piatok, 23 mája, 2025
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Kaviarne
  • O nás
Žiadne výsledky..
View All Result
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Kaviarne
  • O nás
Žiadne výsledky..
View All Result
Blog o káve
Žiadne výsledky..
View All Result
Domov Exkluzívne

Problém príliš čerstvej kávy: Prečo by ste ju nemali piť krátko po pražení?

Filip Lörinc Od Filip Lörinc
16. septembra 2024
prečo nepiť príliš čerstvú kávu
Share on FacebookShare on Twitter

Objednáte si kávu z obľúbeného eshopu a všimnete si, že bola pražená len pred pár dňami. Vy ju však napriek tomu nasypete do mlynčeka a pripravíte si espresso. Vedeli ste o tom, že robíte chybu? Nech to znie akokoľvek bizarne, príliš čerstvá káva totiž nie je na svojom chuťovom maxime. 

V spolupráci so slovenskou pražiarňou kávy Be:Café sme sa rozhodli otestovať to. Dostali sme extrémne čerstvý roast ich ovocnej Rwandy Rugali praženej na espresso. Posvietili sme si na rolu CO2 pri extrakcii a ukážeme vám aj niekoľko užitočných trikov, vďaka ktorým sa s veľmi čerstvou kávou lepšie popasujete.

Náš tip: pri nákupe na becafe.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10 a ušetríte.

Rwanda Rugali Natural od BeCafé
Rwanda Rugali od Be:Café.

Vinník CO2

Viaceré pražiarne vydávajú odporúčania, že ich kávu by ste nemali piť príliš čerstvú. Vraj máte počkať dva až štyri týždne a až potom ju začať pripravovať. 

Problém je hlavne v tom, že jednotlivé kávovníkové zrnká počas praženia prechádzajú veľkou zmenou. Z tvrdých zelených zŕn, ktoré nechutia takmer nijak, sa stávajú hnedé, voňavé a oveľa krehkejšie zrniečka kávy. Túto drastickú zmenu sprevádza tvorba oxidu uhličitého – CO2 je vedľajším produktom Maillardových reakcií prebiehajúcich vo vnútri každého zrnka. Vzniknutý plynný oxid uhličitý sa v zrnách hromadí a z veľkej časti v nich ostáva uväznený. 

A práve uväznené plyny (hlavne oxid uhličitý) môžu mať výrazný vplyv na finálnu chuť kávy. Ak je v zrnkách oxidu uhličitého primnoho, má výrazný vplyv na priebeh extrakcie kávy. Vo všeobecnosti je výsledkom jeho pôsobenia znížená extrakcia, nekonzistentnosť v príprave a nepríjemné chute. 

Rwanda Rugali od BeCafé - detail zŕn
Rwanda Rugali nám ponúkla krásne zrnká bez defektov.

Fáza “degassingu”

V momente, kedy zrnká opustia rozžeravený bubon pražičky, započne proces unikania plynov. Na anglických weboch sa môžete stretnúť s pekným pomenovaním “degassing”. Oxid uhličitý začne pomalým tempom prekonávať steny zŕn a unikať do okolitého ovzdušia. 

Tento jav trvá dlhšie a z počiatočnej vysokej koncentrácie CO2 sa jeho objem v zrnách časom výrazne zmenší. Názory na to, ako dlho by ste mali zrná nechať odstáť, sa rôznia. Rozhodne by ste sa však mali vyhnúť minimálne prvým dňom po pražení. Káva sa najviac stabilizuje približne po týždni až dvoch, kedy obsah CO2 klesne pod hranicu, ktorá by zásadne vplývala na mieru extrakcie.

Náš tip: Odporúčame prečítať aj náš starší článok “Koľko dní po pražení nepiť kávu?”

kávové zrná v chladiči krátko po upražení
Takto vyzerajú prvé sekundy kávových zŕn po upražení.

Problém je však v tom, že každé zrno sa správa inak. Najväčšie rozdiely môžete postrehnúť medzi svetlo a tmavo praženými kávami. Zrno pražené dlhšie, a teda tmavšie, má narušenejšiu štruktúru a oveľa viac pórov. Oxid uhličitý z neho teda uniká rýchlejšie a agresívnejšie. Na druhej strane, moderne pražené kávy si dávajú načas. Kompaktnejšie zrno s menej narušenou štruktúrou dáva oxidu uhličitému menej možností úniku, a preto je jeho fáza “degassingu” o niečo dlhšia.

Vplyv spôsobu prípravy

Veľmi dôležitý faktor, na ktorý by ste nemali zabúdať, je metóda, ktorou kávu pripravujete. Pri príprave filtra môžete začat s extrakciou o pár dní skôr (5-7 dní). Dlhší čas styku vody a namletej kávy pri filtrovanej káve odpúšťa vyššiu koncentráciu CO2. 

