Kávové trendy sociálnych sietí

Pokus: Možno kávu zaúdiť ako klobásky? (VIDEO)

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako asi môže chutiť zaúdená káva? My nie. No viacerí ste nám poslali video, v ktorom autor pripravuje filtrovanú kávu a následne ju “zaúdi”. Poďte spolu s nami vyskúšať niečo nové. Údené klobásy sú out, do módy prichádza údený filter.

Video, ktorým sme sa inšpirovali, nájdete tu:

Náš tip: Viac podobných experimentov nájdete v rubrike „Kávové trendy sociálnych sietí„.

Costa Rica od Ready After

Základom dobrého filtra je kvalitné zrno. Predpokladali sme, že keď zaúdime naozaj chutnú kávu, nemôžeme predsa nič pokaziť. Oslovili sme teda pražiareň Ready After a oni nám ochotne zaslali svoju Kostariku Fatima s cuppingovým skóre 88. Ide o odrodu Red Bourbon spracovanú metódou Red Honey. V chuťovom profile nájdete kopec červeného bobuľového ovocia, marhúľ a mliečnej čokolády. Jednoducho ovocná a sladká pecka! 

Náš tip: pri nákupe na eshope readyafter.sk môžete využiť zľavový kód BUDREADY10.

Costa Rica Fatima Red Bourbon od Ready After

Keď máte balík svojej Kostariky Fatima od Ready After, môžete sa presunúť k ďalšiemu kroku – vytvorte si svoju domácu udiareň.

Domáca udiareň 

Celé tajomstvo údeného filtra stojí na štiepke na údenie. Zabehnite do najbližšieho obchodu pre kutilov a zaobstarajte si jeden balíček. Nepotrebujete jej však veľa; úplne postačí to najmenšie možné balenie. Okrem štiepky budete potrebovať zapaľovač a zaváraninovú fľašu s vrchnákom. Menšie množstvo štiepky si rozložte na podložku a pripravte sa na ďalší krok.

štiepka na údenie

Príprava filtra

Vieme, že začínate byť netrpezliví, no údenie musí ešte chvíľu počkať. Ako prvá je na rade príprava filtrovanej kávy. Nameľte Kostariku Fatima, nasypte ju do svojho obľúbeného drippra a zalievajte. 

Costa Rica od Ready After - príprava filtrovanej kávy

My sme sa rozhodli zvoliť dripper Kalita Wave. Celkovo 18 gramov kávy sme namleli na hrúbku 20 klikov na Comandante. Nálevy sme rozdelili do piatich fáz: prvý nálev (blooming) obsahoval 100 gramov, následne sme štyrikrát naliali 50 gramov vody v rozostupoch 10 sekúnd. Výsledný čas extrakcie bol 2:00 min. Takto pripravený filter pripomínal marhuľový džem s čokoládovou polevou. 

Costa Rica od Ready After - filtrovaná káva

Fáza údenia

Na scénu prichádza hlavná hviezda večera; proces údenia. Všetky nasledujúce kroky musia byť veľmi svižné! Pripravenú kôpku štiepky opatrne zapáľte. Je dôležité, aby štiepka aspoň chvíľu horela. Keď budete mať pocit, že štiepka je obhorená už dostatočne, prikryte celú kôpku zaváraninovou fľašou. Takto všetok dym zachytíte a uzatvoríte do fľaše. Po odkrytí do fľaše nalejte pripravený filter a rýchlo ju zatvorte. Kávu s dymom poriadne vyšejkujte, aby sa dym dostal do všetkých jej častí.

Voilà. Údený filter je na svete! Ostáva vám ho už len ochutnať.

Costa Rica od Ready After - údenie kávy

Objav roka alebo zadymený prepadák?

Teraz určite horíte nedočkavosťou. Rýchlo nalievate filter do pohára a pohár dviháte k ústam. Do nosa vám vrazí silná dymová aróma, ako keby ste sa nachádzali v mäsovýrobe. Na chvíľu vám aj napadne, či bol celý tento pokus naozaj dobrý nápad. Myšlienku potlačíte a z filtra sa predsa len napijete.

A vlastne to vôbec nie je zlé. K sladkej ovocnej a čokoládovej chuti sa pridal “smoky” podtón, ktorý sa s pôvodnými tónmi prekvapivo nebije. Samotná chuť údenia je relatívne málo výrazná a nenarúša ovocné chute kávy. Dymový podtón nemusí byť pre každého, ale káve rozhodne neuškodí.

Costa Rica od Ready After - proces údenia kávy

Záver

Koniec-koncov, je to veľmi zaujímavý nápad a určite stojí za vyskúšanie. Možno si tento spôsob prípravy obľúbite až tak, že už nikdy žiadny iný filter nebudete chcieť. A možno nie. 

My sme celú prípravu klobás, pardón, kávy, zachytili na videu, ktoré nájdete nižšie:  

Náš tip: kávy zo slovenskej pražiarne Ready After sú ozaj vynikajúce. Pri nákupe na readyafter.sk môžete využiť zľavový kód BUDREADY10.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close