Exkluzívne

Príprava kávy cez aeropress: Umelecký počin mladého slovenského páru (VIDEO)

Vo skupine s názvom Kávomilci na obľúbenej sociálnej sieti sme narazili na veľmi príjemné a umelecky pôsobiace video zachytávajúce prípravu kávy prostredníctvom aeropressu. Podobného materiálu na slovenskej kávovej scéne nie je veľa a aj preto sme sa rozhodli osloviť jeho autorov, slovenský párik žijúci v Rakúsku.

„Video som natočil na mnohými fotografmi obľúbenú bezzrkadlovku (Sony a7III) bez použitia statívu alebo gimbalu, metódou zvanou ‚handheld‘ – záber z ruky,“ prezradil v rozhovore pre Blog o káve Michal Šuvada pochádzajúci z Dolného Kubína. „Nie je to úplne jednoduché a je potrebné naučiť sa správne švihy a plynulé pohyby s kamerou.“

Toto všetko je však len časť práce. Tvorba finálneho diela je napokon omnoho komplexnejšia. „Veru tak, najdôležitejšia je práve postprodukcia, ktorá si žiada hodiny práce za počítačom a doplnenie o vhodné zvukové a vizuálne efekty, ktoré video dotvoria do konečnej podoby,“ dodal Michal, ktorému asistovala jeho priateľka Natália Kmeťová.

Váženie kávy pred prípravou.
Na začiatku všetkého musí byť dôkladné naváženie kávy.

Rodáčka z Liptovskej Lúžnej kedysi stážovala v kaviarni a pražiarni Mareka Benikovského (Aurelica Coffee) a absolvovala aj Dream Academy pod vedením Alexandra Nagya. Aktuálne v tejto oblasti pracuje v Rakúsku.

„Kávu milujem,“ skonštatovala. „Vždy som istým spôsobom inklinovala k práci za barom a káva je toho neoddeliteľnou súčasťou. Osobne ma inšpirovalo to, že v jednej z kaviarní som dostala cappuccino s krásnym latté artom. Neuveriteľne ma to fascinovalo a o túto oblasť som sa začala ešte viac zaujímať.“

Vychutnajte si video z dielne tejto dvojice:

Keď už sme sa s Michalom a Natáliou dostali do kontaktu, nedalo nám a opýtali sme sa aj na ďalšie veci. Ako vnímajú kávovú kultúru v približne 200-tisícovom Linzi, kde aktuálne žijú?

„Kávová kultúra v Rakúsku je z nášho pohľadu trochu zvláštna,“ odvetila Natália. „Najviac kaviarní s výberovou kávou sa koncentruje vo Viedni a Grazi. V Linzi, kde žijeme, je to naozaj ešte v plienkach. Sú tu len tri kaviarne s výberovkou, čo je na veľkosť tohto mesta v dnešnej dobe fakt prekvapujúce.“

Káva pripravená cez aeropress
Takto vyzerá káva pripravená cez aeropress z dielne Michala a Natálie.

„Nebuďte zaskočení, keď tu dostanete cappuccino s kopcovitou penou, ktoré vám naberú polievkovou lyžicou alebo lungo predĺžené cez porta filter. Kávu sme si nosili vždy zo Slovenska alebo z Čiech, no prednedávnom sme náhodne objavili malú pražiareň (Goldkind, použitá aj vo videu) s výberovkou neďaleko nášho bydliska, čo nás veľmi potešilo,“ prezradila Natália.

Nuž a Michal naznačil, že na podobné videá sa môžeme tešiť aj v budúcnosti. „A nielen s kávou, ale aj jedlom, keďže ku gastronómii sme mali obaja vždy blízko. S radosťou si posvietime aj na iné formy prípravy kávy,“ dodal v rozhovore pre našu stránku.

PS: našich respondentov môžete sledovať na IG ako @schluko.michael a @natt_km.

Michal Šuvada a Natália Kmeťová: Slováci žijúci v Rakúsku
A tu ich máme: Michal Šuvada a Natália Kmeťová 😉
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close