Zdravie

Predávkovanie kofeínom: Môže človek po káve zomrieť?

Kofeín patrí medzi najrozšírenejšie psychoaktívne látky na svete. Do tejto skupiny patria aj alkohol či halucinogény, ale používanie kofeínu je najčastejšie a zo spomínaných podskupín aj najbezpečnejšie. Kedy nám však hrozí predávkovanie kofeínom a môže nás kofeín teoreticky aj zabiť?

Kofeín v prášku = nebezpečenstvo

Keď sa spomenie slovo kofeín, automaticky sa nám vybaví káva. Zďaleka sa však nenachádza len v nej, pretože ho nájdeme aj v čajoch, energetických či kolových nápojoch a napríklad aj v čokoládach. Všeobecne je považovaný za bezpečný, pretože ho konzumujeme len malé množstvo. Ale čo ak to preženieme a do tela ho dostaneme veľmi veľa?

Verte či nie, takéto prípady sa už stali. Kofeín totiž existuje aj v koncentrovanej práškovej forme a pri neodbornej manipulácii hrozia problémy. Stačí si uvedomiť nasledujúcu vec: jedna čajová lyžička práškového kofeínu sa rovná 28 kávam! Nuž a okrem práškovej formy sa vieme dopracovať aj ku kofeínu vo forme tabliet – napríklad tu na stránke GymBeamu.

Čo spravia dve polievkové lyžice práškového kofeínu?

Britská lekárka Rebecca Harstenová z Nemocnice kráľovnej Alžbety v Londýne sa pustila do štúdie vplyvu veľkej dávky kofeínu na ľudské telo. Priviedol ju k tomu prípad 26-ročnej pacientky, ktorá požila dve vrchovato naplnené čajové lyžičky práškového kofeínu, teda odhadom okolo 20 gramov.

„Už príjem kofeínu na úrovni jedného až dvoch gramov môže byť značne toxický,“ uviedli výskumníci na stránke casereports.bjm.com. „Smrteľné prípady predávkovania kofeínom sa vyskytli pri spotrebovaní množstva väčšieho ako 5 gramov, prípadne pri koncentrácii viac ako 80 miligramov kofeínu na liter krvi.“

Spomínaná pacientka prežila, ale mala obrovské šťastie, pretože ešte sedem hodín po požití kofeínu ho mala v krvi až 147,1 miligramu na liter. Tím lekárov skonštatoval, že pred daným okamihom museli byť vrcholné hodnoty kofeínu ešte vyššie.

Ako sa prejavuje predávkovanie kofeínom?

Keď žena prišla na pohotovosť, sťažovala sa na silný tlkot srdca, potenie, nervozitu i na problémy s dýchaním. Lekári následne spozorovali abnormálne rýchly tep a veľmi nízky tlak. Tento stav v konečnom dôsledku viedol k zrýchlenému dýchaniu a k zvracaniu.

Lekári s ňou mali obrovské množstvo práce, pretože otrava kofeínom vyvolala viacero rôznych fyzických problémov, ktorých zvládnutie nebolo jednoduché. Dva dni strávila na prístrojoch a ďalší týždeň ju pozorovali na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Kofeínový trojboj usmrtil šestnásťročného chlapca

Ďalší prípad prišiel zo Spojených štátov amerických a písal o ňom portál usatoday.com, podľa ktorého po skonzumovaní nadmerného množstva kofeínu zomrel 16-ročný študent. Davis Allen Cripe mal skonať po kofeínom spôsobenej srdcovej príhode.

V priebehu dvoch hodín vraj skonzumoval veľký nápoj Diet Mountain Dew, latté od McDonald’s a energetický drink. Podľa všetkého nemal vybudovanú potrebnú toleranciu a doplatil na predávkovanie kofeínom. Nemal pritom žiadne zdravotné problémy a ani v zdravotných kartách členov jeho rodiny sa nenašlo nič, čo by akokoľvek naznačovalo možný problém s kofeínom.

Kofeín nie je nebezpečná droga

Cripeova smrť vyvolala vášnivú diskusiu o tom, či môže na takéto množstvo kofeínu zomrieť ktokoľvek. Podľa všetkého však išlo o veľmi výnimočný a mimoriadne zriedkavý prípad, aký sa udeje raz za mnoho rokov. Lekári to nepripisujú ani jeho nízkemu veku, pretože také množstvo kofeínu, aké požil, by telo malo zvládnuť.

Mladí pritom častejšie doplácajú na problémy spôsobené inými návykovými látkami. „Legálnymi rekreačnými drogami sú vo väčšine krajín kofeín, alkohol a marihuana,“ povedal toxikológ Alan Wayne Jones zo švédskej Linköpingskej Univerzity pre vox.com. „A najbezpečnejší z týchto troch je práve kofeín.“

Aký je horný limit spotreby kofeínu?

