Kávové trendy sociálnych sietí

Pomarančová káva ako nový trend: Príjemné prekvapenie alebo fail?

V posledných týždňoch ste si na sociálnych sieťach pravdepodobne všimli rozmáhajúci sa trend v príprave pomarančovej kávy. Išlo o prípravu filtrovanej kávy cez Hario V60 s pridaním pomarančovej kôry priamo do namletej kávy. Rozhodli sme sa, že to otestujeme. Je pomarančová káva príjemné prekvapenie alebo fail?

Z reakcií bolo zrejmé, že mnohí boli touto kombináciou doslova urazení. Zároveň sa však našlo aj mnoho odvážlivcov, ktorí tento recept vyskúšali. My v redakcii Blogu o káve sa ničoho nebojíme a ideme aj do tých najstrelenejších kombinácií. Práve preto sme sa rozhodli vyskúšať tento spôsob prípravy kávy (a aj preto, aby ste už vy nemuseli). Poďte sa spolu s nami pozrieť na výsledok tohto experimentu.

Pôvodný príspevok tohto trendu:

Keňa od Diamond’s Roastery

Kávu sme sa rozhodli pripraviť z extrémne ovocnej a čistej premytej Kene zo slovenskej pražiarne Diamond’s Roastery (vďaka kódu BLOGOKAVE10 môžete na diroastery.sk nakupovať výhodnejšie). Keňa sama o sebe chutila florálne s tónmi citrusového ovocia doplnenými malinovou sladkosťou. Mňam. Jednoducho ovocná pecka. Na tomto sa predsa nedá nič pokaziť, či?

Kenya z Diamonds Roastery

Kávu som si vopred namlela na 23 klikov na Comandante a použila svoj klasický recept pozostávajúci z bloomingu (40g) a dvoch ďalších nálevov (prvý nálev 60% celkového objemu vody, druhý nálev 40% objemu). Recept ani nejdem podrobne opisovať, keďže vo výsledku bol aj tak prehlušený. Ale to predbieham.

pomarančová káva - proces prípravy

Nastrúhaná pomarančová kôra

Do suchej namletej kávy som od oka nastrúhala pomarančovú kôru. Vravela som si pri tom, že určite to bude cítiť, ale nepredpokladala som, že chuť pomaranča bude až tak výrazná. Čo čert nechcel, pri strúhaní pomarančovej kôry mi postupne kvapkalo (celkom veľa) pomarančovej šťavy priamo do kávy. Ups. V tomto bode som však stále dúfala, že pôjde tak maximálne o príjemné sladkasté tóny pomaranča.

pomarančová káva - nastrúhaný pomaranč v mletej káve
pomarančová káva - zalievanie filtra
pomarančová káva - pretekanie

Po tom, čo som kávu pripravila, som ju bez slova doniesla Filipovi (@chlorofilip) na ochutnávku. Keďže vedel, čo chystám, nebolo to pre neho žiadne prekvapenie. Napriek tomu však zostal zaskočený tým, ako strašne zle káva vo výsledku chutila. Pomarančová chuť absolútne prebila všetko, čo v sebe Keňa mala. Pomarančová kôra dodala káve horkastú dochuť, ktorá naozaj nebola príjemná. Kávu sme nasilu dopili a tento recept znovu neskúšali, veď škoda tak dobrej kávy.

pomarančová káva - hotový filter

Ponaučenie na záver

Aký je teda záver a ponaučenie? Nie všetko, čo vidíte na internete, je automaticky dobré. A nie všetko, čo vyzerá pekne na videu, bude aj pekne chutiť. Takto znie ponaučenie plynúce z našej zvedavosti. Ak vás to však zaujalo, neváhajte a bežte si pripraviť filter s pomarančovou kôrou. Život je príliš krátky na to, aby sme neexperimentovali.

Keď chcete experimentovať s kávou od Diamond’s Roastery, nakúpte si ju na diroastery.sk a použite zľavový kód BLOGOKAVE10. Trochu ušetríte.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close