Exkluzívne

Príbeh fotografie: Protiprúdové spracovanie kávy

Slovák Luka Ondrišák farmárči v Indonézii; od tamojších expertov sa priúča pestovaniu kávy. Jeho produkty nájdete cez @divine.spices alebo na webe www.chute.sk. Zažil a naučil sa veci, o ktorých sa bežnému kávičkárovi ani nesníva. Rád sa však s nimi podelí. Prečítajte si ďalší príbeh jeho fotografie: protiprúdové spracovanie kávy.

Cesta na susedný ostrov trvá 26 hodín

„Táto fotka je zo Sumatry. Bol som u kamaráta Hendru, ktorý pre nás spolu so svojou rodinou pripravuje fantastické kávy – či už štandardným alebo inovatívnym spracovaním. Jeho farma je v dosť odľahlých miestach. Síce v rovnakej krajine ako ja, ale na susednom ostrove: cesta k nemu trvala 26 hodín! Dva lety a dlhá púť autobusom. Autom by to od nás z Jávy trvalo štyri dni.“

„Hendra pôsobí na úžasnom mieste, kde je skvelá atmosféra. Je to človek s veľkým vzťahom k prírode, fajn osobnosť a je brutálne talentovaný. Okrem toho je šikovný v spracovaní kávy a celý proces som absolvoval s ním: zber čerešní, hulling, pulping, sušenie.“

Protiprúdové spracovanie kávy

„Na tejto fotke sme spracovávali typ kávy, ktorá na Slovensko poputuje o dva týždne. Ide o premývané (washed) spracovanie. Čerešne oberieš, vyselektuješ floatingom, nafermentuješ a následne zbavíš šupky. No a ten krok, ktorý robíme na fotke, je poriadne náročný. Odšupkované (depulped) čerešne očisťujeme od lepkavej vrstvy medzi šupkou a zrnom (mucilage).“

„Proti prúdu ľadovej vody zo studne v nadmorskej výške 1 600m musíme tlačiť veľkú kopu kávy. Presne takto protiprúdovo sa zrná očisťujú. Mucilage (sliz) je veľmi lepkavý a nechce pustiť, takže ide o zdĺhavý proces. Boli sme z toho neskutočne uťahaní.“

Skúsenosti na nezaplatenie

„Takéto skúsenosti sú však na nezaplatenie. Človek si naplno uvedomí koľko práce je za každou šálkou kávy. Celý rok sa starať o rastliny, hnojiť ich, zastrihávať a venovať im toľko pozornosti ako vlastným deťom. Je to aj starostlivosť o životné prostredie, keďže kávovníky žijú v synergii s endemickými rastlinami. Potom príde sezóna a niekoľko mesiacov makačka nonstop od rána do noci: zber, triedenie, fermentácia, premývanie, inovatívne macerácie, sušenie, hulling, atď.“

„Podľa mňa by sme si pri každej káve mali uvedomovať všetku tú energiu, pot, tvrdú prácu, disciplínu, lásku i vášeň, ktorú jej niekto dal. Verte mi, keď tak spravíte, bude chutiť ešte výnimočnejšie.“

Luka Ondrišák a protiprúdové spracovanie kávy
Luka Ondrišák a protiprúdové spracovanie kávy
Luka Ondrišák a spracovanie kávy na Sumatre
Luka Ondrišák spracováva kávu na Sumatre
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close