Vo väčšine krajín platí odporúčanie neprekročiť množstvo 400 miligramov kofeínu na deň. O tom, koľko to približne je, sme vás informovali v článku „Koľko kofeínu obsahuje káva?

Keď sa človek dostane cez oných 400 miligramov za deň, môže pociťovať nepríjemne príznaky ako nespavosť, nervozitu, ale pokojne aj triašku, sčervenanie, nepohodu, búšenie srdca a podobne. Zvyšovaním dávky by boli príznaky čoraz silnejšie, mohla by sa k ním pridať aj arytmia, prípadne aj ďalšie vážnejšie problémy so srdcom.

Aké množstvo kofeínu je smrteľné?

Spomínaný zdroj vox.com to vidí nasledovne: „Hovoríme o tridsiatich šálkach kávy skonzumovaných v krátkom časovom období. Potom sa dostavia omnoho vážnejšie symptómy ako zvracanie, bolesti brucha, ale dospieť to môže aj k zhoršenému vnímaniu alebo nepríjemným závratom.“

V najhoršom prípade by mohlo prísť až k ventrikulárnej fibrilácii (fibrilácii komôr), teda k rýchlemu a nepravidelnému tlkotu srdca, ktorý naruší tok krvi. Dôsledkom je pokles krvného tlaku, strata vedomia a smrť.

Forbes kritizoval hľadanie senzácie

Téme úmrtia mladého študenta sa venoval aj odborný magazín Forbes. Redaktorka Tara Haelleová nechcela veriť tomu, aký rozruch okolo udalosti médiá spravili. Označila to za hľadanie senzácie.

V tejto súvislosti oslovila aj doktora Thomasa Sweeneyho, ktorý pôsobí v nemocnici vo Wilmingtone v američkom štáte Delaware. „Takéto úmrtie je ozaj nezvyčajné,“ zareagoval. „Ešte nikdy som nepočul o prípade, že by mal niekto zomrieť po vypití troch nápojov obsahujúcich kofeín.“

Koľko ľudí zomrelo na predávkovanie kofeínom?

Zdroje odvolávajúce sa na štúdie z rokov 1959 až 2010 hovoria o 45 zdokumentovaných prípadoch úmrtí spôsobených predávkovaním kofeínom, nedávna štúdia spomínaného Alana Wayne Jonesa z roku 2017 ich narátala 51.

Pri všetkých prípadoch bolo v krvi obetí nájdené veľmi veľké množstvo kofeínu. V priemere malo ísť o 180 miligramov kofeínu na liter krvi, čo predstavuje okolo 30 šálok kávy skonzumovaných v rýchlom slede. Z toho vyplýva, že predávkovanie kofeínom vedúce k smrti musí byť veľmi zriedkavé.

Predávkovanie kofeínom ťažko vyvolať len nápojmi

Aj keby človek kombinoval kávu s energetickými nápojmi, sotva by sa vedel predávkovať. Také množstvo tekutiny by totiž pravdepodobne nedokázal vypiť. „Nie je veľmi pravdepodobné, že toxickú koncentráciu kofeínu v krvi možno dosiahnuť veľkou spotrebou kofeínových nápojov,“ dodal Jones naznačujúc, že obete museli postupovať inak.

Pravdepodobne doplatili na konzumovanie kofeínu v prášku, prípadne v tabletách. Možno nemali dostatok informácií a neodhadli dávkovanie, prípadne netušili, že to môže mať fatálne následky.

Kofeín je všeobecne bezpečný

„Je dôležité uvedomiť si, že v množstve, v akom ho konzumuje väčšina ľudí, je kofeín všeobecne bezpečný,“ zdôraznil kardiológ z University of Miami Jeffrey Goldberger. „Má však potenciál na to, aby bol pri vysokých dávkach nebezpečný. Okrem toho navyše existujú ľudia, ktorí sú na neho prehnane citliví.“

Kofeínu ako takému sme venovali aj špecializovanú rubriku s príznačným názvom „kofeín“. Ak sa o tejto látke chcete dozvedieť viac, kliknite na aktívny odkaz.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

2 Comments

  1. Kedysi pred rokmi som mal obdobie, že som si zvykol raz za čas dopriať Mountain Dew. A nebolo to najpohodivejšie obdobie, no môj príjem kofeínu prakticky pozostával len z MD, aj to raz za čas. A v priebehu jedného dňa som požil možno polovicu litrového objemu. K večeru sa dostavila triaška, bolesť hlavy a napokon šialené búšenie srdca a potenie.Bolo mi jasné, čo je za tým. Dodávam, že som bol už vtedy o desať rokov starší od zmieňovaného amerického študenta a aj napriek tomu som mal fakt na mále. Čiže predávkovanie je reálne omnoho ľahšie, než sa môže zdať. Zvlášť ak ste v tábore chudokrvných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close