Zaujímavosti ku káve

Pozor na kávu, obarenie detí číha na každom kroku!

eshop s kávou

Uvaríte si kávu, položíte ju na stôl a na chvíľu si ešte odskočíte niečo spraviť. Spustíte ju z očí. V tom začujete šramot, krik a obleje vás studený pot. Pribehnete k miestu udalosti a uľaví sa vám: váš dvojročný syn vylial kávu len na stôl a krikom na to reagoval vystrašený manžel.

Je však jasné, že nie vždy sa to skončí takto „dobre“. Na túto situáciu si aktuálne posvietili na Britských ostrovoch a Britská asociácia popálenín spolu s Kráľovským združením chirurgov vydali spoločné stanovisko, ktorým chcú ľudí varovať. Zbytočných popálenín malých detí spôsobených horúcimi nápojmi je totiž viac ako dosť.

„Stačí, že malé dieťa na seba vyleje šálku kávy alebo čaju a môže byť zjazvené na celý život,“ skonštatoval Andrew Williams z londýnskej nemocnice Chelsea and Westminster Hospital, ktorý sa špecializuje práve na popáleniny.

Odborníci vydali aj odporúčanie, ako v prípade takejto popáleniny postupovať: „Naša rada je jednoduchá: 15-20-25. Najskôr dajte obarenú alebo popálenú pokožku do 15-stupňovej vody a nechajte ju tam 20 minút. Takto viete vážnosť popáleniny znížiť až o 25 percent.“

Nuž a pochopiteľne treba okamžite vyhľadať odbornú pomoc a ako prvé jej podľa možností zatelefonovať, pretože takto sa dá veľmi rýchlo dopracovať k cenným radám.

„Zotavovanie z vážnych popálenín, prípadne z obarenia, môže byť fyzicky zničujúce a môže mať vplyv na celú rodinu,“ pokračoval Williams, ktorého slová citoval Daily Mail. „Ak sa to stane malým deťom, jazva nemusí rásť spolu s nimi, takže ich čakajú roky operácií a terapií. Všetko to môže byť náročné aj po psychickej stránke, a to hlavne v prípade, ak má osoba viditeľné jazvy.“

Niekoľko fotiek v tejto súvislosti uverejnila aj Laura Jakesová z Cambridgeshire (nájdete ich TU), ktorá chce ostatné matky varovať, aby nedopadli rovnako, ako ona. Jej dvojročný syn Arthur utrpel vážne popáleniny po tom, ako sa oblial kávou, ktorá bola na stole už približne pätnásť minút. Už teda nebola úplne vriaca.

„Keď sa niečo také stane, je to zničujúce,“ uviedla v rozhovore pre televíziu ITV. „Šálka kávy mala už pätnásť minút. Nebola úplne na kraji stola, ale dokázal sa tam vyšplhať a chytiť ju. Nikdy som si nemyslela, že šálka kávy dokáže spôsobiť také vážne zranenia.“

Čísla, ktoré prichádzajú priamo z Veľkej Británie, sú šokujúce. Za posledných päť rokov museli ošetriť celkovo 35 000 detských popálenín, pričom každý deň príde do nemocníc až 30 detí a batoliat, ktoré boli popálené horúcim nápojom.

Dávajte si teda pozor a na svoju obľúbenú šálku kávy si skúste nájsť miesto, ku ktorému sa vaše dieťa nikdy nedostane. Lebo viete, ako to je; stačí len chvíľka nepozornosti…

Páči sa ti naša tvorba? Podpor nás cez Patreon alebo kúpou balíčka z eshopu. Vďaka 😉
Značky
Zobraz viac
Káva eshop kvalitná káva

Podobné články

Back to top button
Close
Close