Exkluzívne

Prečo išli ceny kávy tak nahor?

Ceny kávy neprestajne rastú a keď sme čitateľom Blogu o káve pred rokom či dvoma vysvetľovali, že balenie kvalitnej kávy musí stáť aspoň 10 eur, dnes sa už pomaly ale isto blížime k 15 eurám. A možno túto hranicu už aj prekračujeme. Faktorov, ktoré na to vplývajú, je viacero. Koronakríza, nedostatok dažďa a následné mrazy v Brazílii, vojna. O tom, prečo išli ceny kávy tak nahor, sme sa porozprávali s majiteľom pražiarne Verticcio.

„Cena zelenej kávy medziročne vždy prirodzene narastala v priemere o desať až pätnásť percent,“ povedal Lukáš Tóth pre Blog o káve. „Zlom nastal v posledných rokoch, keď tempo rastu nabralo doslova šialené obrátky. Niektoré kávy za posledný rok zdraželi aj o sto percent, čo je masaker. Vidíme to však všade, nielen pri káve. Omnoho drahšie nás vyjdú aj základné veci dennej spotreby ako chlieb, mlieko, maslo. Nuž a zelená káva tomu neostala nič dlžná.“

Náš tip: na verticcio.sk teraz môžeš využiť zľavový kód BLOGOKAVE15 a ušetríš 15 percent.

Kríza zatriasla aj velikánmi

Na pražiarne, ktoré pracujú s kvalitnou kávou, malo toto všetko silnejší dopad ako na pražiarne pracujúce s nekvalitou. V ich prípade totiž tvorí nákup zelenej kávy veľmi veľké percento finálnej predajnej ceny. „Vo veľkých a notoricky známych reťazcoch, ktoré nebudem menovať, tvorí nákup zelenej kávy len zlomok finálnej predajnej ceny balíka. Možno desať percent. Nechcem ísť veľmi do detailov, ale cenu zelenej kávy dokážu v mnohých prípadoch stlačiť aj k dvom eurám za kilo.“

„Zelená káva je u nich možno posledná položka, ale napriek tomu už museli zdražovať aj oni. Takisto im išli nahor náklady ako plyn, elektrina, doprava a ďalšie veci. Oni si objednávajú priamo celé lode kávy a keď ich už nejaký kontajner nevyjde na 100 000 ale 150 000 eur, tak je to rozdiel,“ pokračoval Lukáš.

prečo išli ceny kávy tak nahor

Korona, mrazy, vojna

Ktoré prvotné faktory mohli za zvýšenie vstupnej ceny zeleného zrna? Dlho sa hovorilo hlavne o mrazoch v Brazílii. „Mrazy v Brazílii, sucho ani záplavy nemali taký silný vplyv ako koronakríza a vojna,“ zdôraznil šéf Verticcio. „Problémy s počasím boli aj v rokoch predtým, ale do ceny sa to nikdy dlhodobo nepremietlo. Raz je mokro, raz je sucho, toto sa jednoducho deje.“

„Korona teraz spôsobila omnoho závažnejšie veci. Všetko predĺžila a urobila nedostupným. Všetko meškalo a ako príklad poviem situáciu, ktorú práve zažívame. Nové obaly k nám putujú z Číny a vedel som, že ak pôjdu loďou, budeme čakať šesť mesiacov. A ešte by nám možno napísali, že sa na danú loď ani nepomestili. Objednali sme ich teda vlakom, ale napokon sú práve teraz vlaky kvôli vojne na Ukrajine zastavené. Obaly vyšli na nejakú sumu, ale teraz vlak stojí a poplatky sa nabaľujú jednak kvôli jeho odstaveniu a jednak napríklad kvôli teplu. Všetko sa komplikuje, pričom podobných faktorov je veľa. Korona spôsobila problém a vojna to potom priklincovala. Ale nevadí, ideme ďalej a bojujeme. Našťastie je stále viac ľudí, ktorí sa vzdelávajú a vyhľadávajú kvalitnú kávu. Pre výberovú kávu a otváranie tejto sféry čoraz väčšiemu publiku je to super.“

Dvadsať eur za malý balíček kávy?

Dnes je situácia taká, že balenie lepšej kávy podľa Lukáša nemôže stáť menej ako 10 eur. Ak stojí, tak to nebude dobrá káva. „A za 250-gramový balíček výberovej kávy je cena 15 až 20 eur bohužiaľ už úplne reálna. Taká je situácia a vzhľadom na to, že bežným ľuďom išli náklady hore vo všetkých oblastiach a drahšie sú aj všetky tovary bežnej spotreby, presvedčiť ich na kvalitnú kávu nie je jednoduché.“

Sú dve eurá za šálku kávy v poriadku?

Vyššia je teda cena samotnej kávy a kvôli nárastu cien energií je drahšie aj praženie. No a aby toho nebolo málo, vyššie náklady majú aj kaviarne. „Aj im išli hore energie a nájmy, navyše je drahšia aj práca baristu. Za toto mohla tiež koronakríza, kvôli ktorej sa práca v gastre stala problematická. Ľudia boli masívne prepúšťaní a do tohto odvetvia sa už vrátiť nechceli. Odišli inam. No a keď chce teraz niekto získať kvalitného človeka, musí ho omnoho lepšie zaplatiť.“

prečo stúpla cena kávy

Ešte jedna zásadná otázka. Dokáže toto všetko bežný kávičkár pochopiť? Respektíve chce to vôbec pochopiť? „To uvidíme. Je zrejmé, že bežný človek nevidí, koľko práce je za jednou šálkou kávy. Určite je však dôležité, aby pochopil celú cestu týkajúcu sa pestovania, spracovania, produkcie či distribúcie kávy. Ja to poviem tak, že dve eurá za šálku kvalitnej kávy nie sú veľa, ale dve eurá za šálku nekvalitnej kávy sú strašne veľa. Napríklad za šálku tých notoricky známych značiek, ktoré často spomínaš. Keď dá človek za šálku kávy dve eurá, musí byť dobrá a musí si ju užiť. Nemôže to byť rok či dva roky stará káva a navyše spálená. Ale toto všetko je aj o edukácii,“ dodal Lukáš Tóth.

Náš tip: na verticcio.sk teraz môžeš využiť zľavový kód BLOGOKAVE15 a ušetríš 15 percent.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

  1. Sme rodina “ kávoholikov“, ale kvalitný čaj tiež milujeme. Prečítala som si podrobne vašu informáciu o dobrej káve, príprave, pôvode, atď. Proste všetko. Ale je tu problém. Kyslosť kávy. Je to môj problém, pretože mať po vypití – že kvalitnej, drahej kávy až reflux z tvorby zvýšenej žalúdočnej kyseliny teda nie je bohviečo. Arabica 100%, už ten oznam mi zvyšuje tvorbu kyseliny. 🤔🥺.. Tak čo s tým robiť? Tie chute, akože po malinách a čo ja viem čom, no neviem..Bolo mi poradené, že mám piť kávu, ktorá je kombinácia Robusty a Arabiky. Aj sa mi to potvrdilo, je akoby šetrnejšia k žalúdočnej sliznici. Tie drahšie, drahé druhy káv ten žalúdok nešetria. Veľmi sa budem tešiť Vašej rade, také 3 malé kávy denne máme radi, ale drahé kávy uberajú z rodinného rozpočtu celkom dosť….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close