Zaujímavosti o káve

Priaxor Xemium: Nová havajská zbraň proti kávovníkovej hrdzi

Káva má niekoľkých prirodzených nepriateľov. Okrem klimatických zmien jej hrozí napríklad chrobáčik „la broca“ (v angličtine označovaný ako coffee borer), ale časť produkcie likviduje aj kávovníková hrdza. Havajčania sa teraz dočkali dobrej správy: v boji s hrdzou kávovníkových listov môžu použiť fungicíd s názvom Priaxor Xemium.

Konať je potrebné rýchlo, pretože kávovníková hrdza bola na ostrovoch Maui a Havaj zaznamenaná v októbri, no a v januári ju registrovali už aj na ostrovoch Oahu a Lanai. Ak by kompetentní nekonali, kávová úroda by mohla byť úplne zničená.

Huba znemožní fotosyntézu

Za všetko môže Hemileia vastatrix, teda bazídiová huba z radu parazitických stopkovýtrusných húb (Pucciniales), ktorá spôsobuje kávovníkovú hrdzu. Listy sú napokon hostiteľom, ktorý hube umožňuje množiť sa a prežiť.

Hlavný problém je napokon v tom, že poškodenie listov rastline znemožňuje vykonávanie fotosyntézy. Listy postupom času vyschnú a odpadnú, no a v konečnom dôsledku to má dopad aj na kvantitu a kvalitu kvetov a produkovaného ovocia, takže aj na samotnú kvalitu kávy.

Hrdza kávovníkových listov je známa minimálne od roku 1868, keď začala likvidovať produkciu kávy na Srí Lanke. Problém bol natoľko závažný, že táto krajina napokon s kávou úplne skončila a presedlala na čaj. Hrdza postupne putovala ďalej a dnes sa s ňou boria mnohí pestovatelia kávy.

Priaxor Xemium dostal zelenú

Havajčania boli po objavení devastačného patogénu na viacerých ostrovoch nešťastní a okamžite žiadali o pomoc. Pred niekoľkými dňami napokon od americkej agentúry zaoberajúcej sa ochranou životného prostredia (EPA) dostali súhlas na použitie fungicídu Priaxor Xemium.

Ten bolo doposiaľ možné využívať pri starostlivosti o jahody, paradajky, sóju, pšenicu i ďalšie plodiny, avšak káva na zozname chýbala.

Havajčania prijali viacero opatrení

„Havajskí pestovatelia kávy môžu využiť novú metódu boja s hrdzou kávovníkových listov, ktorej zvládanie je extrémne náročné,“ povedala šéfka havajského poľnohospodárstva Phyllis Shimabukuro-Geiserová pre mauinews.com.

„Ďalšie úsilie zamerané na minimalizovanie škôd a šírenia hrdze kávovníkových listov sa týka karanténnych opatrení spojených s presunom kávových rastlín a asociovaného materiálu, ale aj importu rastlín, ktoré sú voči hrdzi odolné, ako aj vývoja integrovaných stratégií zameraných na kontrolu tohto škodcu,“ dodala.

Školenie prostredníctvom webinárov

Havajskí pestovatelia kávy dostali zoznam vecí, ktorých sa musia držať. O využití produktu Priaxor Xemium musia príslušné orgány informovať minimálne sedem dní vopred, musia nosiť ochranné oblečenie a podobne. Havajské ministerstvo na jún naplánovalo aj dva webináre, prostredníctvom ktorých chce farmárom posunúť cenné informácie o tomto schválenom fungicíde.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close