Naopak, espresso je náchylnejšie. Pri príprave espressa zo svetlých roastov nechajte kávu odležať pokojne aj mesiac. Pri tmavších roastoch to môžete skúsiť aj po dvoch či troch týždňoch, no hlavne počas prvých dní rátajte s miernou nestabilitou.

zrnková a mletá káva - ilustračná fotografia

Triky ako CO2 oklamať

V tomto momente viete, kedy je káva príliš čerstvá a hlavne prečo sa to deje. Dá sa však toto pravidlo nejako obísť a úspešne si pripraviť nápoj z príliš čerstvého zrna? Existuje niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť. Napriek tomu však majte na pamäti, že lepšou možnosťou je nechať kávu pekne odstáť.

Štvordňová Rwanda Rugali od Be:Café

Ovocnú Rwandu Rugali od Be:Café sme pri tomto teste skúšali po štyroch dňoch od praženia. Moderné praženie a príprava vo forme espressa tomuto pokusu absolútne nenahrávali do kariet. 

Bez akejkoľvek úpravy či špeciálnej techniky chutilo espresso z príliš čerstvej kávy ostro, nevyvážene, dokonca až mierne kovovo. Zrná boli v tomto bode pravdepodobne napumpované oxidom uhličitým. Aj napriek tomu nám nasledujúce finty pomohli s extrakciou a vďaka nim sme dosiahli chutnejšie espresso. 

Rwanda Rugali od BeCafé

Mletie v predstihu

Táto rada je pri príprave espressa mierne nepraktická, no určite je použiteľná. Kávovníkové zrnká mletím rozdrvíte na tisícky malých čiastočiek. Tým zvýšite pomer povrchu k celkovému objemu kávy a oxidu uhličitému vytvoríte obrovské množstvo únikových cestičiek. 

Ak by ste však kávu ihneď nasypali do páky a pripravili espresso, plyny by sa nestihli uvoľniť. Kávu teda nameľte s predstihom niekoľkých desiatok minút a nechajte ju odstáť. Namletím akoby “zrýchlite” čas a za pár desiatok minút sa bude vaša káva správať takmer rovnako, ako by sa správala o niekoľko dní. 

Ako sme však spomínali, espresso si vyžaduje precízne nastavovanie receptov a hrúbky mletia, čo môže robiť tento proces nepraktickým a časovo náročným. Ak sa však odhodláte skúsiť mletie v predstihu, namletej káve doprajte odpočinok aspoň pol hodinu.

extrakcia kávy - natekanie espressa do šálky

Preinfúzia

Túto radu využijú hlavne majitelia kvalitných espresso strojov s nastaviteľným časom preinfúzie. Preinfúzia je fáza prípravy espressa, v ktorej stroj pod malým tlakom napustí kávový puk malým množstvom horúcej vody. Preinfúzia môže veľmi dobre napodobniť fázu “bloomingu”, ktorý sa využíva pri príprave filtrovanej kávy.

Navlhčený puk má tendenciu strácať oxid uhličitý a v nasledujúcej fáze extrakcie bude ľahšie extrahovateľný. Nebojte sa skúšať až atypicky dlhé časy preinfúzie, pokiaľ to váš stroj dovoľuje. My sme pri Rwande od Be:Café pracovali s až 15-sekundovou preinfúziou a na chuti to bolo jednoznačne cítiť.

Dlhšia extrakcia a jemnejšie mletie 

Ak vám stroj neponúka možnosť preinfúzie alebo sa vám nechce čakať, kým namletá káva stratí oxid uhličitý, skúste jednoducho zvýšiť extrakciu espressa. Ako sme spomínali, CO2 extrakcii bráni a znižuje ju. Príliš čerstvé zrná nameľte jemnejšie, ako ste zvyknutí, vďaka čomu bude prietok vody oveľa pomalší.

BeCafé Rwanda Rugali - espresso

Nezľaknite sa, ak sa extrakcia predĺži nad 30 či 40 sekúnd. Káve to v tejto fáze môže skutočne prospieť. Extrakciu môžete navyše “boostnuť” väčším množstvom vody použitým pri príprave. Chute espressa budú menej ostré a vyváženejšie.

Všímajte si dátum praženia

Hľadíte pri príprave kávy na jej dátum praženia? Ak nie, mali by ste začať. Káva sa nemusí stať len starou či zvetranou, ale môže byť aj príliš čerstvá. Snažte sa trafiť do okna medzi týmito dvomi štádiami a káva bude chutiť najlepšie. Ak sa však neviete dočkať, vyskúšajte jeden zo spomínaných troch trikov, prípadne kombináciu viacerých z nich. 

Rwande Rugali od Be:Café jednoznačne pomohli a aj keď sme ju testovali veľmi čerstvú, dokázali sme si vytvoriť ucelený obraz o tom, čo nám o pár dní ponúkne. 

Ak ju chcete ochutnať tiež, navštívte eshop pražiarne Be:Café a nakupujte so zľavovým kódom BLOGOKAVE10.

