Exkluzívne

Prečo mletá káva rýchlo stratí kvalitu? (VIDEO)

Vedeli ste o tom, že by ste si nemali kupovať mletú kávu? Keď tak totiž spravíte, nedočkáte sa žiadneho zaujímavého chuťového pôžitku. Pravý kávičkár (nie ten) by mal disponovať mlynčekom, ktorý mu kávu namelie tesne pred prípravou. Je to nevyhnutnosť. Mletá káva je totiž dávno zvetraná. Kyslík ju zničil.

O tom, ako dlho vydrží káva na svojom chuťovom optime a čo s ňou robí kyslík, vám viac prezradí expert Blogu o káve Michal Maliarik. Michal vlastní pražiareň Coffia a disponuje certifikátmi SCA Sensory Professional a SCA Roasting Professional.

Náš tip: na eshope coffia.sk využite kód BLOGOKAVE10 a ušetríte 10 percent.

Druhý týždeň až štvrtý mesiac

„Podľa môjho názoru je káva v top kondícii od nejakého druhého či tretieho týždňa až do konca štvrtého mesiaca. Najzásadnejší vplyv na to, ako dlho káva vydrží, má prístup kyslíka. Keď máme sáčok zatvorený, tak sa okolo zrniečok vytvorí ochranný obal z CO2. Tým pádom má kyslík k zrnám sťažený prístup, ale nejaký prístup napriek tomu má. Kyslík sa dostane na povrch zrniečka, kde pomaly oxiduje, čo vytvára nepríjemnú vôňu a chuť, ktorej ľudovo hovoríme zatuchlina.“

Pomôže vlastný test

„Ideálne je vyskúšať si to na vlastnej koži. Vezmite si nejakú kávu a nedopite ju celú. V sáčku nechajte niekoľko zrniečok a neuzatvorte ho. Po niekoľkých mesiacoch sáčok ovoniate a pocítite vôňu zatuchnutosti. Postupom starnutia kávy sa zatuchnutosť začína objavovať najskôr len na povrchu zrniečok. Keď sa tieto zrniečka pomelú, tak zatuchnutosť ešte cítiť nie je. Presne toto je najvyšší čas, kedy by som kávu odporúčal skonzumovať. Akonáhle je zatuchnutosť cítiť už aj v pomletých zrnkách, tak je káva preč a niet pomoci.

Kávu nechávajte čo najdlhšie zatvorenú

„Najdôležitejšie je kávu neotvárať. Keď ju už otvoríte, vzduch sa v balení vymieňa, má priamejší/lepší prístup k zrniečkam a káva oxiduje oveľa rýchlejšie.

Mletá káva a jej problém

„Najhoršie je to v prípade pomletej kávy, ktorá už za 30 minút dokáže zoxidovať toľko, ako keby ste ju nepomletú nechali trebárs dva či tri mesiace. Je to preto, že zrniečko má určitý povrch a kyslík sa dostane práve na neho. Keď však zrniečko pomeliete, tak sa povrch takmer nekonečne krát zväčší a tým pádom má kyslík nerušený prístup na oveľa, oveľa, oveľa väčšiu plochu. Preto my neodporúčame mlieť kávu dopredu, ale len tesne pred skonzumovaním. Dokonca je lepšie kávu pomlieť na mizernom mlynčeku, ako pomlieť na špičkovom mlynčeku a nechať ju niekoľko dní pred použitím odstáť.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close