Problémy so spánkom: Zachráni vás ranná dávka kofeínu?
Účinky kofeínu všetci dobre poznáme. Keď treba, dodá nám potrebnú dávku energie, nakopne nás a naštartuje, v práci nám to ide o niečo lepšie. Dokáže však kofeín napraviť problémy so spánkom? Stačí si dať po prebdetej noci niekoľko šálok kávy a budeme fungovať tak, ako keby sme sa vyspali do ružova?
Práve toto otázkou sa zaoberali odborníci z Michigan State University, ktorí vykonali štúdiu na skupine 276 zdravých študentov. Pozorovali množstvo ich spánku počas piatich nocí a následne im dali dva testy.
Ako zvládli študenti dva testy?
Jeden „ľahký“ 10-minútový zameraný na pozornosť, v rámci ktorého bolo potrebné kliknúť na červený kruh hneď po tom, ako sa objavil na monitore. Druhý „ťažší“ 35-minútový, ktorý chcel od účastníkov vyriešenie viacerých úloh v špecifickom poradí. A to bez toho, aby niektoré kroky preskočili, prípadne si ich mohli zopakovať.
Ukázalo sa, že študenti, ktorí mali problémy so spánkom, teda že nenaspali potrebný počet hodín, mali ťažkosti s oboma úlohami. Ak si však dali kofeín, „ľahkú“ úlohu zvládli rovnako dobre, ako po dostatočnom množstve spánku. S vyriešením ťažšieho testu však kofeín v tomto prípade nepomohol.
Kofeín spánok nenahradí
„Áno, kofeín môže zlepšiť schopnosť udržať sa v bdelom stave. Nepomôže však predísť akýmsi procedurálnym chybám, ktoré môžu spôsobiť napríklad lekárske chyby alebo zaviniť automobilové nehody,“ uviedla autorka štúdie a profesorka psychológie na Michigan State University Kimberly Fennová vo výsledkoch uverejnených v Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, & Cognition.
„Kofeín zvýši množstvo energie, ktorú pociťujeme, zníži ospalosť a dokonca môže zlepšiť aj náladu. Absolútne však nedokáže nahradiť celonočný spánok. Aj keď ľudia môžu mať pocit, že kofeínom môžu nahradiť nedostatok spánku, tak ich výkon pri náročnejších úlohách bude pravdepodobne narušený. To je jedna z príčin, prečo môžu byť problémy so spánkom také nebezpečné,“ dodala.
Koľko hodín spánku potrebuje človek?
Keď sa bavíme o optimálnom množstve spánku, tak podľa National Library of Medicine a National Sleep Foundation je to u dospelých sedem až deväť hodín, u tínedžerov 8 až 10, u školákov 9 až 11, u detí predškolského veku 10 až 13, u batoliat 11 až 14, u dojčiat 12 až 15 a u novorodeniatok 14 až 17 hodín denne.
Vedecké dôkazy ukazujú, že problémy so spánkom môžu viesť k rôznym chronickým chorobám. Napríklad k cukrovke druhého typu, k obezite či depresii, ale aj k automobilovým nehodám a chybám pri výkone práce.
Čo môže spôsobiť problémy so spánkom?
Problémy so spánkom môže spôsobiť stres v pracovnom či súkromnom živote, ale nielen ten. Svoju rolu vie zohrať aj alkohol, kofeín v popoludňajších hodinách, prípadne veľké množstvo času stráveného pri elektronických zariadeniach.
Rannou dávkou kofeínu si teda mierne pomôžete, ale nedostatok spánku ňou nenahradíte. Skúste to teda robiť tak, že si doprajete dostatok nočného oddychu. Rannú kávu a dávku kofeínu, ktorú vám ponúkne, berte len ako príjemný bonus.
Čo vyrieši problémy so spánkom?
Ak trpíte problémami so spánkom, pomôcť vám môže aj kvalitný a vhodne zvolený matrac. Naši partneri z Moebelixu pre vás pripravili článok o tom, ako si podľa rôznych kritérií vybrať ten správny matrac, a to s ohľadom na individuálne potreby každého človeka.
Verte nám, po dobrom spánku bude aj ranná káva chutiť lepšie.
3 Comments