: „V praženej káve sa nájdu stovky biologicky aktívnych zmesí vrátane kofeínu, flavonoidov, lignanov a ďalších polyfenolov.“

„Tieto, ale aj ďalšie látky nachádzajúce sa v káve, zvyšujú výdaj energie, tlmia poškodenie buniek, regulujú gény zapojené do opravy DNA, majú protizápalové účinky a bránia vzniku metastáz,“ vysvetľovala ďalej Rocková.

„Káva okrem toho (pozitívne) ovplyvňuje črevnú pasáž (skracuje, resp. upravuje čas, počas ktorého sa potrava nachádza v črevnom trakte, pozn. autora) a má pozitívny vplyv aj na metabolizmus karcinogénnych látok v pečeni, takže pečeň sa ich vie rýchlejšie zbaviť.“

„Tieto faktory môžu takisto prispieť k zníženiu rizika vzniku niektorých typov rakovín týkajúcich sa súčastí tráviaceho traktu,“ skonštatovala odborníčka, podľa ktorej si však treba dať pozor na to, aby sa káva nekonzumovala príliš horúca.

Ako hornú hranicu uviedla 149 stupňov Fahrenheita, čo je v prepočte 65 stupňov Celzia. Platí to o káve, ale rovnako aj o čaji. „Mohlo by to zvýšiť riziko vzniku rakoviny pažeráka,“ poznamenala Rocková. „Výhody konzumovania kávy, ale aj iných nápojov, sa teda týkajú jej požívania pri rozumných (nie veľmi vysokých, pozn. autora) teplotách.“


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close