Praženie kávy na panvici: Bolo by to OK?
Tiež ste sa už stretli s návodmi týkajúcimi sa toho, ako si kávu môžete upražiť sami doma? Že ju jednoducho nekúpite v pražiarni, ale obstaráte si zelené zrná, nahrejete panvicu a upražíte si skvost, z ktorého budú odpadávať aj najväčší znalci? Nuž… také jednoduché to nebude. Praženie kávy na panvici totiž prináša aj problémy, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete.
Jasne, letmým hľadaním narazíte na videá na YouTube či Instagrame, ktoré vás budú presviedčať o jednoduchosti celého procesu. Nasypete zrná na panvicu a keď sú fajnové hnedé, horák vypnete. Potom už len namlieť, uvariť a mľaskať blahom.
My sme s otázkou týkajúcou sa takéhoto spôsobu praženia oslovili Simona Meliška z pražiarne Ready After Coffee. Vidí on túto alternatívu reálne? „Určite je možné kávu si upražiť takto na panvici,“ povedal v rozhovore pre Blog o káve. „V niektorých krajinách sa takto praží ešte pomerne bežne a ľudia to vnímajú ako spomienku na časy dávno minulé. V skutočnosti je to najstarší spôsob praženia kávy.“
Kávu nemožno hneď uvariť
Na mnohých videách však proces nie je odprezentovaný dobre. Nech už si človek kávu upraží akokoľvek, nemôže ju okamžite zomlieť a uvariť. Káva totiž v prvých chvíľach obsahuje veľké množstvo CO2, pričom tento plyn by zabránil optimálnej extrakcii.
„Tiež som videl video praženia na panvici, pričom kávu hneď zomleli a uvarili,“ nadviazal na nadhodenú tému Simon. „Podľa mňa je to veľmi veľká chyba, pretože káva po pražení nie je v takej forme a v takom stave, aby ju bolo možné optimálne pripraviť a vypiť. Nebudem tvrdiť, že je vyslovene zlá, ale určite potrebuje ešte trochu odpočinúť a vydýchnuť. Najlepšia je podľa mňa až od siedmeho dňa po pražení.“
Praženie kávy na panvici a vždy rôzny výsledok
Späť k domácemu praženiu na panvici. Aké problémy to so sebou prináša? „Veľký problém panvice spočíva v tom, že proces nevieme kontrolovať. Prvá vec, ktorá sa môže stať, je tá, že ak si kávu na panvici upražíme dvakrát, nebude rovnaká.“
„Môžeme si vziať rovnakú kávu s rovnakou vlhkosťou, hustotou a všetkými rovnakými parametrami, no neupražíme ju rovnako. Nedokážeme to totiž nijako kontrolovať. My na to napríklad používame počítač a riadime sa grafom, ktorý nám počítač vyhadzuje. Vďaka tomu dosahujeme stále rovnaké výsledky,“ zdôraznil pražiar z Bošian.
Problém s kontrolovaním teploty
Simon vzápätí pripomenul dôležitosť kontrolovania teploty. Dobré pražičky vedia v tomto smere odviesť nezaplatiteľnú prácu a prispieť ku kvalitnému finálnemu produktu.
„Pri panvici nedokážeme presne kontrolovať teplotu. Robíme tak len silou horáku a otáčaním kávy, ale to je v podstate úplne náhodný proces. Ak by sme horák len zapli a kávu neotáčali, z jednej strany by sa prepálila a z druhej by ostala neupražená. Káva sa nepraží len vplyvom dotyku kovu o zrno, ale aj samotným teplým vzduchom. Podľa mňa by sme na panvici nejakou varechou nedokázali kávu otáčať tak rýchlo, aby sa neprepálila. Pražička toto robí automaticky.“
Nerovnomerné upraženie zŕn
Všetko, čo sme spomínali, by viedlo aj k nerovnomernému upraženiu. Niektoré zrná by mohli byť čierne, iné len hnedé, takže by ponúkali rôzne chuťové vnemy. Navyše je dosť možné, že ani samotné jedno zrno by nebolo upražené konzistentne. Zvonku by mohlo byť prepálené, zvnútra nedopražené.
„Určite by neboli rovnomerne upražené,“ potvrdil Simon Melišek našu domnienku. „Je v podstate stopercentné, že z jednej strany by boli upražené viac a z druhej menej. Nikdy som to však neskúsil, takže môžem len špekulovať. Je však dosť možné, že zvrchu by boli zhorené a zvnútra neupražené. Uzavrime to tak, že na panvici by som možno vedel upražiť dobrú kávu, ale v pražičke by bola excelentná. Technológia za tie roky pokročila a treba ju využívať.“
Chladenie zŕn
Jednou z enormne dôležitých vecí je aj chladenie. Keď zrná skončia praženie v pražičke, automaticky mieria do chladiča, ktorý ich teplotu rýchlo zníži. Ak by ste teda kávu skúsili pražiť na panvici, potrebovali by ste nájsť nejaký systém. Možno k panvici nabehnúť s ventilátorom.
„Chladenie je veľmi dôležité. Vždy treba nájsť spôsob ochladenia zŕn. Ak sa to nepodarí, zrná ostanú horúce a vlastnou teplotou sa budú naďalej pražiť. S veľkou pravdepodobnosťou by skončili enormne prepražené. Okrem toho by som si dovolil odhadnúť, že kuchyňu by ste mali poriadne vydymenú.“
Celkovo to teda môžeme uzavrieť tak, že domáce praženie na panvici je zbytočné. „Určite áno. Nemožno to prirovnať napríklad k chlebu, ktorý si teoreticky vieme upiecť. Aj tak by však nebol taký dobrý, ako keď ho upečie profík. Alebo pizza. Tiež si ju upečieme doma, no nebude taká dobrá ako z profesionálnej pece. No a pri káve je ten rozdiel ešte markantnejší. Všetko je tu ešte náročnejšie a komplexnejšie,“ dodal Simon Melišek.
My by sme dodali, že ak skúsite praženie kávy na panvici, označte nás na Instagrame ako @ladislavkiraly alebo @blogokave. Určite by sme si to radi pozreli a niečo nové sa tak dozvedeli.