Recenzie kávových kapsúl

Posvietili sme si na kapsuly z pražiarne Hayb: Ako dopadli Pink, Black a Brasil?

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom).

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly z pražiarne Hayb

Pražiareň Hayb

Pražiareň Hayb pochádza z Poľska. Vedú ju otec a syn, ktorým pomáha tím nadšencov pre výberovú kávu. Skrze svoju kávu ponúkajú širokú paletu rôznych chutí. Favorita si v Haybe nájde každý kávičkár. Svoje rôznorodé kávy pretavili aj do formy výberových kapsúl, ktoré vám predstavíme.

Hayb Coffee – Pink Espresso Blend

aróma 4/5

Aróma kávy pripomínala najmä sušené ovocie a javorový sirup, ktoré v pozadí dopĺňa vôňa harmančeku.

ovocnosť 4/5

Čo by ste čakali od kávy s názvom Pink? My sme očakávali najmä florálnosť, ruže, levanduľu a bobuľové ovocie. A presne to sme aj dostali. Ovocnosť sa v káve nachádzala už od samého začiatku. Zvýrazňovala sa postupným chladnutím, pričom do popredia vystupovala primárne ovocnosť lesných jahôd.

sladkosť 3/5

Sladkosť kávy je relatívne vysoká, plná vanilky a hnedého cukru. Cítiť ju najmä v dochuti kávy, ktorá vám obalí celé ústa.

Hayb Pink Espresso

acidita 2/5

Napriek tomu, že ovocnosť kávy je skutočne vysoká a zreteľne identifikovateľná, v acidite kávy sa to neprejavilo. Acidita ostáva nižšia, no veľmi príjemne dotvára celkový dojem. Acidita najviac pripomína aciditu bobuľového ovocia.

horkosť 2/5

Horkosť sa v káve vyskytla najmä v jej dochuti. Horký element pripomínal pražené oriešky.

štruktúra 4/5

Hayb Pink sme skúšali na troch rôznych programoch. Na kávovare Morning sme si na test vybrali dva programy, Short Light Roast a Bloom & Brew. Pri oboch bola výstupná dávka 30 g, pričom sa menila teplota a čas bloomingu. Káva nám svojou štruktúrou najviac pripomínala espresso z pákového kávovaru na programe Bloom & Brew. Z kapsulového kávovaru Nespresso nám káva chutila viac použitím programu pre espresso, čiže kratší nápoj. Káva bola plná, textúrou by mohla konkurovať aj kávam z pákového kávovaru. Telo kávy bolo čajové, jemnejšie.

kávové kapsuly Hayb Pink Espresso

funky faktor 3/5

Hayb Pink je káva, ktorá by sa na škále funky – nefunky radila skôr k funky kávam. Keďže Pink je blendom dvoch rôzne spracovaných Etiópií (naturálna + premytá), jej zaujímavosť, inakosť a ovocnosť jej nemožno odoprieť. Kávu odporúčame najmä ľuďom, ktorí obľubujú ovocnejšie a šialenejšie espressá.

dochuť 3/5

V dochuti kávy sme cítili najmä sladkosť, ktorú však po prehltnutí striedala istá horkosť. Práve za štipku menej príjemnej horkosti sťahujeme body v kategórii dochuti.

komplexnosť 4/5

Z kapsuly Hayb Pink Espresso Blend sme dostali pri každom pokuse veľmi komplexnú kávu. Jej ovocnosť a výrazná sladkosť sa príjemne dopĺňali a chute sa vyvíjali na rôznych teplotných stupňoch.

bodové hodnotenie Hayb Pink

Kapsuly Pink Espresso Blend od Haybu odporúčame ľuďom, ktorí v káve hľadajú ovocné a sladké tóny. Acidita kávy bola veľmi príjemná, no nebola príliš výrazná. To robí kávu zaujímavou aj pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na príliš acidné espressá. Celkovo však bude táto káva sedieť najmä ľuďom obľubujúcim modernejšie espressá.

Hayb Coffee – Black Espresso Blend

aróma 2/5

Káva svojou arómou pripomínala konzervatívnejšie pražené kávy. Vo vôni vynikala korenistosť a sladkosť čokolády.

ovocnosť 0/5

Keďže ide o blend arabiky a robusty v pomere 80:20, odrazilo sa to aj v chuti kávy. V káve sme neobjavili žiadnu ovocnosť.

sladkosť 3/5

Zato sladkosti je tam teda naozaj dosť. Chladnutím sa sladkosť objavovala stále viac a viac. Ide o sladšiu, čokoládovo-orieškovú kávu. Pripodobnili by sme ju k sladkosti horkej čokolády s karamelom.

Hayb Black Espresso Blend

acidita 0/5

Vzhľadom na to, že ide o zmes arabiky a robusty, acidita sa v káve nenachádzala žiadna. Práve preto je vhodná pre ľudí, ktorí acidné kávy skutočne nevyhľadávajú.

horkosť 5/5

Horkosť bola v káve veľmi výrazná. Prirovnať by sa dala k praženým orechom a zemitým tónom.

