Poď ochutnať slovenskú pražiareň

Poď ochutnať slovenskú pražiareň: Sucaroastery z Dolnej Súče

Počul si o pražiarni Sucaroastery? Ja som sa s kávami z pražiarne z Dolnej Súče prvýkrát stretol až pri tvorbe tohto článku. Vnímam to ako obrovskú škodu, pretože po ich ochutnaní som zažil jedno z najpríjemnejších kávových prekvapení tohto roka. O tom však až o chvíľku. Čo je to Sucaroastery vlastne zač? Prečítajte si nový článok z kategórie Poď ochutnať slovenskú pražiareň.

Názov Sucaroastery (čítaj Suča-roustery) je odvodený od názvu obce Dolná Súča nachádzajúcej sa neďaleko Trenčína. Z “hobby” praženia v teplovzdušnej rúre sa majitelia postupne prepracovali k malej polkilovej pražičke, ktorá im však po čase prestala stačiť. V kvalite, ale aj v kvantite praženia, sa chceli posunúť vyššie, a práve preto si v roku 2021 zaobstarali väčšiu, trojkilovú pražičku. 

Kávy zo Sucaroastery sú úžasné

Na nej to následne mohli odpáliť vo veľkom štýle a z “hobby” pražiarne, ktorej káva slúžila predovšetkým pre vlastnú spotrebu a pre potešenie známych, vznikla profesionálna pražiareň s vysoko kvalitným produktom. Oni sa ako profesionálna pražiareň zatiaľ vnímať asi nechcú, ale mohli by. Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, je to tak: kávy zo Sucaroastery sú úžasné.

Náš tip: na eshope sucaroastery.sk môžete do 28. júna 2023 využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Platí na celý sortiment.

Od momentu, ako som balíčky kávy dostal prvýkrát do rúk, až po posledný dúšok ochutnávanej kávy, ma na každom kroku sprevádzala kvalita. Kvalitné balenie s množstvom informácií o káve, kvalitné praženie, skvelá aróma a chuť jednotlivých káv. Čo viac si človek môže priať?

Zaujal ťa príbeh pražiarne a rozhodol si sa niektorú z ich káv vyskúšať? Pomocou nasledujúceho predstavenia káv sa pokúsim uľahčiť tvoje rozhodovanie a pomôcť ti s výberom. Od Sucaroastery k nám prišlo celkovo päť káv. Dve kávy pražené na filter a tri na espresso. Tu sú detailnejšie informácie.

Piješ prevažne filter?

Kenya Gatina Nyeri AB – OVOCNÁ

Sucaroastery Kenya Gatina Nyeri AB
Kenya Gatina Nyeri AB

Keď si fanúšik ovocných filtrov s ľahkým telom a čistými chuťami, Keňa je pre teba. Premyté zrná odrôd Batian, Ruiru 11, SL28 a SL34 boli vypestované v nadmorskej výške 1800 až 2050 metrov nad morom v okrese Nyeri. Kávu vypestovalo poľnohospodárske družstvo Mugaga, ktorému patrí premývacia stanica Gatina, kde bola káva spracovaná. Mimochodom, viac než 30% farmárov, ktorí dodávajú premývacej stanici kávu, je ženského pohlavia. 

Pri pestovaní, spracovaní, ale aj pražení, je kladený dôraz na najvyššiu kvalitu. A to sa odzrkadľuje aj vo výslednom nápoji. Od filtra z Kene Gatina Nyeri očakávaj obrovské množstvo ovocných chutí. V chuti dominujú citrusy (bergamot a grep) a černice. A aj keď to pre mnohých možno vyznie zvláštne, ja som v chuti tejto, ale aj v mnohých iných Keniach, cítil cherry paradajky. Vôbec to však nie je na škodu, práve naopak. Telo kávy je ľahké, káva pôsobí sviežo a ľahko. V dochuti pocítiš zelený čaj so štipkou jazmínu. 

Pri príprave sa mi najviac osvedčil pomer 1:15 (vstupná gramáž kávy : použitý objem vody) a čas extrakcie cca 2:30. 

Costa Rica Las Hermanas – FUNKY

Sucaroastery Costarica las Hermanas
Costa Rica Las Hermanas

V prípade, že preferuješ sladšie filtre s funky chuťami, siahni po Kostarike. Ide o microlot odrody Caturra z farmy Las Hermanas v regióne Tarrazú. Las Hermanas predstavuje španielsky výraz pre “sestry”. Farmu o veľkosti 12 hektárov totižto vlastnia tri sestry (Yesenia, Carman a Ana Maria). Po tom, čo kávové čerešne na farme dozrejú, sú ručne zbierané a spracované suchou (naturálnou) metódou. Výsledkom je aromatická káva plná zaujímavých chutí. 

V aróme kávy je výrazne cítiť hrozienka a škoricu. Za horúca a tepla v chuti pocítiš prevažne rum a pralinky. Postupným chladnutím sa do popredia dostane zrelé mango a gumové medvedíky. Káva je sladká, má stredne ťažké telo a dlhotrvajúcu sladkú dochuť sušeného manga. V tomto prípade sa mi osvedčil recept s pomerom 1:16 a časom extrakcie cca 2:20, ktorý posunul chute skôr na stranu manga a medvedíkov.

Si fanúšik espressa?