Rwanda Rugali Natural - espresso
Rwandu Rugali nájdete na eshope becafe.sk.
0 Super článok


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky: Be:café
Filip Lörinc

Filip Lörinc

Ahojte! Volám sa Filip. Niekoľko rokov som pracoval s kávou ako barista. Za barom ma dnes nájdete len zriedka. Venujem sa “online baristike” pre Blog o káve. Testujem kávy, príslušenstvo a objavujem možnosti a hranice výberovej kávy. Okrem toho sa venujem praženiu kávy pre svoj vlastný projekt Brewing Something a pre košickú pražiareň Melody Fine Roastery. Ak máte nejaké otázky, neváhajte mi napísať na instagrame :)

Ďalší článok
Oné espresso bar v Trnave

Oné espresso bar v Trnave: Kultivovaný industriál s top kávou

Please login to join discussion

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

  • Audioblog
  • Druhy kávových nápojov
  • Exkluzívne
  • Kaviarne
  • Kávovary
  • Kávové drinky s Vlčie sirupy
  • Kávové trendy sociálnych sietí
  • Kávový bloger
  • Nezaradené
  • Poď ochutnať slovenskú pražiareň
  • Predstavujeme nové kávy
  • Recenzie káv
  • Recenzie kávových kapsúl
  • Recepty
  • Spôsoby prípravy
  • Zaujímavosti o káve
  • Zdravie

VAŠE ZĽAVOVÉ KÓDY

SOCIÁLNE SIETE

    Lázeňská káva Kostarika Coffee Nace a Etiópia Iron Lion

    Etiópia a Kostarika z pražiarne Lázeňská káva: Dokonalé kávové kúpele od našich susedov

    23. mája 2025
    kniha Cesta kávy - obal

    O knihu Cesta kávy je veľký záujem, akciová predpredajová cena platí len do konca mája

    23. mája 2025
    obaly na kávu - Kofipack

    Odborník z Kofipacku: Malé pražiarne potrebujú iné obaly ako veľké

    23. mája 2025
    DeLonghi La Specialista Maestro - čerstvá a stará káva

    Aký je rozdiel medzi čerstvou a odstátou kávou? Otestovali sme to na De’Longhi Maestro

    22. mája 2025
    Mexiko Turquesa od READY AFTER - príprava espressa na La Marzocco

    Káva za polovicu: K.O. od READY AFTER, kilovka Mexika za neuveriteľnú cenu

    23. mája 2025
    Bercoff Espresso Elegante Dark Roast - príprava espressa

    Recenzia Bercoff Espresso Elegante: Hanba! Taký bordel sme v balíku kávy ešte nevideli

    19. mája 2025
    Blog o káve

    Na Slovensku máme viac ako 120 pražiarní kávy. Poďte ich spolu s nami ochutnať.

    Naše sociálne siete

    KATEGÓRIE ČLÁNKOV

    • Audioblog
    • Druhy kávových nápojov
    • Exkluzívne
    • Kaviarne
    • Kávovary
    • Kávové drinky s Vlčie sirupy
    • Kávové trendy sociálnych sietí
    • Kávový bloger
    • Nezaradené
    • Poď ochutnať slovenskú pražiareň
    • Predstavujeme nové kávy
    • Recenzie káv
    • Recenzie kávových kapsúl
    • Recepty
    • Spôsoby prípravy
    • Zaujímavosti o káve
    • Zdravie

    ZNAČKY

    Alter-Nativ anketa Barista Coffee Roasters Be:café Brazília cappuccino Coffeein Coffia cold brew De'Longhi ekológia espresso festival kávy filtrovaná káva Goriffee jednorazové poháre kaviarne kofeín koronavírus káva káva a chudnutie káva a zdravie káva na chudnutie Kávoholik kávovar kávové kapsuly kávové nápoje kávový bloger kávový grunt kávový odpad Marián Takáč pestovanie kávy Pozitívne vlastnosti kávy praženie kávy pražiareň kávy príprava kávy Ready After Ready After Coffee recenzia kávy recepty rozhovor Verticcio video výberová káva zaujímavosti o káve

    TOP ČLÁNKY

    Lázeňská káva Kostarika Coffee Nace a Etiópia Iron Lion

    Etiópia a Kostarika z pražiarne Lázeňská káva: Dokonalé kávové kúpele od našich susedov

    23. mája 2025
    kniha Cesta kávy - obal

    O knihu Cesta kávy je veľký záujem, akciová predpredajová cena platí len do konca mája

    23. mája 2025
    obaly na kávu - Kofipack

    Odborník z Kofipacku: Malé pražiarne potrebujú iné obaly ako veľké

    23. mája 2025
    DeLonghi La Specialista Maestro - čerstvá a stará káva

    Aký je rozdiel medzi čerstvou a odstátou kávou? Otestovali sme to na De’Longhi Maestro

    22. mája 2025
    • Cenník
    • Ochrana osobných údajov
    • Štatút

    Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL

    Spravovať Súhlas

    Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje.

    Funkčné Vždy aktívny
    Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
    Predvoľby
    Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
    Štatistiky
    Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
    Marketing
    Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
    Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
    Spravovať
    {title} {title} {title}
    Žiadne výsledky..
    View All Result
    • DOMOV
    • Zľavové kódy
    • Všetky články
    • Pražiarne
    • Kaviarne
    • O nás

    Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL