Nezaradené

Pohárová téma je horúca aj v Írsku, krajina zdaní dokonca aj recyklovateľné poháre

Jednorazové poháre na kávu sa denne starajú o produkciu obrovského množstva odpadu. Sú to tony a tony, avšak mnohé krajiny s tým plánujú čo najskôr zatočiť. Aktuálne sa o slovo prihlásili Íri, ktorí idú jednorazové poháre zdaniť sumou 25 centov.

Trochu prekvapila správa o tom, že zdanené nebudú len jednorazové plastové poháre, ale aj biodegradovateľné a recyklovateľné. Vláda totiž nedokáže zaručiť, že ich ľudia správne separujú; aj tieto poháre teda tvoria zbytočný odpad.

Prečo zdania aj biodegradovateľné poháre?

„Je jasné, že niektoré poháre môžu byť kompostovateľné a vieme, že ak by boli odhodené do hnedých košov (brown bins, špeciálne koše na kuchynský a organický odpad, pozn. autora), dalo by sa s nimi správne naložiť,“ povedal írsky minister životného prostredia Richard Bruton pre rádio RTÉ.

„Avšak problém je v tom, že nemáme potrebnú infraštruktúru na zabezpečenie toho, aby sa kompostovateľné poháre dostávali len do hnedých košov,“ pokračoval. „To, ako využívame naše zdroje a ako s nimi narábame, je kľúčové. V skutočnosti sa to totiž stará o 60 percent našich emisií.“

Akú alternatívu má teda kávičkár zvoliť?

Bruton zdôraznil, že pre všetky takto zdanené veci existujú aj udržateľné alternatívy. Pochopiteľne, že biodegradovateľné poháre sú fajn, ale ešte lepšie je vypiť kávu v pohári, ktorý si zákazník so sebou prinesie sám, prípadne si posedieť v kaviarni a vychutnať si ju zo šálky.

„Zavedenie tejto dane z kávových pohárov bude mať na životné prostredie jednoznačný vplyv. Stačí si uvedomiť, že každú hodinu minieme 22 000 jednorazových kávových a čajových pohárov,“ hovoril ďalej Bruton.

Íri chcú zájsť aj omnoho ďalej

Íri plánujú podobne zdaňovať čoraz viac vecí, ktoré sa starajú o zbytočný odpad. Od roku 2022 budú nasledovať jednorazové obaly na jedlo a neskôr aj obaly používané v supermarketoch, do ktorých sú balené buď pečené výrobky, ale napríklad aj ovocie či zelenina.

„Všetko je to do veľkej miery o tom, aby sme ľudí prinútili zmeniť ich dlhodobé zvyky,“ dodal Richard Bruton.

PS: vyskúšajte si pripraviť írsku kávu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close