Zdravie

Pozitívne účinky kávy: Prečo by ste mali piť kávu?

Vedeli ste o tom, koľko pozitívnych vlastností má káva a s čím všetkým môže pomôcť? Zďaleka to nie je len o rannom nakopnutí, pretože výhody kávy sú omnoho ďalekosiahlejšie a prospešná je v mnohých rôznych oblastiach. Posvieťme si na pozitívne účinky kávy.

Tejto téme sme u nás na Blogu o káve venovali už niekoľko článkov, avšak neprestajne narážame na nové a nové zdroje, ktorými sa dá inšpirovať. Zaujímavo spracovaný materiál tentoraz priniesla stránka thriveglobal.com, ktorá pripomenula viacero známych a možno i menej známych výhod kávy.

Káva zlepšuje pamäť

Touto otázkou sa zaoberalo už viacero štúdií, ktorých autori porovnávali funkčnosť pamäte s množstvom vypitej kávy. Ukázalo sa, že tí ľudia, ktorí pijú kávu pravidelne, si spomienky a zážitky vedia vybaviť jednoduchšie.

Okrem toho majú lepšiu schopnosť zapamätať si študijné vedomosti a zachovať si dôležité informácie. Niektoré štúdie ukázali, že káva nás mentálne nakopne na približne 45 minút, ale pamäť bude fungovať lepšie celých 24 hodín po jej vypití.

Káva znižuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení

V týchto otázkach bolo vykonaných už veľké množstvo štúdií a je zrejmé, že káva má pozitívny vplyv aj po stránke predchádzania, prípadne spomalenia nástupu neurodegeneratívnych ochorení ako Alzheimer, demencia či Parkinsonova choroba. Vypiť treba dve až štyri šálky kávy denne.

Káva zlepšuje reakčný čas

Káva nám dodá energiu, odrazu sa vďaka nej cítime lepšie a sviežejšie, únava rýchlo ustúpi a všetko je odrazu akési pozitívnejšie. Vďaka tomu sme bdelejší, držíme sa v strehu a dokážeme omnoho rýchlejšie reagovať. To sa nám hodí jednak pri športe, ale napríklad aj pri šoférovaní. Rýchla reakcia môže dokonca zachrániť život.

Káva pomáha s chudnutím

O tejto otázke sa toho popísalo viac ako dosť a rozhodne nemožno očakávať, že stačí sedieť na gauči, kávičkovať a kilogramy pôjdu nadol samé. Treba k tomu pridať aj optimálnu stravu, neprejedať sa a určite sa aj trochu hýbať.

Realita je však taká, že kofeín dokáže zrýchliť metabolizmus o tri až jedenásť percent. Iné štúdie zasa ukázali, že káva má priamy vplyv na spaľovanie tuku; pri obéznych osobách dokáže tento proces zrýchliť o 10, no pri chudých až o 29 percent.

Kávu sa odporúča piť aj pred športovou aktivitou, prípadne pred posilňovaním. Jednak vám dodá viac energie a jednak vďaka nej spálite viac kalórií.

Káva pomáha v boji s cukrovkou druhého typu

Káva pomáha znižovať riziko vzniku cukrovky druhého typu. Ľudia, ktorí pijú kávu, dostanú tento typ cukrovky s o 23 až 50-percent menšou pravdepodobnosťou.

Káva pomáha s bojom proti depresii

Áno, aj toto je pravda. Káva dokáže človeka nakopnúť aj po psychickej stránke, zlepší náladu a odrazu je všetko pozitívnejšie. Odporúča sa vypiť dve až štyri šálky kávy denne.

Káva znižuje riziko vzniku viacerých typov rakovín

Káva pomáha znižovať riziká spojené s rôznymi typmi rakovín vrátane rakoviny prostaty, rakoviny pečene, rakoviny kože, ale aj rakoviny maternice, ústnej dutiny, hltana, hrtana a ďalších.

Káva socializuje

Predstavte si, že po dlhej dobe stretnete starého kamaráta alebo kamarátku. Zarozprávate sa, ale nemáte dosť času. Čo si poviete? No predsa „dáme si vedieť a skočíme na kávu“. Káva je vynikajúci prostriedok pre socializovanie sa, ale aj pre spoznávanie nových ľudí.

Káva chutí

Kvalitnú kávu si určite užijete, potešíte svoje chuťové vnemy, ale vychutnáte si aj jej jedinečnú arómu. Ak ochutnáte dostatok kvalitných kávových produktov, naučíte sa ich porovnávať a nadobudnete schopnosť rozoznať aj tie najmenšie nuansy.

Názor odborníka na pozitívne účinky kávy

V rozhovore pre Gentleman’s Journal sa téme „pozitívne účinky kávy“ venovala aj londýnska odborníčka na stravovanie a výživu Jo Traversová. Pripomenula, že káva má mnoho pozitív, vďaka ktorým by mala byť súčasťou nášho denného harmonogramu.

„Bolo popísaných mnoho zdravotných benefitov kávy, počnúc znížením rizika vzniku cukrovky typu 2 až po demenciu,“ skonštatovala Traversová. „Pravdepodobne za to nemôže kofeín, ale vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú s bojom proti zápalom a takto môžu pomôcť znížiť aj riziko problémov ako rakovina či choroby srdca.“

Spomínané výhody by sme mohli označiť ako dlhodobé, ale existujú aj krátkodobé. „Kofeín znižuje vnímanie bolesti a často je preto súčasťou liekov proti bolesti. Preto vám môže pomôcť aj v tom prípade, ak je pre vás bolestivé napríklad vstávanie do práce,“ zasmiala sa odborníčka. „Kofeín môže pomôcť aj so zvýšením telesného výkonu a patrí medzi jediné dva legálne doplnky pomáhajúce zvýšiť výkon.“

A čo ľudia, ktorí na kofeín nereagujú? „Tí sa podľa všetkého nedočkajú výhod spojených so znížením bolesti,“ dodala dobre naladená Jo Traversová.

Pite kvalitu a užite si pozitívne účinky kávy

Na záver treba dodať, že podobné efekty môžete len sotva očakávať od káv typu 3v1, prípadne od produktov najnižšej kvalitatívnej úrovne. Vždy je ideálne dopriať si kvalitu a piť kávu z prvotriednych zŕn.

Aj preto vám radi odporúčame eshop Blogu o káve, ktorý je postavený na kvalitných produktoch. Kliknite si na eshop.blogokave.sk a niečo si isto vyberiete.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close