Uganda Masira – VÍNOVÁ

Sucaroastery Uganda Masira
Uganda Masira

Z východných svahov hory Elgon k nám prichádza ďalší zaujímavý mikrolot. Farmár Dison Kareng na svojej malej farme neďaleko mesta Kapchorwa pestuje niekoľko odrôd arabiky (prevažne SL14 a SL28). Dison nespracováva len zrná zo svojej farmy, ale aj z malých okolitých fariem. Špecializuje sa na spracovanie pomocou anaeróbnej fermentácie, ktorou je spracovaná aj táto káva. Okrem toho spolupracuje s cirkevným projektom, ktorý sa zameriava na podporu komunity. Vďaka propagácii a predaju svojej kávy sa mu každoročne darí získavať financie na podporu tohto projektu a pomoc ľuďom. 

Vo vôni je jasne citeľné červené víno, ktoré je rovnako výrazné aj v chuti espressa. Okrem vína je espresso plné sladkého slivkového lekváru s troškou mliečnej čokolády v dochuti. Káva má stredne ťažké telo a espresso z nej je doslova explózia chutí. Aj preto mi káva najviac chutila pri pomere 1:2,5 až 1:3 s časom extrakcie medzi 25 až 30 sekundami. To zabezpečí ideálnu intenzitu a rovnováhu chutí. Ak máš rád fermentované kávy a moderné espresso, určite odporúčam.

Peru Timbuyacu Piruro – ČOKOLÁDOVÝ DEZERT

Sucaroastery Peru Timbuyacu Piruro
Peru Timbuyacu Piruro

Toto sladké espresso k nám prichádza z farmy Timbuyacu. Farmu spolu so spoločenstvom Café Monteverde vlastnia manželia Alfonso Tejada Iberico a Karim Rosario Araoz Grandez. Alfonso zdedil farmu Timbuyacu po svojej matke, ktorá farmu taktiež zdedila. Jedná sa teda o rodinnú tradíciu, ktorá viedla k založeniu Café Monteverde. Farma Timbuyacu je modelovou a experimentálnou farmou celého spoločenstva. Farma okrem iného slúži aj pre vzdelávanie členov spoločenstva v oblasti pestovania a spracovania kávy. 

Aj vďaka tomu sa kávy z farmy Timbuyacu pravidelne umiestňujú na popredných priečkach v Cup of Excellence. Konkrétne tento “lot” sa skladá z odrôd Bourbon, Catimor, Catuai a Caturra. Káva je spracovaná metódou anaerobic honey a vyslúžila si cuppingové skóre 87,5 bodu. 

Na espresse chutí extrémne sladko. V chuti dominuje melasa a trstinový cukor spolu so slivkami v čokoláde. Espresso pôsobí ako sladký čokoládový dezert, ktorého sa neviete dojesť. Telo kávy je sirupové. Káva vám na jazyku ostane ešte dlho po tom, čo ju prehltnete. V dochuti pocítite vysokopercentnú čokoládu a sušené slivky. Espresso mi chutilo najviac pri pomere 1:2 a čase extrakcie cca 25 sekúnd. Na tomto recepte espresso evokovalo malý kúsok dezertu s rovnováhou čokolády a sušených sliviek.

El Salvador Finca El Cerro – NUGÁTOVO-OVOCNÁ BOMBA

Sucaroastery El Salvador Finca El Cerro Pacas
El Salvador Finca El Cerro Pacas

Aj v tomto prípade ide o espresso s krásnou rovnováhou sladkých a ovocných chutí. Odrodu Pacas vypestoval Fernando Leto Escobar na farme Finca El Cerro. Táto farma sa vo Fernandovej rodine dedí už po dobu piatich generácií a viac než 150 rokov. Skúsenosti teda rodine určite nechýbajú. Farma je situovaná v pohorí Apaneca Llamatepec v nadmorskej výške 1400 až 1500 metrov nad morom. Farma okrem iného disponuje aj vlastným mokrým mlynom a spracovateľskou stanicou. 

Pri pestovaní a spracovaní dbá Fernando na udržateľnosť a metódy šetrné k životnému prostrediu. Mikrolot, ktorý k nám Sucaroastery priniesla, je spracovaný 48-hodinovou suchou fermentáciou a následným sušením celých čerešní na slnku. Káva neskutočne dobre vonia. 

Vo vôni pocítite nugátový dezert – presne tento. Nugát je následne prítomný aj v chuti. Dopĺňajú ho svieže lesné plody, ktoré espresso krásne odľahčujú. Telo kávy je jogurtové a v dochuti pocítiš hlavne kakao a sladké lesné ovocie. Espressu sa najviac hodil pomer 1:2,25 a extrakcia s časom cca 26 sekúnd. V takom prípade boli chute najviac v rovnováhe. Ak však budeš chcieť z tohto Salvádoru vytiahnuť viac ovocia, neboj sa kratšej extrakcie. Naopak, ak si fanúšik nugátu, extrakciu pokojne o dve-tri sekundy predĺž.

Najlepšia káva

Nad tým, ktorá káva bola najlepšia, som musel chvíľu popremýšľať. Všetky espressá boli veľmi fajn, rovnako tak sme si užili filtre. Gabriele (@gabrielaa.d) najviac sadla Kenya Gatina Nyeri AB, ja som si zasa najviac vychutnal kávu Costa Rica Las Hermanas a práve tá sa stáva mojim víťazom.

Sucaroastery Costarica Las Hermanas filter
Toto je môj víťaz: Costa Rica Las Hermanas.

Náš tip: na eshope sucaroastery.sk môžete do 28. júna 2023 využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Platí na celý sortiment.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

  1. Objednavka vytvorena (vdaka za kodik 🙂 ). Tentokrat som vyberal kavy prevazne filter a z recenzovanych sa zhodujeme v 3 kavach. (Costa Rica Las Hermanas bude dostupna az v septembri, ta by sa tiez objavila v objednavke urcite 🙂 ). Ale dovod sa sem vratit aj nabuduce. Vdaka za tip, som zvedavy na ochutnavku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close