ExkluzívneKávový bloger

Pravá turecká káva v Košiciach? Vitajte v Orient’s Heart

Keď sme sa nedávno s @dzankarlo a naším malým džumigarom motali po Košiciach, napadlo nám zájsť na miesto, ktoré nám odporúčalo viacero z vás. Písali ste nám, že v Orient’s Heart na Dominikánskom námestí stojí za ochutnanie pravá turecká káva pripravovaná v džezve a na piesku. Tak reku poďme to skúsiť.

Dominikánske námestie

Ak nepoznáte Košice, tak Dominikánske námestie je vzdialené asi minútu chôdze od Hlavnej ulice. Prejdete cez podchod a ste tam. Je to krásne miesto s kostolom, legendárnym trhoviskom a niekoľkými letnými terasami. Má svojskú atmosféru a Orient’s Heart ju vhodne dopĺňa.

Ochota

Narazili sme na ochotný personál a tajne dúfam, že to nevyznie ako klišé. Dievčinka nás doslova obskakovala, všetko nám poukazovala a detailne povysvetľovala. Celý proces prípravy kávy sme si mohli fotiť aj natáčať a bol to fajn zážitok. A to všetko napriek tomu, že nás nepoznala. Moja sláva bohužiaľ ešte nie je dostatočná.

príprava pravej tureckej kávy

Pravá turecká káva

Dali sme si tureckú kávu, samozrejme. Ale nie ten zaliaty blud, ktorý sa pije tu u nás, lež pravú tureckú kávu varenú v džezve a na piesku. Kedysi som počul, že takto pripravovaná káva má trikrát zovrieť, aby sa pena vždy odobrala, preložila do šálky a až na koniec podliala tekutou kávou. Tu to však robili inak.

Aká je pravda?

„Áno, turecká káva sa varí aj na trikrát,“ povedal mi majiteľ Ebrar Redepi. „Zo začiatku sme to robili takto aj tu u nás, ale celý proces varenia sme už podľa mňa posunuli na vyššiu úroveň a vylepšili. Veľa sme experimentovali a potrebnú penu vieme dosiahnuť aj bez toho.“

Dôležitosť teploty

„Veľmi dôležitá je teplota piesku a kávovaru,“ zdôraznil Ebrar. „Piesok má byť nahriaty na 220 až 250 stupňov a džezvu má rovnomerne prikrývať. Voda je potom konštantne ohrievaná z každej strany a súčasne sa zohrieva aj káva, ktorá pláva nad vodou. Takto sa nám urobí perfektná pena.“

Lokum

Ku káve sme dostali aj sladkosť menom lokum. „Je to turecká sladkosť, ktorá sa vyrába z cukru a pšeničného škrobu. Mieša sa s vodou a varí sa, následne sa pridávajú rôzne príchute, esencie, oriešky a vylieva sa do foriem, v ktorých sa vychladí a stuhne. Potom sa ešte obaľuje práškovým cukrom, kokosom, lupeňmi ruží či kúskami granátového jablka,“ dodal Ebrar.

podávanie pravej tureckej kávy

Legenda

Legenda hovorí, že lokum vznikol na objednávku sultána, ktorý mal pokazené zuby z jedenia sladkostí. Jednoducho potreboval niečo, čo by vedel ľahko rozhrýzť. Prvý obchod s lokumom bol otvorený v roku 1775 v Istanbule, následne sa cukrovinka rozšírila po celej Osmanskej ríši a neskôr aj po celom svete.

Dva druhy kávy

V Orient’s Heart som mal na výber dve kávy. Tureckú MEHMET EFENDI alebo libanonskú NAJJAR, pričom tá neskôr spomínaná obsahuje 20 percent kardamómu. Ak chcete dopadnúť ako onen zubatý sultán, opýtajte si aj cukor – musíte ho však nahlásiť ešte pred varením, dodatočne sa pridávať neodporúča. A potom dajte vedieť, či vám pravá turecká káva chutila.

Ladislav Király v Orients Heart v Košiciach

Miesto, na ktoré sa chcem vrátiť

Určite majte na pamäti, že to nie je výberovka a chuťovo ju k nej nevieme nijako prirovnávať. Je to jednoducho niečo celkom iné, úplne iný produkt, avšak spojený s nevšedným čarom týkajúcim sa prípravy. Zážitok ako celok za to rozhodne stojí. Úprimne poviem, že čistá turecká káva ma chuťovo vôbec nerozladila. Verzia s kardamómom už bola vďaka koreniu posunutá do inej dimenzie a považoval som ju za príjemné obohatenie mojich degustátorských skúseností. Celkovo to stálo za to a do Orient’s Heart sa ešte rozhodne vrátim.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close