Zdravie

Potvrdené: Káva predsa len môže pomôcť s chudnutím a v boji s obezitou

Káva a jej vplyv na chudnutie. Táto téma určite nie je nová a špekuloval o nej už nejeden väčší či menší odborník. Aktuálny výskum renomovaných vedcov z Nottinghamskej univerzity však naznačuje, že na tom predsa len môže niečo byť. A podľa všetkého aj je.

Nová štúdia totiž ukázala, že vypitie šálky kávy môže mať priamy vplyv na fungovanie hnedého tuku, ktorý sa nachádza aj v tele dospelého človeka. Pôvodne sa síce hovorilo o tom, že ho majú len novorodenci, deti a niektoré malé zvieratká, no v posledných rokoch sa potvrdilo, že ním disponuje aj „dospelák“. Nuž a hnedý tuk je veľmi dobrý v boji s obezitou, takže ak ho dokážeme stimulovať už jednou šálkou kávy, je to viac ako dobré.

Hnedý tuk, vítaný pomocník pri chudnutí

V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že hnedý tuk dokáže veľmi rýchlo spaľovať tuk i glukózu: závery jednotlivých výskumov hovoria o tom, že 50 gramov hnedého tuku dokáže za deň spáliť až okolo 500 kalórií, respektíve vyše dva kilogramy klasického bieleho tuku za mesiac! Ten je narozdiel od hnedého známy tým, že uskladňuje prebytočné kalórie.

Správa, ktorá bola publikovaná v žurnáli Scientific Reports, sa zaoberala tým, čo môže mať priamy vplyv na funkcie hnedého tuku.

„Hnedý tuk funguje inak, ako ostatné druhy tuku v ľudskom tele,“ povedal profesor Michael Symonds z Nottinghamskej univerzity, ktorého slová cituje stránka Universal-Sci. „Spaľovaním cukrov a tukov produkuje teplo, často napríklad v reakcii na chlad. Zvýšenie jeho aktivity zlepšuje kontrolu množstva cukru a tuku v krvi, pričom dodatočne spálené kalórie pomáhajú schudnúť. Až doposiaľ však nikto nenašiel spôsob, ako stimulovať aktivitu hnedého tuku v ľudskom tele.“

Káva ako stimulant fungovania hnedého tuku

Citovaná štúdia podľa Symondsa ako prvá potvrdila, že šálka kávy môže mať priamy vplyv na fungovanie hnedého tuku v našom tele. Potenciálne dopady týchto výsledkov môžu byť enormné, pretože problém s obezitou je rozšírený po celom svete. Ba čo viac, hnedý tuk by mohol pomôcť aj v boji, ktorí dennodenne zvádzajú diabetici.

„Z našej predchádzajúcej práce vieme, že hnedý tuk je uložený hlavne v oblasti krku. Okamžite po tom, ako sa niekto napil, sme teda dokázali sledovať, či sa tento hnedý tuk začal ohrievať,“ vysvetlil profesor.

Môže za to kofeín alebo iná zložka kávy?

Menovaný odborník však zatiaľ nevie definitívne potvrdiť, či za túto skutočnosť môže kofeín alebo iná látka. „Výsledky boli pozitívne, ale ešte musíme prísť na to, či je kofeín jednou z ingrediencií, ktorá v tomto smere pôsobí ako stimul, prípadne je v káve iná súčasť, ktorá pomáha s aktiváciou hnedého tuku.“

„Keď sa nám podarí potvrdiť, ktorá zložka je za toto zodpovedná, môže byť tento proces využitý ako súčasť procesu chudnutia, prípadne ako program zameraný na reguláciu glukózy, čo by mohlo pomôcť predchádzať cukrovke,“ dodal Michael Symonds.

Prečo je hnedý tuk „hnedý“ a kde sa nachádza?

Doplňme, že hnedý tuk má svoju farbu kvôli tomu, lebo na rozdiel od svojho bieleho „brata“ obsahuje veľa mitochondrií – ako vieme, tie využívajú tuk a glukózu na výrobu energie a tepla pre fungovanie celého organizmu. Okrem oblasti krku sa hnedý tuk nachádza aj v hornej časti chrbta a hrudníka, avšak v menšej miere aj inde. Dospelý človek ho má len 20 až 60 gramov.

Súčasne platí aj to, že chudí a štíhli ľudia majú hnedého tuku viac, ako ich kolegovia, ktorí majú nadváhu. Nuž a zaujímavá je aj skutočnosť, že ženy majú hnedého tuku viac, ako muži, avšak touto výhodou disponujú len do menopauzy. Vedieť napokon treba aj to, že o hnedý tuk postupom času prichádzame a mení sa na biely, ale pozor: to všetko hlavne preto, lebo si ho likvidujeme sami!

Káva, hnedý tuk, chudnutie a boj s obezitou
Štúdia potvrdila, že káva pomáha s aktiváciou fungovania hnedého tuku, ktorý dokáže veľmi efektívne spaľovať kalórie. Tak na zdravie! 🙂
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close