Pražiareň Caffé Oro fandí tmavšej a horkejšej káve bez kyslosti: Grapefruit si kúpte v obchode
Nedávno sme prijali pozvanie do pražiarne, ktorá patrí medzi prvé v ére samostatnosti Slovenska. Či chcete, alebo nie, s ich kávou ste sa už určite stretli a ani ste o tom nemuseli vedieť. Volá sa Caffé Oro a ja som jej návštevu využil aj na otázky týkajúce sa miesta tmavšie praženej komoditnej kávy na súčasnom trhu.
Ján a Ivana sa praženiu kávy venujú už tri dekády. Za ten čas sa im podarilo vybudovať obrovskú klientskú sieť, ktorú neustále zveľaďujú. Pražiareň je voči light roastom naladená pomerne skepticky (nerobia ich, ale na druhej strane ani všeobecne nezatracujú) a celú ich produkciu tvoria kávy určené na espresso, prípadne aj na prípravy v moka kanvici, džezve či french presse.
Holdujú tmavšiemu praženiu a horkosti, ale ich káva nie je len horká: „Povedzme to tak, že uznávame karamelovejšie, kakaovejšie, orieškovejšie a sladšie tóny.“ Taká nejaká by mala byť káva podľa Caffé Oro.
Na okraji Zvolena
Priestory Oro Caffé sú pred zrakmi nadšencov kávy poctivo ukryté. Aby ste sa k nim dostali, musíte prekľučkovať malým priemyselným parkom na okraji Zvolena. Napriek tomu, že sa nejedná o tradičnú kaviareň, svoju šálku kávy si tu môžete vychutnať takmer kedykoľvek.
Na výber máte skoro všetky kávy z ponuky pražiarne, každú pekne na samostatnom mlynčeku. Spoločnosť vám okrem pražičiek budú robiť aj espresso stroje a kávové príslušenstvo, ktoré firma distribuuje, a rovnako tak množstvo balíkov kávy určenej na prípravu espressa.
Kompletné zabezpečenie pre firmy
“Firmám dokážeme zabezpečiť všetko potrebné pre ich fungovanie. Od espresso strojov, cez mlynčeky a príslušenstvo k espressu, až po samotnú kávu v ich vlastnom personalizovanom balení,” povedala nám Ivana Mišutková.
Espresso stroje a rôzne technológie sú všade naokolo. Nájdete tu napríklad kávovary značky Futura, mlynčeky Fiorenzato a rovnako tak produkty mnohých ďalších renomovaných výrobcov.
Medzi tým všetkým sa nachádza niekoľko miest na sedenie, ktoré sú akoby vytrhnuté z pomyselnej kaviarne. Počas našej návštevy sa tu normálne zastavovali ľudia a posedávali pri šálke svojho espressa.
Espresso alebo espresso
Gro všetkého tvorí káva, ktorej je tu neúrekom. Svoju dávku kofeínu som samozrejme dostal tiež. Na výber bolo espresso, alebo áno, takže výber nebol zložitý. Ochutnal som tri dvojité espressá relatívne rýchlo po sebe a “požadovaný” účinok na seba nenechal dlho čakať.
V Oro na mňa išli zľahka a začal som stopercentnou arabikou, po ktorej nasledoval blend 80/20 a posledný klinec do môjho prekofeínovania zatĺkol blend arabiky a robusty v pomere 30/70.
“V našej ponuke sa nájde aj stopercentná robusta. Za zmesi sú u nás považované blendy obsahujúce aspoň štyri rôzne kávy. Je to ako s polievkou. Keď dáte kura do vody, nebude chutné, ale keď pridáte ďalšie ingrediencie, dostanete tú správnu chuť. Pre nás je dôležitý balans chutí,” prezradili mi a vzápätí dodali: “Každú kávu, ktorá je súčasťou blendu, pražíme samostatne.”
Úspech v Great Taste Awards
Oro získalo v roku 2022 dvojhviezdičkové ocenenie Great Taste Awards pre jednu z ich zmesí a v roku 2024 dostali dve z ich káv po jednej hviezde (30 Limitovaná edícia a Dolce Crema Arabica). Považujú to za uznanie kvality a rovnako tak odobrenie ich prístupu ku káve.
Na poličkách Oro som našiel aj stopercentné arabiky, ktoré spĺňajú požiadavky pre označenie kávy za výberovú. Netvoria však podstatnú časť ich predaja a pražiareň sa na nich nezameriava. Razí si skôr “old school cestu”.
Po grapefruit do obchodu, nie do pražiarne
V hlave mi vŕtala aj otázka týkajúca sa miesta komoditnej a tmavšie praženej kávy na trhu. Chvíľu som na ňu naberal odvahu a dúfal som, že bude pochopená správne.
“Sme zástancovia tmavého praženia a preferujeme horkejšie kávy, no naši zákazníci u nás vyhľadávajú všetko od arabík až po stopercentnú robustu,” znela reakcia. “Naša ponuka preto pokrýva celú škálu rôznych káv, ale priznávame, že svetlo pražené kávy na espresso nie sú naša doména.”
Každá pražiareň má svoj prístup ku káve a výnimkou nie je ani Oro. Zvolenčania holdujú akoby staršej kávovej škole a moderné trendy v príprave espressa im podobne ako veľkej časti populácie jednoducho nechutia. “Výrazné ovocné chute v našej káve nemajú miesto. Keď máme chuť na grapefruit, kúpime si ho v obchode,” zavtipkovali.
Pre milovníkov tmavších espress
Káva z produkcie Oro má nespochybniteľnú tradíciu a jej fanúšikmi sú predovšetkým milovníci tmavších espress. Tí ešte stále tvoria dominantnú časť užívateľov kávy a práve tieto nápoje zvyknú byť veľmi často medzikrokom medzi „neskou“ a ovocnou výberovou kávou. Priamy skok k svetlému praženiu by nemusel dopadnúť dobre.
Kávu z tejto pražiarne nájdete v mnohých kaviarňach, hoteloch, rekreačných zariadeniach či firmách. Za tridsať rokov sa im podarilo súvisle penetrovať trh a svoj produkt dostať medzi širokú verejnosť. Stále pritom akceptujú aj nové prevádzky, ktorým dokážu našiť kávu presne na potrebu ich zákazníkov.
Či už ste majiteľ firmy alebo hotela, alebo len obľubujete tmavšie pražené kávy na espresso, Caffé Oro je miesto, ktoré môže naplniť všetky vaše očakávania. Od výberu tej vhodnej kávy až po samotný espresso stroj a starostlivosť oňho, to všetko nájdete vo Zvolene pod jednou strechou.
Caffé Oro na sociálnych sieťach
Caffé Oro môžete sledovať na Facebooku @caffeoro alebo na Instagrame @caffeorozvolen. Pražiareň sídli na Borovianskej ceste 39 vo Zvolene.