Pomôže recyklátor kávových pohárov zlepšiť doslova tragickú situáciu?
Isto to poznáte. Prídete v lete na kúpalisko a pivo vám zväčša dajú do jednorazového plastového pohára. Ak máte vycibrené ekologické zmýšľanie, tak vám je to pomerne nepríjemné a ak následne nenájdete zbernú nádobu na separovaný odpad, je to ešte horšie. Ďalšie pivo si s veľkou pravdepodobnosťou nedáte.
Prípadne v zime prídete na vianočné trhy a varené víno či medovinu opäť raz dostávate v jednorazových pohároch. Odrazu to nechutí tak, ako by mohlo. Nuž a ten istý problém je aj s pohármi na kávu, pričom takéto kávičkovanie je v zahraničí omnoho obľúbenejšie, ako u nás. Len vo Veľkej Británii sa denne spotrebuje 7,8 milióna kávových pohárov! Viete si predstaviť, koľko je z toho za rok zbytočného odpadu?
Čo spraviť s miliónmi pohárov denne?
Spoločnosť DS Smith preto prišla s riešením, pripravila schému recyklovania kávových pohárov a ročne ich chce takto vyzbierať stovky miliónov. Až 58 percent zamestnancov britských spoločností takto pije kávu v práci a mnoho z nich recyklovanie vôbec nerieši. Ak sa však v ich firmách objavia špeciálne „Coffee Cup Drop Boxy“, teda akési zberné škatule na použité poháre, situácia by sa mohla zmeniť.
Škatuľa je vyrobená z recyklovaného papiera a do každej sa zmestí až 700 pohárov. Jednotlivé firmy si ich vedia obstarať za 15 libier a spoločnosť DS Smith je dohodnutá s poštou Royal Mail, ktorá ich po naplnení zadarmo odvezie do jej továrne. Tam prejdú procesom recyklácie a opäť z nich budú papierové obalové produkty.
Recykluje sa len 1 z 25 pohárov
Recyklačný šéf spoločnosti DS Smith Jochen Behr povedal, že všetko, čo potrebuje, je to, aby k nemu poháre prišli oddelene od ostatného odpadu. „Vďaka Coffee Cup Drop Boxu vieme zabezpečiť tak potrebnú infraštruktúru pre to, aby sme obmedzili množstvo 7,8 milióna pohárov, ktoré denne z kancelárií mieri väčšinou priamo do odpadu,“ uviedol.
Niektoré čísla vyzerajú hrozivo. Ešte pred dvoma rokmi sa na „ostrovoch“ recykloval len 1 zo 400 kávových pohárov, dnes je to približne 1 z 25. Aj tak strašne málo. Problém je aj v tom, že približne 20 percent dospelých z Veľkej Británie recyklačnému procesu neverí. Myslia si, že ak aj odpad vyseparujú, nikto sa mu nebude venovať a aj tak skončí niekde na skládke. U nás je toto číslo pravdepodobne ešte značne vyššie.
Miliardy a miliardy pohárov…
Nuž a čo je najhoršie, množstvo takéhoto odpadu naďalej stúpa. V roku 2016 sa na území Veľkej Británie rozdalo/predalo 2,5 miliardy (!) pohárov na kávu, aktuálne sú to už tri miliardy. Pochopiteľne existujú aj opakovateľne využiteľné poháre, ktoré vraj vlastní 46 percent Britov, ale len dvanásť percent z nich ich využíva pravidelne! No a 41 percent z ich majiteľov ich využíva zriedka, prípadne vôbec.
Je teda čo zlepšovať.