Zdravie

Psychopati skôr siahnu po čiernej káve, temní ľudia to majú radi horké…

Výskumy a štúdie týkajúce sa kávy vychádzajú na svetlo sveta v podstate neprestajne. A nie je sa čo čudovať, keďže ide o jeden z najpopulárnejších nápojov na svete. Káva ľudí láka, zaujíma ich a hlavne im chutí.

Je úchvatné, nakoľko odlišne sa chuť ľudí prejavuje pri degustovaní kávy. Niekomu ulahodí klasická čierna káva, niekto si ju potrebuje dať s mliekom, prípadne i s cukrom. Ale tušili ste, že v skupine vyslovene vyhľadávajúcej horkú chuť čiernej kávy je väčší výskyt psychopatov, agresívnych a zlomyseľných jedincov?

Nezľaknite sa, pretože vôbec nimi nemusíte byť, avšak aktuálna štúdia za pomoci psychológov preverovala, koľko nenávistných, nevraživých a všeobecne „temných ľudí“ vyhľadáva horkú chuť. A priniesla zaujímavé výsledky.

Horkú kávu vyhľadávajú „temnejšie“osoby

Štúdiu, ktorej výsledky boli publikované v žurnáli Appetite, vykonali na vzorke 1 000 ľudí odborníci z rakúskej Innsbruckej univerzity. Účastníci dostali rôzne jedlá a nápoje, ktorých chuť mali ohodnotiť maximálne šiestimi bodmi.

Christina Sagioglouová a Tobias Greitemeyer napokon prišli na to, že čím viac konzumenti obľubovali horkú chuť, tým temnejšia bola ich osobnosť.

„Aktuálny výskum ukázal, že uprednostňovanie horkej chuti je spájané s výraznejšie nenávistnými osobnostnými črtami, hlavne s každodenným sadizmom a psychopatiou,“ stojí v záveroch štúdie.

Sadistom chutí horké…

Výsledky potvrdili, že ľudia, ktorí majú väčší sklon k sadizmu, omnoho intenzívnejšie vyhľadávajú horkú chuť, ako ľudia, ktorí sú menšími sadistami a skôr majú dobrú a mierumilovnú povahu. Vraj by to mohlo byť preto, lebo psychopati, sadisti a im podobní jednotlivci doslova obľubujú „negatívne skúsenosti“.

Dodajme, že výskum bol vykonaný na celkovo 953 Američanoch s priemerným vekom 35,65 roku, medzi ktorými bolo 48 percent žien a 52 percent mužov.

Témy, v ktorých ich preverovali psychológovia, sa týkali machiavelizmu, psychopatie, narcizmu, každodenného sadizmu, agresívnych čŕt a piatich hlavných faktorov osobnosti.

Milovníci sladkého sú prosociálne orientovaní

Výsledky štúdie napokon len potvrdzujú to, na čo už v minulosti prišli aj iní odborníci. V odborných publikáciách nájdeme aj informácie o tom, že ľudia, ktorí preferujú sladkú chuť, sú prosociálnejšie orientovaní. To znamená, že radi konajú dobré skutky a činy, a to všetko bez toho, aby za ne očakávali akúkoľvek protislužbu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close