Zdravie

Prečo by ste mali piť kávu?

Eshop s kávou

Vedeli ste o tom, koľko pozitívnych vlastností má káva a s čím všetkým môže pomôcť? Zďaleka to nie je len o rannom nakopnutí, pretože výhody kávy sú omnoho ďalekosiahlejšie a prospešná je v mnohých rôznych oblastiach.

Tejto téme sme u nás na Blogu o káve venovali už niekoľko článkov, avšak neprestajne narážame na nové a nové zdroje, ktorými sa dá inšpirovať. Zaujímavo spracovaný materiál tentoraz priniesla stránka thriveglobal.com, ktorá pripomenula viacero známych a možno i menej známych výhod kávy.

Káva zlepšuje pamäť

Touto otázkou sa zaoberalo už viacero štúdií, ktorých autori porovnávali funkčnosť pamäte s množstvom vypitej kávy. Ukázalo sa, že tí ľudia, ktorí pijú kávu pravidelne, si spomienky a zážitky vedia vybaviť jednoduchšie.

Okrem toho majú lepšiu schopnosť zapamätať si študijné vedomosti a zachovať si dôležité informácie. Niektoré štúdie ukázali, že káva nás mentálne nakopne na približne 45 minút, ale pamäť bude fungovať lepšie celých 24 hodín po jej vypití.

Káva znižuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení

V týchto otázkach bolo vykonaných už veľké množstvo štúdií a je zrejmé, že káva má pozitívny vplyv aj po stránke predchádzania, prípadne spomalenia nástupu neurodegeneratívnych ochorení ako Alzheimer, demencia či Parkinsonova choroba. Vypiť treba dve až štyri šálky kávy denne.

Káva zlepšuje reakčný čas

Káva nám dodá energiu, odrazu sa vďaka nej cítime lepšie a sviežejšie, únava rýchlo ustúpi a všetko je odrazu akési pozitívnejšie. Vďaka tomu sme bdelejší, držíme sa v strehu a dokážeme omnoho rýchlejšie reagovať. To sa nám hodí jednak pri športe, ale napríklad aj pri šoférovaní. Rýchla reakcia môže dokonca zachrániť život.

Káva pomáha s chudnutím

O tejto otázke sa toho popísalo viac ako dosť a rozhodne nemožno očakávať, že stačí sedieť na gauči, kávičkovať a kilogramy pôjdu nadol samé. Treba k tomu pridať aj optimálnu stravu, neprejedať sa a určite sa aj trochu hýbať.

Realita je však taká, že kofeín dokáže zrýchliť metabolizmus o tri až jedenásť percent. Iné štúdie zasa ukázali, že káva má priamy vplyv na spaľovanie tuku; pri obéznych osobách dokáže tento proces zrýchliť o 10, no pri chudých až o 29 percent.

Kávu sa odporúča piť aj pred športovou aktivitou, prípadne pred posilňovaním. Jednak vám dodá viac energie a jednak vďaka nej spálite viac kalórií.

Káva pomáha v boji s cukrovkou druhého typu

Káva pomáha znižovať riziko vzniku cukrovky druhého typu. Ľudia, ktorí pijú kávu, dostanú tento typ cukrovky s o 23 až 50-percent menšou pravdepodobnosťou.

Káva pomáha s bojom proti depresii

Áno, aj toto je pravda. Káva dokáže človeka nakopnúť aj po psychickej stránke, zlepší náladu a odrazu je všetko pozitívnejšie. Odporúča sa vypiť dve až štyri šálky kávy denne.

Káva znižuje riziko vzniku viacerých typov rakovín

Káva pomáha znižovať riziká spojené s rôznymi typmi rakovín vrátane rakoviny prostaty, rakoviny pečene, rakoviny kože, ale aj rakoviny maternice, ústnej dutiny, hltana, hrtana a ďalších.

Káva socializuje

Predstavte si, že po dlhej dobe stretnete starého kamaráta alebo kamarátku. Zarozprávate sa, ale nemáte dosť času. Čo si poviete? No predsa „dáme si vedieť a skočíme na kávu“. Káva je vynikajúci prostriedok pre socializovanie sa, ale aj pre spoznávanie nových ľudí.

Káva chutí

Kvalitnú kávu si určite užijete, potešíte svoje chuťové vnemy, ale vychutnáte si aj jej jedinečnú arómu. Ak ochutnáte dostatok kvalitných kávových produktov, naučíte sa ich porovnávať a nadobudnete schopnosť rozoznať aj tie najmenšie nuansy.

Pite kvalitnú kávu

Na záver treba dodať, že podobné efekty môžete len sotva očakávať od káv typu 3v1, prípadne od produktov najnižšej kvalitatívnej úrovne. Vždy je ideálne dopriať si kvalitu, piť kávu z prvotriednych zŕn a vhodné je staviť aj na produkty s certifikátmi bio a organic.

Tie síce môžu byť o niečo drahšie, ako bežné kávy, ale šetriť na zdraví tiež nemusí byť úplne najlepšia alternatíva.

Dodajme, že napríklad na eshope Cafézie sú všetky kávy bio i organické, nuž a bio, prípadne dokonca demeter kvalitu nájdete aj na eshope Casa del Caffé.

bio organické demeter kávy
Ochutnali ste už kávy od Cafézie a Casa del Caffé? Ak nie, neváhajte a prejdite na eshopy cafeziaherbalcoffee.sk alebo casadelcaffe.sk. Neobanujete 😛
Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close

Máte Adblock :(

Spravodajské stránky nemajú šancu prežiť bez reklamy. Preto by sme vás radi poprosili o to, aby ste si u nás vypli Adblock. Ďakujeme za pochopenie.