štruktúra 3/5

Kávu sme pripravili pomocou kávovaru Morning, ale taktiež aj cez klasický kapsulový kávovar Nespresso. V oboch prípadoch bolo telo kávy ťažšie, sirupové. Káva mala najlepšiu štruktúru použitím programu Short Dark Roast. V tomto prípade najviac prípomínala espresso z pákového kávovaru.

kávové kapsuly Hayb Black Espresso Blend

funky faktor 0/5

Asi nemusíme ani zdôrazňovať, že tento blend naozaj nie je funky. Prítomnosť robusty v zmesi robí kávu konzervatívnejšou a čokoládovejšou.

dochuť 2/5

Chuť kávy ostávala na jazyku naozaj dlho. V dochuti bola prítomná značná dávka horkosti, ktorá nezmizla ani chladnutím.

komplexnosť 2/5

Zmes Black Espresso od pražiarne Hayb je konzervatívnejšou kávou. Tým, že ide o zmes arabiky a robusty, nemôžeme hovoriť o plne komplexnej káve. Ponúka najmä sladké a horké tóny, avšak chýba istá ovocnosť a acidita, ktorá je v káve žiadaná.

bodové hodnotenie Hayb Dark

Black Espresso Blend od pražiarne Hayb odporúčame najmä ľuďom, ktorí vyhľadávajú sladké, korenisté a horkejšie typy káv. V tomto prípade ide o naozaj konzervatívnu zmes ponúkajúcu značnú dávku horkosti a sladkosti.

Hayb Coffee – Brasil Espresso

aróma 3/5

Aróma Brazílie je presne taká, akú by ste od brazílskej kávy čakali – sladká, menej ovocná a výrazne čokoládová. Je príjemná, avšak menej výrazná a menej zapamätateľná.

ovocnosť 1/5

Ovocnosť Brazílie je nižšia, no napriek tomu ju v káve nachádzame. Najviac pripomína sladké dozreté jablká.

sladkosť 5/5

Super sladká. Tieto slová sa nám vynorili v hlave hneď po prvom dúšku. Pri pití tejto Brazílie vám v ústach vybuchne celý obchod so sladkosťami. Primárne v káve pocítite sladké červené jablko a karamel. Doslova jablko v karamele.

Hayb Brasil Espresso

acidita 2/5

Veľmi nás potešilo, že v káve sme okrem sladkosti našli aj aciditu. Acidita je veľmi dôležitá a v tomto prípade výborne dopĺňala sladkosť kávy. Nejde o príliš acidnú kávu, čo bude vyhovovať najmä konzervatívnejším kávičkárom, ktorí si na ovocné kávy ešte len zvykajú.

horkosť 4/5

Napriek tomu, že v kategórii horkosti Brazílii udeľujeme relatívne vysoký počet bodov, neznamená to, že ide o nepríjemnú horkosť. Aj horkosť vie byť príjemná. A v tomto prípade aj jednoznačne bola. Najviac pripomínala horkosť kakaa. Postupným chladnutím sa však vytrácala.

štruktúra 3/5

Štruktúra kávy z kávovaru Morning bola naozaj príjemná. Telo bolo plné, sirupové. Káva vám obalila celé ústa. Štruktúra kávy bola podobná aj pri použití kávovaru Nespresso. Odporúčame zvoliť program pre menšiu kávu, pri väčšej totiž káva pôsobila prázdno.

kávové kapsuly Hayb Brasil Espresso

funky faktor 0/5

Brazília Espresso je konzervatívnejšia káva, ktorá bude vyhovovať najmä ľuďom hľadajúcim nižšiu aciditu a vyššiu horkosť. Funky chute sa v káve nenachádzali.

dochuť 2/5

V dochuti kávy môžete cítiť výraznú chuť čokolády, lieskových orieškov a sladkej melasy. Dochuť bola dlhotrvajúca a výrazná. Táto káva vám na ňu nedovolí zabudnúť. Bodíky sťahujeme za štipku nepríjemnej horkosti, ktorá sa objaví po prehltnutí.

komplexnosť 2/5

Brasil Espresso je vo svojej celistvosti komplexnou kávou. Nachádzame v nej príjemnú aciditu, obrovský kopec sladkosti, horkosť a takisto aj plné telo, ktoré robí kávu zaujímavou najmä pre konzervatívnejších konzumentov.

bodové hodnotenie Hayb Brazil Cerrado

Kávu Brasil Espresso odporúčame najmä konzervatívnejším zákazníkom. Je vhodná najmä pre kávičkárov, ktorí vedia oceniť naozaj dobrú kávu, chápu jej nuansy a snažia sa v káve vidieť aj niečo viac, ako len kofeín. Brasil Espresso môže byť vhodným stupienkom ku acidnejším a ovocnejším kávam.

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close